Na návšteve Krakova

30 April 2013

Jedno z najkrajších miest Európy s úžasnou históriou je turistickým magnetom. Krakov si každého podmaní svojou atmosférou a kto ho raz navštívi, určite si ho zamiluje.

Rynek Główny – pulzujúce miesto

Samotné mesto napriek svojej veľkosti, okolo 750 tisíc obyvateľov pôsobí veľmi komorne. Snáď z každej strany na vás dýcha história a milovníci starých časov si určite prídu na svoje. Najprv sme sa vybrali nasať atmosféru na Rynek Główny – veľké stredoveké trhovisko, s rozmermi 200m x 200m, je najväčším v Poľsku, možno aj v celej Európe. Založené v roku 1257, aj keď mnoho z budov bolo prestavaných, námestie zostalo komerčným uzlom Starého mesta. Na „rynku“ pulzoval život, letné terasy boli otvorené, všade množstvo kvetinových stánkov, pouliční umelci predvádzali svoj kumšt a parádne koče ťahané hrdými koňmi neustále vozili turistov. Neodolali sme a jazdu v koči sme si náležite vychutnali. Za 25 minút jazdy zaplatí celé osadenstvo 80 zlotých, čo je 20 eur.

Symbol Poľska – Wawel

V Krakove nesmiete obísť symbol Poľska – Wawel. Je srdcom poľskej histórie. 500 rokov bol sídlom poľských kráľov. Aj potom, ako sa hlavným mestom stala Varšava, konali sa tu korunovačné slávnosti a králi boli pochovávaní v blízkej katedrále. Prvá pevnosť tu stála už v 11. storočí, dnešný hrad pochádza zo 16. storočia. Wawelská katedrálaje najdôležitejšia poľská katedrála. Prechádzka okolo kráľovských sarkofágov je prehliadkou poľskej histórie. Dokončený v roku 1364, je tretím kostolom stojacim na tomto mieste. Z množstva kaplniek, je unikátnou renesančná Žigmundova. My sme si Wawel vychutnali so sprievodcom a urobili sme dobre. Kvalitný sprievodca vám prehliadku okorení množstvom legiend, ktoré v oficiálnych cestopisoch nenájdete. Samozrejmosťou prehliadky Wawelu je i Dračia jama. Je pripomienkou najstaršej krakovskej legende o drakovi a musíte k nej zostúpiť 135 schodov až sa objavíte na brehu Visly. Dnes tam stojí socha draka, ktorá v určitých intervaloch vypúšťa oheň. Impozantné je to najmä večer.

História, z ktorej mrazí

Pri prehliadke mesta nesmiete zabudnúť navštíviť starú židovskú štvrť Kazimierz. Kedysi bola obohnaná múrom a počas II. svetovej vojne stade počas 24 hodín brutálne odvliekli vyše 4 tisíc židov. Po tragédii II. svetovej vojny a vraždení Židov hitlerovcami, bol Kazimierz vyľudnený a počas niekoľkých desaťročí sa menil na ruiny. Zmeny, ktoré boli iniciované najmä na prelome osemdesiatych rokov, spôsobili obnovu štvrte, ktorá veľmi rýchlo mení tvár tejto časti mesta. Dediči pôvodných majiteľov, sa po získaní svojho majetku, okamžite pustili do renovačných prác. V skutočnosti tu stoja starostlivo a pekne zrekonštruované budovy vedľa úplne zdevastovaných a zničených domov, ktorých počet sa, našťastie, výrazne zmenšuje. Kazimierz získal svoje miesto i na "striebornom plátne", vďaka Stevenovi Spielbergovi, ktorý sem pricestoval nakrútiť svoj veľkofilm Šindlerov zoznam. Od roku 1990 sa tu koná Festival židovskej kultúry a idea, ktorá ho sprevádza, sa zameriava najmä na históriu a tradície ľudí, ktorí tu kedysi žili: na Kazimierzi sa konajú kurzy, prednášky a výstavy.

Moderné sa miesi so starým

V Krakove je toho na videnie však omnoho viac. Napríklad Collegium Maius ,najstaršia budovu univerzity v Poľsku (pochádza z 15. storočia), patrí jednej z najstarších európskych univerzít - Krakovskej jagelovskej ( založená v roku 1364). Dvor budovy sa dá vidieť zadarmo, vstup do interiéru je možný len ako súčasť turistickej skupiny. Študoval tu i Mikuláš Kopernik. V súčasnosti je Krakov typickým študentským mestom. Nachádza sa tu 22 vysokých škôl a práve symbióza mladých ľudí, študentských barov a hrdej  histórie vytvára neopakovateľnú atmosféru. Nezabudnite, že v Krakove pôsobil i Karol Wojtyla – pápež Ján Pavol II. Navštívte biskupstvo, kde pôsobil a budete prekvapení akú veľkú popularitu má tento veľký skromný muž i po svojej smrti.

I nákupné možnosti sú obrovské. V Starom Meste nájdete širokú ponuku odevov, šperkov a umeleckých predmetov, sú tu i veľké obchodné domy so svetovými značkami. Kto má rád blšie trhy, si takisto príde na svoje. Snáď najznámejší je vo štvrti Kazimierz.

Eva MIKULOVÁ, článok bol uverejnený na: www.kosickespravy.sk

Súvisiace aktivity

Kam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam ísť načerpať silyKam za dobrým vínomKam za dobrou kuchyňouKam na dovolenku
Bludisko v kukurici? Je zaujímavou novinkou!
Bludisko v kukurici? Je zaujímavou novinkou!
Príďte zablúdiť a doslova sa stratiť. Osem kukuričných bludísk po celej Českej republike! Vznikli...
Deň plný tajomstva
Deň plný tajomstva
V pondelok  31.10., sa bude v najväčšom vidieckom, barokovom areáli Rakúska konať Halloween. Malé...
Prichádza Sissi
Prichádza Sissi
Kto by nepoznal príbeh lásky a života cisárovnej Sissi. Mnoho razy sfilmovaný, v Európe aj v Amerike. V...
Všetko ako z učebnice
Všetko ako z učebnice
Na vlastnej koži môžete zažiť doslova európsky uinkát. Náš tip - návšteva Národného parku Dunajské...
Malokarpatské viechy opäť ožijú
Malokarpatské viechy opäť ožijú
Tradícia pezinských viech po roku opäť ožíva Mesto Pezinok ako jediné na Slovensku ponúka možnosť...
Na dúšok piva do Mníchova
Na dúšok piva do Mníchova
Takmer každému z nás sa pri slove Mníchov, vybaví nielen hlavné mesto Bavorska ale aj automaticky...
Romantika na vodě
Romantika na vodě
.....romantické plavby po kanálech, mezi skalnatýma roklinama, nad majestátnymi hrady, nebo zříceninami ale...
Učarovala im Diana
Učarovala im Diana
Keď sa vášeň stane hobby, je to to najkrajšie čo môže v živote človeka stretnúť. Hovoríme o dámach,...
Bambergský kláštor má 1000
Bambergský kláštor má 1000
Na kopci sa týčiaci komplex kláštora sv. Michaela, je popri Dóme výstižným znakom bavorského mesta...
NÁŠ TIP: Kostolec nad Ducovým
NÁŠ TIP: Kostolec nad Ducovým
Medzi najvýznamnejšie archeologické pamiatky veľkomoravského obdobia patrí hradisko Kostolec nad obcami...
Za vínom na E-biku
Za vínom na E-biku
Od mája tohto roku sa po prvý raz otvorila možnosť objavovať Alsasko aj na E-biku. Domáci totiž...
Einstein pre všetkých
Einstein pre všetkých
Čo sú to gravitačné vlny? Ako ich možno merať? Tieto a mnohé iné otázky vysvetľuje hravým spôsobom...
Do modrého salóna SND
Do modrého salóna SND
Slovenské národné divadlo v Bratislave otvára novú sezónu večerov. Večery v salóne a to v nie...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.