Schody na Sitno v novom šate

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za zdravím, wellnessom

Sitno - najvyšší vrchol Štiavnických hôr má novo-vybudované schody so zábradlím. Obľúbený náučný chodník na Sitno je tak po krátkej prestávke priechodný po pôvodnej trase.

Turistický chodník od jazera Počúvadlo na vrch Sitno (ktorý je zároveň aj náučným chodníkom), vedie v poslednom, cca 500 m dlhom úseku s prevýšením 100 metrov, strmým terénom pomedzi skalné bralá vrcholu Sitna. Na tomto úseku bol chodník s drevenými terénnymi schodmi, strmý úsek nie je totiž možné inak prekonať. Drevené schody viedli na Sitno už od počiatkov turizmu na území Slovenska začiatkom 20. storočia. Traduje sa, že schodov bolo kedysi toľko, ako dní v roku. Ročne po nich na Sitno vyšliapu odhadom desiatky tisíc turistov.

Drevené schody opravovala Oblastná organizácie cestovného ruchu - OOCR Región Banská Štiavnica naposledy v roku 2016. "Vymenili sme schodnice, opravili zábradlia. V posledných rokoch však boli schody v zlom stave, nosné časti konštrukcie odhnili, zábradlie sa kývalo, chýbali stupnice… Stav schodiska neumožňoval ich ďalšiu opravu, jedinou možnosťou bolo postavenie nového schodiska“ uviedol Igor Kuhn, riaditeľ OOCR Región Banská Štiavnica. Ako doplnil “počas realizácie sme sa stretli s viacerými výzvami. Schody sa nachádzajú na území s 5. stupňom ochrany prírody, nemajú legálneho vlastníka, neboli  v katastrálnej mape, de jure neexistovali”. Po skoro dvovh rokoch sme projekt realizovali do úspešného konca. Zuzana Parajová, projektová koordinátorka OOCR Región Banská Štiavnica približuje výsledné riešenie: “Postavili sme nové celokovové schodisko, ktoré má 9 ramien a dve plošiny. Má bezpečnejšie ukotvenie a stupnice s protišmykovými roštami, vďaka čomu sú schody využívateľné celoročne. Konštrukcia schodov je bezúdržbová, keďže je kompletne pozinkovaná a nepodlieha korózií. Predpokladaná životnosť je minimálne 50 rokov.”

Výmenu schodov realizovali  s finančnou podporou Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v OOCR Región Štiavnica vo výške 75 790 .-EurR a z príspevku z Ministerstva dopravy SR. Schody vyrobila a osadila firma Rückschloss s.r.o, v spolupráci  s Lesy SR, ŠOP SR CHKO Štiavnické vrchy a obci Ilija. Nové schody na Sitno kolaudovali 21. decembra a verejnosť ich odvtedy môže používať“.

Viac nájdete na: https://supervulkanstiavnica.sk/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.