U susedov - v rímskom Carnuntum

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na víkend

Cestu ku „kruháču“ za Hainburgom pozná každý z nás. No spravte raz výnimku a nezaparkujte pri obchodoch. Prevezte sa ešte o kúsok ďalej a zamierte do Archeologického parku Carnuntum, ktorý je skvelým miestom na strávenie príjemného dňa či víkendu s celou rodinou. A netreba sa vôbec báť, že by vás všadeprítomná história mohla nudiť. Interaktivita, programy pre deti i dospelých, varenie a pečenie podľa rímskych receptov, rímske súboje gladiátorov, filmy... To všetko robí z návštevy múzea pod holým nebom v Petronell-Carnuntum skvelý zážitok.      

Rimania boli bližšie, akoby sa zdalo

Antické mesto Carnuntum dosiahlo na začiatku 3. stor. n.l. – teda v dobe svojho najväčšieho rozmachu plochu cca 10 km2. To znamená, že mesto končilo len pár kilometrov od našich hraníc. Teraz sa „mesto cisárov“ znova prebudilo k životu. Podstatné architektonické diela celej rímskej štvrte - meštiansky dom, nádherná mestská vila a verejný kúpeľ - boli zrekonštruované v historickom kontexte spôsobom, aký je vo svete ojedinelý. V žiadnom prípade tu nejde o fiktívne kulisy alebo muzeálne objekty. S odstupom stáročí tu opäť uzreli svetlo sveta kompletné budovy s rímskym podlahovým kúrením, kuchyne s funkčnými sporákmi i ostatné obytné priestory, vybavené nábytkom. Všetky pôdorysy a detaily vybavenia, ba i výšková úroveň ulíc v mestskej štvrti zodpovedajú jedinej epoche, takže návštevník sa ocitá v jednotnom časovom pásme, s neopakovateľným výhľadom do prvých piatich desaťročí 4. stor. n. l. 

Lucius, slovenský Riman      

Obchodník s látkami Lucius vás prevedie svojim domom, porozpráva ako sa kedysi jedlo, čo sa pilo, ako sa dodržiavali hygienické zásady, ako fungovalo podlahové kúrenie, ako sa hrali deti a čo mali radi dospelí, čo všetko sa robilo na toaletách... Všetko v dokonale autentických priestoroch, pretože práve Luciov dom bol zrekonštruovaný nielen verne, ale aj s pomocou vtedajších stavebných postupov. Nemusíte sa báť ani rečovej bariéry. Všade nájdete aj slovenské texty a počas slovenských dní aj našich sprievodcov.www.carnuntum.co.at

NÁŠ TIP: 20% zľava pre slovenských návštevníkov počas slovenských štátnych sviatkov + prehliadky v slovenskom jazyku: 29. 3.; 1. 4.; 1. 5.; 8. 5.; 5. 7.; 29. 8.; 1. 9.; 15. 9.; 1.11; zľavnená vstupenka/osoba: 8,- €  

 

Prokop Slováček - text, foto, video

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA NA FACEBOOKU

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.