Moravský kras v zime

Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských jeskyní a Kateřinské jeskyně na vlastní oči.

Po úspěchu v předchozích dvou letech se znovu zvědavcům otevřely Sloupsko-šošůvské jeskyně v zimě. Na jižní Moravu se za zimními prohlídkami můžete vydat až do 1. března. A že opravdu o co stát. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největším zpřístupněným podzemním komplexem v Česku a také jedním z největších zimovišť netopýrů v Moravském krasu. Právě netopýři jsou důvodem, proč si v zimě prohlédnete pouze šošůvskou část – v té sloupské totiž kolonie okřídlených savců nabírají sílu na teplejší dny. I přesto si prohlídky jistě užijete.

Prohlídka za svitu baterek

I přes zimu nabízí Sloupsko-šošůvské jeskyně několik prohlídkových okruhů. Vydat se můžete třeba na klasickou prohlídku, měřící 950 metrů a trvající přibližně 70 minut. Svítit si na cestu budete pouze baterkami a čelovkami, které si můžete přinést z domova nebo si je zapůjčit na pokladně. Celou prohlídkou vás budou provázet krápníky všech tvarů, barev  a velikostí, jimiž jsou jeskyně bohatě zdobené, historické nápisy a podpisy, svědčící o volné přístupnosti jeskyní už v dřívějších dobách i krásnou lesknoucí se sintrová výzdoba. Prohlédnete si Brouškovu a Riegrovu síň a shlédnete do Černé propasti, která ústí na hladině Sloupského potoka v hloubce kolem 70 metrů. Při odchodu z jeskyní dostanete možnost prohlédnout si také jeskyni Kůlna, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť světa.
Stejný okruh můžete absolvovat odlehčenou formou při historické prohlídce, která se vydá po stopách původních objevitelů, tak zvaných jeskynních duchů. Vstupné na obě prohlídky stojí shodně 120 korun, senioři zaplatí 80 korun, snížené vstupné potom pořídíte za 70 korun. Prohlídky se konají denně od úterý do neděle v 10, 12 a 13 hodin. Je ale určitě lepší do jeskyní před výletem zavolat a ujistit se, že se opravdu ve vámi vybraný den prohlídka koná. Pro prohlídky historického okruhu je potom rezervace nutná.

Vydejte se „Po stopách Nagela“

Pokud jste milovníky trochy adrenalinu, rezervujte si místo na zážitkové prohlídce „Po stopách Nagela“, učence, který se jako první nechal roku 1748 spustit až na dno jeskyní. Trasa, měřící přibližně 1300 metrů, vás zavede do spodních pater jeskynního komplexu, která projdete jako jeskyňáři. Připravte se na jedinečný zážitek, při němž uvidíte Nagelovo a Wankelovo jezírko, projdete stupňovitou propastí a sestoupíte po 12 metrů dlouhém žebři. V některých místech budete muset lézt po čtyřech, takže si nezapomeňte vhodné oblečení i obuv. Vhodné jsou také ochranné rukavice, šátek pod helmu a pytel na špinavé oblečení. Zážitek se totiž bez nějakého toho bláta na kalhotách neobejde. Vydat se vstříc zážitkům můžete od úterý do neděle v 10 hodin dopoledne. Vstupné na jeskynní stezku odvahy vás vyjde na 500 korun.

Kateřinská jeskyně

Nestačí-li vám zážitek ze Sloupsko-šošůvského komplexu, vydejte se ještě na prohlídku Kateřinské jeskyně, letos výjimečně otevřené v zimě. Prohlídkový okruh o délce 430 metrů vás zavede do hlavního dómu, který je největší přírodní zpřístupněnou podzemní prostorou v České republice, unikátní Bambusový lesík, tedy skupinu úzkých, až čtyři metry vysokých hůlkových stalagmitů či kamenný útvar Čarodějnice. Na prohlídku, trvající přibližně 30 minut, se můžete vydat denně kromě pondělí v 10, 12 a 14 hodin. Za vstupenku pro dospělého zaplatíte 90 korun, senioři si mohou jeskyni projít za 70 korun a děti či studenti si mohou vstupné zakoupit za 50 korun.

ZDROJ: http://www.kudyznudy.cz/, v spolupráci s CzechTourism spracoval Prokop Slováček

Foto: CzechTourism 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.