Turizmus na Slovensku štartuje pozvoľna

11 June 2020

Oblastné organizácie cestovného ruchu aktívne ponúkajú možnosti dovolenky doma, na Slovensku...

Možno si myslíme, že Slovensko poznáme, ale nie je to  celkom tak. Možno len najznámejšie miesta, masovo propagované. Preto sa oblastné organizácie cestovného ruchu intenzívne snažia aj o dobrú propagáciu toho, čo na Slovensku je menej známe, neobjavené, čo pre turistov bolo doposiaľ tajomstvom. Úzko spolupracujú s regiónom, sedliakmi, s hotelmi, s reštauráciami, prosto s partnermi v tej ktorej oblasti. Vymýšľajú ako a čím zaujať, a tak vzniká optimálna kombinácia ponuky pre každého návštevníka Slovenska.

Oslovili sme nášho partnera – OOCR – Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Stredného Slovenska, pána Ing. Jiřího Pěča, výkonného riaditeľa. Ponúkame čitateľom zopár jeho postrehov:

V OOCR máte mladý tím, plný elánu, sú nové možnosti, produkty, no koronakríza všetko spomalila, až zastavila. Ako ovplyvnila turizmus a čo si myslite o najbližšej budúcnosti?
Súčasná situácia ovplyvnila cestovný ruch dosť výrazne, preto bude najbližšia budúcnosť určite náročná. Avšak zároveň je to šanca na zmenu trhu a očakávame, že návštevníci budú vyhľadávať menej masové, skôr zážitkové a autentické produkty, v rámci ktorých bude prioritou práve bezpečnosť. Našou snahou bude prispieť k tomu, aby ľudia trávili svoju dovolenku na Slovensku a nešli do zahraničia. Dôsledky krízy na zdravie obyvateľov na Slovensku sú neporovnateľne nižšie ako vo väčšine krajín Európy, a to nám dáva nádej, že aj pre našich návštevníkov to bude bezpečnejšie. Tiež tým zabezpečíme, že financie ostanú v regióne, tým pádom podporíme domácu ekonomiku - našich šikovných podnikateľov a nebudeme „vyvážať“ peniaze do zahraničia. 

Ako vnímate teraz, po "uvoľnení", mesto a okolie? Ten kontrast medzi tradične preplnenými ulicami a mestom ako „po vymretí“?

Je to zvláštny pocit. Dostali sme chvíľu na zamyslenie, uvedomili sme si, že nie všetko je samozrejmé.  To že sa nám darí, nemusí trvať večne. Niečo podobné sa môže zopakovať, a už musíme byť pripravení.

Mate nejaký „krízový" plán?

Táto situácia je nová pre všetkých a nemáme odkiaľ čerpať hotové riešenia. Máme interný krízový plán skoordinovaný s Krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.  Plán má niekoľko úrovní. Jeho obsahom je jednak snaha priamo pomôcť podnikateľom v cestovnom ruchu realizáciou spoločných projektov, či marketingovou podporou. Ďalej je to zvyšovanie kvality služieb prostredníctvom vzdelávania, ako aj marketing cielený na dopyt - návštevníkov regiónu, aby sme pomohli ponuke - podnikateľom a poskytovateľom služieb v regióne. Potvrdilo sa, že čo sme spoločne budovali dovtedy - zážitkový cestovný ruch s pridanou hodnotou - by mala byť pre nás vhodná cesta založená na kvalite a individuálnom prístupe aj do budúcna. 

Čo si z tejto situácie zoberieme do budúcna, čo nás naučila?
Dôležité je zamyslieť sa, čo funguje a čo nefunguje. Ukazuje sa, že masové - monotematické atrakcie nie sú v tejto dobe vhodným riešením. Na ich úkor sú účinné skôr menšie, autentické, lokálne, rodinné, zážitkové atrakcie - vďaka ktorým počas krízy nie je zasiahnutý celý región naraz. Ak sú zapojení do turizmu lokálni producenti, remeselníci a obyvatelia, riziko sa rozkladá a je väčšia šanca spolu prežiť krízu. Veríme, že keď budú ľudia viac spoznávať svoje okolie aj celé Slovensko, tak si ho začnú viac vážiť a preferovať dovolenku aj doma, čo nám ostane ako trend aj do budúcnosti.

A snáď na záver. Doba ukázala, že je dobré, keď aj destinačný manažment je profesionálnym a systematicky koordinovaný, a že vzájomná spolupráca podnikateľov, samospráv alebo medzi regiónmi je dôležitá v čase krízy aj mimo nej.

Stredné Slovensko v obraze, zvuku a s emóciou. Inšpirovať vás môžu aj nové videá, ktoré v týchto dňoch predstavuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko. 

www.centralslovakia.eu  

www.kamkam.eu, OOCR Stredné Slovensko

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkendKam za športom v leteKam na dovolenkuKam na turistikuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom  v zimeKam za zdravím, wellnessomKam za dobrým vínom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.