Pražská pýcha sa volá historické centrum

21 November 2014

Milí čitatelia portálu www.kamkam.eu! V spolupráci s Českou centrálou cestovného ruchu - CzechTourism vám každý mesiac exkluzívne predstavujeme jedno mesto pod ochranou UNESCO nachádzajúce sa na území Českej republiky. Všetky informácie o Českej republike nájdete na: www.ceskozemepribehu.cz

Praha, jedno z najkrajších, a podľa niektorých dokonca najkrajšie mesto na svete. Písať o nej by sa dalo z mnohých uhlov pohľadu, ale dnes sa zameriame iba na pražskú pýchu – historické jadro Prahy, od roku 1992 zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Historické jadro zahŕňa unikátny urbanistický celok Pražského hradu a Hradčan, Malej Strany vrátane Karlovho mosta, Starého mesta s Josefovom (dochovaná časť bývalého Židovského mesta), Nového mesta, Vyšehradu aj ich jednotlivé pamiatky. Rozsiahlo založené Nové mesto v nadväznosti na neskoršie prestavby v nových stavebných slohoch svedčí o umelecko-spoločenskom a kultúrnom vplyve Prahy od stredoveku do súčasnosti.

Historické centrum Prahy, rozkladajúce sa na ploche 866 hektárov ponúka návštevníkom veľké množstvo historických pamiatok, ktorým určite dominuje Pražský hrad s katedrálou sv. Víta. Pražský hrad je najkrajším hradným komplexom v Českej republike, pri jeho návšteve nezabudnite ani na Kráľovský palác s Vladislavskou sálou, nachádza sa tu aj románska bazilika sv. Juraja z roku 921, Cisárska koniareň, Daliborka alebo romantická Zlatá ulička, Najvyššie purkrabstvo Pražského hradu, letohrádok kráľovnej Anny a Starý kráľovský palác.

Karlov most je najstarším mostom v Prahe, jeho 16 oblúkov sa klenie cez rieku Vltavu. Už v 10. storočí stál v blízkosti dnešného Karlovho mosta drevený most, ktorý v 12. storočí vystriedal kamenný Juditin most. Ten bol však zničený povodňou v roku 1342 a na jeho mieste bol vystavaný Karlov most, ktorého stavbou bol poverený Petr Parléř. Karlov moc ukončujú na oboch brehoch Vltavy veže - na východe je to Staromestská mostná veža a na západe Malostranská mostná veža. Po celom Karlovom moste je rozmiestnených 30 sôch a súsoší . Neďaleko Karlovho mosta sa nachádza Staromestské námestie, ktorého dominantou je Staromestská radnica s orlojom, kde sa každú celú hodinu objavuje postupne v dvoch okienkach 12 apoštolov.

Ďalším miestom, ktoré bezpochyby stoja za návštevu, ak ste v hlavnom meste Českej republiky, je Židovské mesto, ktorého vznik sa datuje do 13. storočia a odráža históriu pražských Židov. v Židovskom meste nájdete okrem iného 8 synagóg, židovské múzeum a dva židovské cintoríny.

Na Vyšehrade môžete navštíviť románsku rotundu sv. Martina z 2. pol. 11. storočia alebo slávny cintorín Slavín, vedľa ktorého nájdete kapitulský a farský kostol sv. Petra a Pavla, ktorý bol postavený podľa rovnomenného rímskeho kostola.

Zabudli sme na niečo? Určite áno, ale v tomto prípade ani všetko vymenovať nemôžeme. Objavovať krásu Prahy už musíte len a len na vlastnej koži. Stojí to za to a určite vám nebude stačiť iba jedna návšteva.

Viac informácií nájdete na: www.praha.cz, www.unesco-czech.cz, www.ceskozemepribehu.czwww.kudyznudy.cz

Autori fotografií: Libor Sváček, Ladislav Renner, Dagmar Veselková,

Martin Mařák v spolupráci s CzechTourism

Spracoval Prokop Slováček

 

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam za oddychomKam na víkendKam za dobrou kuchyňouKam na turistikuKam za športom  v zimeKam za športom v leteKam ísť načerpať silyKam za zdravím, wellnessomKam na dovolenkuKam a kde sa ubytovať
Franz Kafka – čím nás tak fascinuje
Franz Kafka – čím nás tak fascinuje
Pred 100 rokmi zomrel najznámejší predstaviteľ pražskej nemeckej literatúry a jeden z najvplyvnejších...
Praha – mesto stovežaté
Praha – mesto stovežaté
Spoločnosť Prague City Tourism (PCT) od nového roku získala do prenájmu sedem významných historických...
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
V Lešnej zavoňajú cukrovinky
Od 5. marca do 30. augusta 2015 organizuje zámok Lešná pri Valašskom Meziříčí unikátnu výstavu s názvom...
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Náš tip: Múzeum Karla Zemana
Spravte si výlet za filmovými pokladmi do Múzea Karla Zemana v Prahe. Toto múzeum vás prenesie do sveta...
Začal sa Mesiac veží a rozhľadní
Začal sa Mesiac veží a rozhľadní
„Mesiac veží a rozhľadní“ v Čechách. To je skvelý tip ako si okoreniť posledné krásne a ešte...
Pozvánka: výstava Šľachtické posolstvá
Pozvánka: výstava Šľachtické posolstvá
V piatok 5. septembra otvoria na Pražskom hrade v Mladotově dome výstavu Šľachtické posolstvá. Pripomenie...
NÁŠ TIP: Michelangelo v Prahe
NÁŠ TIP: Michelangelo v Prahe
V tomto roku si celý svet pripomína 450 rokov od smrti jedného z najvýznamnejších umelcov všetkých čias...
Sviatok hudby sa začal - Janáčkov máj 2014
Sviatok hudby sa začal - Janáčkov máj 2014
Ostrava, Janáčkův máj: Manuel Hernández-Silva vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a norským...
Na slovíčko s Troškom
Na slovíčko s Troškom
„Bota jménem Melichar“, „Princezná ze mlejna“, „O princezně Jasměnce a létajícím ševci“, či...
Babie leto, zatiaľ len filmové
Babie leto, zatiaľ len filmové
V stredu, 9. októbra, sa v susednej Českej republike v obci Hrčava, začne 21. ročník prehliadky...
NÁŠ TIP: Zo Skalice na bicykli
NÁŠ TIP: Zo Skalice na bicykli
SKALICA plná cyklistov Asfaltové cyklistické komunikácie sú súčasťou projektu Cyklotrasy bez hraníc...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.