Za divmi do Dolnej Krupej

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipomKam na turistiku

Oblastná organizácia cestovného ruchu Regiónu Trnava štartuje od 1. júla s bezplatnými prehliadkami mesta.  Návštevníci ich môžu absolvovať päť dní v týždni až do konca augusta.    

„Organizujeme ich pre domácich a zahraničných návštevníkov mesta od pondelka do piatka v mesiacoch júl a august. Sú bezplatné a nie je potrebná rezervácia vopred. Stačí prísť o 10.30 h. pred mestskú vežu, kde sídli naše Turistické informačné centrum Regiónu Trnava,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Sprievodca cestovného ruchu skupinu prevedie sakrálnymi alebo svetskými pamiatkami.

„Návštevníci si budú môcť pozrieť v pondelky, stredy a piatky najkrajšie sakrálne pamiatky v Trnave, ako sú Bazilika sv. Mikuláša či Katedrála sv. Jána Krstiteľa. Trasa sa začína pred budovou mestskej veže, odkiaľ sa presunieme k bronzovému modelu mesta, pri ktorom sa dozvedia príbehy o založení Trnavy. Následne sa vydáme do samotných kostolov, v ktorých si povieme viac o histórii, napríklad o plačúcom obraze Panny Márie. Celá prehliadka trvá 90 minút,“ hovorí Slavomír Dzvoník, sprievodca cestovného ruchu v Trnave.

V utorky a štvrtky budú prehliadky svetských pamiatok Trnavy. „Zastavíme sa rovnako pri modeli  mesta, odkiaľ sa vydáme do historického západného krídla radnice, kde si návštevníci budú môcť pozrieť pivnicu so žalárom. Tiež sa pozrieme do jednej z bášt mestského opevnenia,“ dodáva pán Slavomír Dzvoník. 

Pre tých záujemcov, ktorí by chceli prehliadku absolvovať v inom čase, oblastná organizácia cestovného ruchu Regiónu Trnava poskytuje aj individuálne prehliadky mesta Trnavy. Je možné si ich rezervovať v Turistickom informačnom centre alebo cez stránku Regiónu Trnava. „Zároveň je pre návštevníkov prístupná mestská veža, každý deň od 10.00 do 18.00 hodiny. Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac nielen o Trnave, ale aj o okolitom regióne, organizujeme prehliadky obce Dolná Krupá. Počas prechádzky so sprievodcom objavíte jej sedem divov,“ dodáva pán Alexander Prostinák.

Téma prehliadky 7 divov Dolnej Krupej je úzko prepojená s rodmi Chotekovcov a Brunsvikovcov, ktorí v tejto obci žili.  Nachádza sa tu ich anglický kaštieľ. Počas leta budú  štyri termíny prehliadok - sobota 9. a v sobotu 30. júla, v sobotu 20. augusta a opäť v sobotu 17. septembra.  

 Foto: Trnavská univerzita, autor Barbora Likavská, viac o Trnave na: www.regiontrnava.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.