Chrám nad Dunajom - Walhalla

Bavorský chrám menom Walhalla, môžete navštíviť už bezbariérovo, priamo z parkoviska.

Bavorská správa zámkou, pod ktorou je správa chrámu Walhalla neďaleko Regensburgu, otvára opäť sezónu. Tento rok môžete už bezbariérovo prísť k chrámu – k hale oslobodenia, už z parkoviska. Walhalla leží pri obci  Kelheim a tróni na kopci Michelsberg. Úžasná pamätihodnosť, nad mohutným tokom Dunaja. Otvorená je denne od  09-18.00 hodiny. Okrem Walhalla môžete navštíviť aj hrad  Burg Prunn, a to jaždú hodinu so sprievodcom ( posledná prehliadka je o 17 hodine).

Walhalla, je klasicistická stavba s množstvom chrámových stĺpov, dal ju postaviť bavorský kráľ Ludwig I. (vládol v rokoch 1825-1848) a je jednou z dôležitých pamätihodností 19. storočia. Walhalla je v staronordickej mytológii miesto, kam prichádzajú po smrti padlí hrdinovia. V živote starých Vikingov mala vojna významné miesto, teda v podstate môžeme tento názov preložiť ako „hala padlých“. Postavil ju architekt Leo von Klenze, bol významný klasicistickým staviteľom na zakázku Ludwiga I.

Stavba trvala takmer dvanásť rokov. V októbri  roku 1842 ju slávnostne otvorili. Vzorom bol architektovi aténsky chrám Parthenón v Akropolis. Staviteľ spojil viaceré historické motívy, kombinoval ich s modernou stavebnou technikou tej doby a vytvoril pôsobivé dielo. Na stavbu použil tak vonku ako aj vo vnútri drahocenný mramor. Vo Walhalla sú busty, vytesané do mramoru mnohých štátnikov, poľných maršálov, vojakov, umelcov. Nechýba ani spomienková tabuľa a busta kráľa Ludwiga I.

Veľmi impozantné a jedinečné miesto, nielen po architektonickej stránke ale aj polohou, nad mohutným Dunajom. Od roku 1962 pridali ďalšie busty, bolo ich 96, približne po piatich až siedmich rokoch. Výber robí bavorská rada ministrov  na základe odporúčania Bavorskej akadémie vied. Od roku 2016 je chrám Walhalla pod  správou  Bayerischen Schlösserverwaltung.

Vstupné je: 4,50,- €, zľavnené 4,00,- €. Kombinovaná vstupenka do (Walhalla + Befreiungshalle Kelheim + hrad Burg Prunn) stojí na osobu 12,- €, zlacnená: 10,- €.

Viac informácií nádjete na:www.schloesser.bayern.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.