Otvorili Via ferratový svet s najťažšou ferratovou cestou F-úha na Slovensku

28 August 2020

Návštevníci Kremnických vrchov sa môžu tešiť na nové adrenalínové zážitky. Od 15. augusta sa už môžu prejsť Via ferratovým svetom s najťažšou ferratovou cestou F-úha s obtiažnosťou “F“. Via ferratový svet sa tak rozšíril a v súčasnosti ponúka lezecké cesty obtiažnosti B, C, E a F.

"Pre návštevníkov sme vybudovali Via ferratový svet so zaistenými lezeckými cestami s obtiažnosťou “B, C, E“ a najťažšou  via ferratovou cestou s obtiažnosťou “F“.  Lezecké cesty sú prepojené aj rôznymi technickými prvkami ako vtáčie hniezda, kyvadlo, kladina, lanové mosty. Cesta Via Commo s obtiažnosťou “C“ končí na vrchole skalného masívu, odkiaľ lanovým mostom s dĺžkou  32 m vo výške 35 m prejdete na skalný hrebeň, z ktorého sú nádherné pohľady na Skalku, Krížnu a Turiec. Nezabudli sme ani na najmenších návštevníkov, ktorí so svojimi rodičmi prichádzajú na Skalku a pri vstupe do Via ferratového sveta sa môžu vyzabávať  v Detskom raji.  O tom, čo ich tam čaká nebudem hovoriť, ale pozývam – príďte sa pozrieť", uviedol Alexander Ferenčík, primátor Mesta Kremnica.

Za Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá finančne prispela na dobudovanie ferratovej cesty, uviedol jej výkonný riaditeľ Jiří Pěč: „Kremnicu návštevníci objavujú stále viac a stáva sa obľúbeným cieľom výletov a dovoleniek nielen Slovákov, ale aj zahraničných hostí. Popri banskej minulosti a krásnom historickom námestí je atraktívnym bodom v zime i v lete rekreačné stredisko Skalka. Nachádza sa tu pôvodná ferrata s najdlhším visutým mostom na Slovensku. V sezóne ju vyhľadáva naozaj obrovské množstvo návštevníkov a som preto rád, že novootvorený via ferratový svet rozširuje možnosti pre skúsených lezcov, ale aj začiatočníkov a návštevnosť sa prirodzene rozloží do viacerých bodov.“

Táto fáza Via ferratových  trás doplnila už existujúcu Via ferratovú infraštruktúru. Rozpočet na novovybudované časti bol 40 700 Eur. Banskobystrický samosprávny kraj podporil tento projekt simou 10 000 eur cez Rozvojovú agentúru BBSK.

Zaistené cesty (via ferraty) Via ferratový svet sa nachádzajú v Kremnických vrchoch v starej časti Skalky. Vstup do Via ferratového sveta je pri starých vlekoch na Skalke. 

Via ferratový svet má viacero ciest:

1. Cvičná via ferrata  - obtiažnosť "B" , dĺžka 15 m.

Cvičná ferrata je určená na nácvik a zaobchádzanie s via ferratovým výstrojom. Končí pri ikonickom strome, ktorý sa nevzdal ani v ťažkých podmienkach na Skalke.

2. Via ferrata traverz - obtiažnosť "B" , dĺžka 100 m.

Je to hlavná jednosmerná via ferrata, ktorá traverzuje skalný masív medzi zjazdovkami. Via ferrata traverz je poprepájaná viacerými zážitkovými prvkami  ako sú vtáčie hniezda, kladina, kyvadlo,  mosty a rebrík DNA.  Návštevník môže traverz opustiť na viacerých únikových  miestach.

3. Hrebeňová via ferrata  - obtiažnosť "B", dĺžka 30 m. 

Via ferrata vedie výrazným hrebeňom a v jej strede sa križuje s Via ferratou traverz.

4. Via Commo - obtiažnosť "C" , dĺžka 110 m.    

Via ferrata traverzuje pás skál v ľavej časti vedie dreveným mostom popri javore v záreze skál, ďalej cez vrcholovú skalnú stienku a vystupuje na skalnej veži pri lanovom moste s dĺžkou 32 m a maximálnou výškou 35 m, ktorý končí na skalnom masíve s výhľadmi do širokého okolia.

5.Via ferrata F-úha  - obtiažnosť "F", dĺžka 45 m, previs 11 m.

Najťažšia ferratová cesta na Slovensku, ktorú odporúčame skúseným lezcom. Pozor je extrémne náročná! V pravom slova zmysle je to horolezecká cesta obtiažnosti 7+ UIAA istená via ferratovým lanom. Je určená pre lezcov, ktorí povinne zvládajú uvedený stupeň obtiažnosti.

6. Via ferrata Malá výzva E-jha - obtiažnosť "E" , dĺžka 16 m,  previs 3 m.

Via ferratový svet sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.visitkremnica.sk, www.kremnica.sk.

Projekt Via ferratového sveta organizačne zastrešilo Mesto Kremnica a podarilo sa ho realizovať vďaka finančným prostriedkom poskytnutým Banskobystrickým samosprávnym krajom, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko, Nadáciou EPH a samozrejme Mestom Kremnica.

Súvisiace aktivity

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za športom v lete
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.