Olomouc – história pokropená mladistvou energiou

19 May 2014

Milí čitatelia portálu, pripravili sme pre vás novinku! V spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu - CzechTourism vám každý mesiac exkluzívne predstavíme jednu pamiatku UNESCO nachádzajúcu sa na území Českej republiky. Samozrejme, pridáme aj ďalšie zaujímavé turistické tipy od susedov. Všetky informácie o Českej republike nájdete na: www.ceskozemepribehu.cz

Toľko impozantných chrámov, pôvabných kostolíkov a kaplniek, zdobených palácov i kláštorov na jednom mieste hneď tak nenájdete. Olomouc je tisícročná duchovná metropola Moravy, ktorá ponúka ojedinelú atmosféru a má nevšedné kúzlo.

Históriu oživujú študenti

V Olomouci sa podarilo zachovať naozaj veľa pamiatok, historické centrum mesta je nebývalo široké, odolalo developerským tlakom a to je v našich zemepisných šírkach naozaj unikát. Všadeprítomná história navyše dostáva nový rozmer vďaka študentom zo svetoznámej Univerzity Palackého, ktorá mnohé budovy využíva. A tak sme v Olomouci svedkom nezvyklej situácie. Historické centrum je hlavne počas týždňa plné mladých ľudí a nie pusté a čakajúce na víkendových či prázdninových návštevníkov. To je nezvyklá situácia, ktorá spája minulosť so súčasnosťou. Študenti prinášajú do historických uličiek mesta nový život, novú energiu. 

Stĺp Najsvätejšej Trojice v UNESCO od roku 2000

Absolútnou „historickou špičkou“ je Stĺp Najsvätejšej Trojice (na obrázku), ktorý bol v roku 2000 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vzorom bol stĺp na Piazza Santa Maria Maggiore v Ríme, postavený v roku 1614. Olomoucký monument sa svojou výtvarnou koncepciou, výzdobou a rozmermi odlišuje od všetkých podobných pamiatok. Je dominantou stredu mesta, je to najväčšie zoskupenie barokových sôch v rámci jednej skulptúry v strednej Európe. Meria 32 metrov a v jeho spodnej časti sa nachádza kaplnka, ktorá je počas sezóny prístupná aj pre návštevníkov. A v historickom duchu môžeme pokračovať. Určite nesmieme vynechať lokalitu Olomouckého hradu, situovanú na Václavskom návrší. Obdivovať môžete biskupský palác, gotický Dóm sv. Václava, ktorý je „domácim“ kostolom olomouckého arcibiskupa, alebo Arcidiecézne múzeum založené na podnet pápeža Jána Pavla II.

Čo krok to pamiatka...

Unikátna je aj radnica s orlojom, ktorá „vládne“ Hornému námestiu. Nečakajte však orloj ako v Prahe. Vyzerá úplne inak a práve tým je zaujímavý. Jeho dnešná podoba je z 50-tych rokov 20. storočia a je poplatná vtedajšej oficiálnej estetike socialistického realizmu.  Na kalendári nájdete okrem mien aj dátumy narodenia a úmrtia  dôležitých budovateľov komunizmu. A namiesto postavičiek svätých pred vami dafilujú robotníci, remeselníci, športovkyňa, ale aj dojička či úradníčka. Ďalšími skvostami sú barokové kamenné fontány s výjavmi z antickej mytológie, doplnené dvoma modernejšími fontánami v podobnom duchu. Olomoucká pevnosť, hradby, Židovská brána, zrenovované staré domy a paláce, katedrály, kláštory, kostoly, kaplnky, židovské pamiatky, to všetko patrí medzi olomoucké historické lahôdky. Čerešničkou na torte by sme mohli označiť Baziliku na „Svatém Kopečku“. Je to magické miesto nad mestom, odkiaľ  je úžasným pohľad na Olomouc a okolité pohorie Jeseníkov. Aj pápež Ján Pavol II. bol unesený atmosférou tohto miesta!

Mesto žije dňom i nocou, po celý rok

Obrovskou devízou Olomouca je, že žije. Dňom i nocou, v každom období v roku je v jeho uličkách riadny „cvrkot“. Historické pamiatky sú zrenovované a prístupné pre verejnosť, galérie a múzeá sa predháňajú v organizovaní všakovakých akcií pre verejnosť. Vianočné trhy sa predrali medzi najnavštevovanejšie decembrové akcie v celej Českej republike. Rovnako tak aj Barokové olomoucké slávnosti si už získali medzinárodné uznanie. A zástupcovia mesta vymýšľajú stále čosi nové. „Čerstvý je napríklad projekt Duchovná os Moravy, ktorý spája dve mestá s pamiatkami UNESCO – Olomouc a Kroměříž. Informácie nájdete na www.duchovniosa.cz. Rovnako ako projekt Zaparkuj, ktorý sme spustili spolu s Výstaviskom Flóra a Univerzitou Palackého. Jeho cieľom je oživiť mestské parky rôznymi akciami, koncertami a piknikmi. Inšpirovať ľudí na stretávanie sa v zeleni, len pár krokov od stredu mesta,“ približuje zopár nových tipov Dušan Gavenda z oddelenia cestovného ruchu Magistrátu mesta Olomouc.

A my pridáme ďalšie. „Májový Olomouc“ či „Adventný Olomouc“ pod hlavičkou „stayovernight“ (www.stayovernight.eu) vyzýva návštevníkov na viacdňový pobyt v hanáckej metropole, samozrejme za zľavnené ceny v hoteloch... Napokon, na základe našej osobnej skúsenosti to inak ani nepôjde. Jeden deň v Olomouci vám na jeho prehliadku proste nebude stačiť. Nenadarmo ho turistický sprievodca Lonely Planet označil za najkrajšie mesto Českej republiky.

Viac informácií sa dozviete na: www.olomouc.eu, www.ceskozemepribehu.cz, www.kudyznudy.cz 

Autor fotografií: Libor Sváček, v spolupráci s CzechTourism

Prokop Slováček

 

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na víkendKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam na turistikuKam na dovolenku
Drotári boli slovenskí nomádi
Drotári boli slovenskí nomádi
Drotárstvo vzniklo ako doplnkové zamestnanie, ktorého cieľom bolo spočiatku opravovať poškodené a...
Aachen na tróne
Aachen na tróne
Trón Karola Veľkého a množstvo zachovaných vzácnych relikvií bude naisto veľkým lákadlom pre...
Naše bábky doputovali do UNESCO
Naše bábky doputovali do UNESCO
Spoločná česko-slovenská nominácia „Bábkarstvo na Slovensku a v Česku“ bola zapísaná do...
Výstava o Česku - na letisku
Výstava o Česku - na letisku
Autorská výstava českého fotografa Libora Sváčka bude počas celého marca skrášľovať Letisko M. R....
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Spravte si výlet za filmovými pokladmi do Múzea Karla Zemana v Prahe. Toto múzeum vás prenesie do sveta...
Viete s čím sa hrali deti v ČSSR?
Viete s čím sa hrali deti v ČSSR?
Viete s čím sa hrali deti v období od roku 1950 až do roku 1990? Pozývame vás na veľmi zaujímavú a pre...
Bambergské blues & UNESCO
Bambergské blues & UNESCO
Čarovné stredoveké mestečko, plné vzácnych architektonických stavieb, pod ochranou UNESCO, sa oplatí...
DomQuartier - lesk baroka
DomQuartier - lesk baroka
DomQuartier – znovu objavený lesk baroka Mesto Salzburg  ponúka turistom novú atrakciu, otvorili ju len...
Na člne po Canal du Midi
Na člne po Canal du Midi
Viac ako 300 rokov staré technické vodné dielo, ktoré sa tiahne od Toulouse až po Stredozemné more, je...
Dalí a Saudek vystavujú
Dalí a Saudek vystavujú
Múzeum mesta Brno v spolupráci s firmou Sarl Amiencom po prvý raz v Českej republike predstavujú unikátnu...
Dedičstvo v slávnostnom lesku
Dedičstvo v slávnostnom lesku
Čas adventu pôsobí očarujúco predovšetkým v historických mestách, kde sa kostoly, domy a námestia...
Historické mestá – kulisa moderného života
Historické mestá – kulisa moderného života
Počnúc stredovekými stavbami, gotikou z pálených tehál či barokovými skvostami končiac, v nemeckých...
Nemecké dedičstvo pod záštitou UNESCO
Nemecké dedičstvo pod záštitou UNESCO
Ešte v roku 1989 sa v Nemecku zjednotili mestá zaradené do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a vytvorili...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.