Kaiserwinkl - dokonalý oddych

Nie je nič krajšie, ako objavovať a spoznávať niečo nové. Tirolský región Kaiserwinkl sme doteraz poznali iba v súvislosti s alpskou balónovou fiestou, ktorá sa tam koná vždy v zime (najbližšie 23. – 30. januára 2016). A tak sme sa ho v júni rozhodli navštíviť osobne, aby sme zistili, či je zaujímavou lokalitou aj pre slovenských hostí.

A hneď v úvode treba povedať, že je to región, ktorý ponúka vlastne úplne všetko. V lete aj v zime. Dostatočne široká dolina je ukrytá medzi miernymi kopcami, ktoré sú v lete vhodné na turistiku i cykloturistiku pre všetky vekové kategórie. V zime si zasa môžete vytiahnuť zjazdové lyže alebo bežky a pustiť sa do obľúbených zimných športov. Pohľad na majestátnu horu Wilder Kaiser (pohorie Kaisergebirge) je krásny za každého počasia i v každú dennú hodinu.

V regióne nájdete chránenú prírodnú oblasť Schwemm, rašelinové močariská s rozlohou 65 hektárov (najväčšie súvislé močariská severného Tirolska) a náučný chodník s vyhliadkovou vežou a učebňou pre deti, o tom ako vznikali, čo všetko v nich žije a rastie. Okolo nich samozrejme nenáročnú cyklistickú trasu, ktorý je pohladením pre každého mestom unaveného človeka. Tá príroda pred vašimi očami vás jednoducho musí upokojiť a pomôže vám zrelaxovať.

Ale to je len začiatok. Ponúkame ďalej... Dve golfové ihriská a sieť golfových hotelov k tomu. Jazero Walchsee je klasickým horským jazerom s čistou pitnou vodou a dokonalým letným zázemím pre dovolenkárov – kempy, hotely a iné ubytovacie kapacity, športové aktivity na vode i pri nej, náučná trasa okolo jazera, reštaurácie a kaviarne na milých malých plážičkách. Ak vyhľadávate radšej samotu ako verejné kúpanie, pri jazere si určite nájdete aj súkromie.  

Na rafte uprostred divokej prírody

Úplnou perlou je rieka Tiroler Ache, ktorá preteká dolinou a potom sa zahryzne do okolitých kopcov. Na pohľad riečka, ale to len v skorom letnom termíne. „Potom sa už premieňa na dravú rieku, ktorá občas zlikviduje všetko, čo jej stojí v ceste na jej brehoch. Tak ako v roku 2013, keď znivočila polku mesta Kössen, ktorým preteká. Ale inak je to skvelá rieka na všetky adrenalínové aktivity,“ povedal nám Friedrich Blattner z miestneho Adventure Club Kaiserwinkl. My sme na nej absolvovali 8 km splav na raftoch, ktorý stál naozaj za to. V neporušenej panenskej prírode, uprostred lesov, pomedzi skaly v jednej chvíli na rakúskom a v druhej na nemeckom území. Ešte že po colnici, na ktorej museli ešte pred pár rokmi aj všetci vodáci ukazovať svoje pasy, ostali už iba opustené priestory.

...tak na 4,5 hodiny cesty

Na trase Bratislava – Viedeň – Linz – Salzburg – Siegsdorf sa do Kössenu, čo je niečo ako hlavné mesto regiónu Kaiserwinkl, dostanete zhruba za 4,5 hodiny. Nie tak veľa, aby ste sa napríklad v zime nemohli vybrať napríklad na čoraz obľúbenejšiu štvordňovú lyžovačku, či predĺžený víkend. Ak idete na dlhšie, v zime či v lete, nie je žiaden problém. Región má výhodnú polohu aj preto, lebo je len hodinu od Salzburgu, Innsbrucku i Mníchova. Takže do úvahy prichádza aj letecká doprava v kombinácii s požičaným autom. „Nie je nič výnimočné, že k nám zavítajú hostia zo Slovenska a Česka, ale zatiaľ ich nie je veľa. Veríme, že si k nám postupne nájdu cestu, pretože v tomto pokojnom kúte Rakúska si môžu naozaj oddýchnuť. Pasívne, ak chcú, ale aj aktívne,“ pochvaľuje si Karin Wetzlhütter z turistickej organizácie Kaiserwinkl. Len dodáme, že neďaleko Kössenu sa nachádzajú svetovo známe nemecké biatlonové strediská Ruhpolding a Reit im Winkl.         

NAŠE TIPY Z REGIÓNU KAISERWINKL

 

Leto

  • Walchsee je najteplejšie prírodné kúpalisko v Tirolsku s teplotou vody až 25 stupňov. Jazero je východiskovým bodom pre mnoho turistických a cyklistických trás.
  • Golfisti si môžu počas jedného dňa zahrať na dvoch ihriskách v dvoch iných štátoch. V rakúskom - tirolskom Kössene a v nemeckom - bavorskom Reit im Winkl.        
  • Schwendt a Rettenschöss sú tradičné tirolské obce z ktorých turisti vyrážajú do jedinečného horského sveta pohoria Kaisergebirge.

Zima

  • Hochkössen je lyžiarska oblasť na tirolsko – bavorskom pomedzí, s veľkou istotou prírodného snehu. Lyžuje sa z hory Unterbeg, z výšky 1430 m. n. m.
  • Menšie kopce v  okolí jazera Walchsee, na úpätí hory Zahmer Kaiser, sú vhodné pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. Práve preto je tu najviac škôlok a škôl lyžovania. Rovnako sú pri jazere aj krásne trate na bežecké lyžovanie.
  • V Kössene má veľkú tradíciu lietanie v balóne a paraglajding a obe formy adrenalínu si môžu vychutnať aj turisti (v lete aj v zime). Rovnako aj biatlon je v tejto oblasti veľmi obľúbený a môžete si ho vyskúšať na vlastnej koži.

Viac informácií nájdete na: www.kaiserwinkl.com

Prokop Slováček, foto Prokop Slováček a Tourismusverband Kaiserwinkl (Bernhard Bergmann)

Ubytovanie poskytol Alpine Wellness Hotel Sonneck v Kössene: http://www.hotel-sonneck.at/  

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.