Rimania & Co...

24 September 2020

...asi dvadsať kilometrov od Bratislavy, v Dolnom Rakúsku, smerom cez barokové mesto Hainburg sú archeologické skvosty z čias Rimanov, ktorí tu žili vo veľkom meste viac ako pred dvoma tisícmi rokmi, či barokové zámky rodu Habsburgovcov i posledné zachované luhy pri Dunaji, v srdci Národného parku Dunajské luhy.

Každý objekt, lokalita je iná, zaujímavá svojou históriou, parkom, prírodou navôkol. Spoločné však čosi predsa len majú, posledné roky  je to ponuka pre návštevníkov, najmä pre tých zo Slovenska: prospekty v slovenčine, prehliadky so slovenskými sprievodcami, alebo rendžermi... Prosto na každý víkend si môžete vybrať z bohatej ponuky.

Rímske osídlenie Römerland Carnuntum (foto na slideri), barokový zámok Schloss Hof i priľahlý zámok Niederweiden (foto na spodku článku), poľovnícky zámok Eckartsau (prvé foto v článku), ten bol posledným privátnym útočiskom cisára Karola I., Národný park dunajské luhy (na otváracej fotografii) s ostrovom a podvodnou pozorovateľňou, priamo pri centre pre zákazníkov v zámku Orth an der Donau a v neposlednom rade ďalší poľovnícky zámok Marchegg, všetky stoja na Moravskom poli. Zámok bude onedlho dejiskom krajinnej Dolnorakúskej výstavy, ak všetko pôjde podľa plánov, bude to v roku 2022.

Informácie nájdete na nasledujúcich web stránkach už aj v slovenskom jazyku. Všetci partneri otvárajú brány pre verejnosť zväčša začiatkom apríla a otvorené majú do konca októbra. Ponuka všetkých piatich partnerov je ozaj bohatá a nesporne zaujímavá nielen pre privátnych návštevníkov, ale aj  pre slovenské školy a pedagógov. Naplánujte si návštevu k susedom, bude sa vám pačiť.

www.carnuntum.atwww.schlosseckartsau.at

www.schlosshof.at/sk/https://www.donauauen.at/?language=slovakian 

zatiaľ len v nemčine a v angličtine: www.schloesserreich.at

Súvisiace aktivity

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínomKam ísť načerpať silyKam na turistikuKam za športom v leteKam za dobrou kuchyňouKam za športom  v zimeKam za zdravím, wellnessom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.