Záhorie sa stáva obľúbenou destináciou na výlet

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínom

Uplynulý rok 2022 hodnotí Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie ako úspešný. V regióne opäť zaznamenali zvýšenú návštevnosť. Vyplýva to z porovnania údajov za minulé roky, ktoré poskytli turistické informačné kancelárie (TIC) členských miest.

V Holíči mal tradične najvyššiu návštevnosť barokovo – klasicistický zámok. Záujem o návštevu tohto bývalého cisárskeho sídla neustále rastie. Kým v roku 2020 si ho prezrelo 6571 návštevníkov, o rok neskôr to bolo 7179 a v uplynulej sezóne takmer 7500 návštevníkov. Porovnateľnú návštevnosť mala aj bylinková záhrada. „Teší ma, že okrem tradičných pamiatok, je takmer identický záujem aj o novinky – zrekonštruovaný veterný mlyn a novú rozhľadňu pri ňom“, uviedol primátor mesta Holíč a zároveň predseda OOCR Záhorie Zdenko Čambal a dodal: „Pre Holíčanov vzniklo ďalšie miesto oddychu a pre návštevníkov mesta nová významná atrakcia.“

"Veľkej obľube sa tešilo aj člnkovanie okolo bastiónovej pevnosti zámku. Aktivita sa stala vyhľadávanou pre ľudí z celého západného Slovenska," doplnil výkonný riaditeľ OOCR Záhorie Martin Lidaj. Minulý rok OOCR Záhorie nainštalovala v Holíči nový turistický informačný systém za viac ako 10.000 EUR, zrealizovali ju vďaka finančnej podpory Ministerstva dopravy SR.

V meste Skalica trvala turistická sezóna 2022 od mája do septembra. Počas nej bolo 17 793 vstupov do pamiatok, čo je o 2500 návštevníkov viac, ako tomu bolo v predchádzajúcej sezóne. V meste finišujú prípravy na ostrý štart novej sezóny. Začne festivalom Trdlofest v sobotu 20. mája. „Počas sezóny 2023 budú cez víkendy a sviatky od 11.00 do 17.00 hodiny v našich pamiatkach prítomní aj sprievodcovia, ktorí poskytnú návštevníkom odborný výklad,“ prezradila primátorka mesta Skalica Oľga Luptáková.

„Sprevádzanie bude fungovať na základe turistického pasu. Ten umožní záujemcom vstup do dvanástich skalických pamiatok. Zakúpiť si ho bude možné v Turistickej informačnej kancelárii (TIK) Skalica alebo v Rotunde sv. Juraja. Popri víkendovom sprevádzaní bude možné objednať si aj individuálnu prehliadku mesta so sprievodcom“, prezradila vedúca TIK Skalica Renáta Medňanská.

V Senici zaznamenali v roku 2022 výrazne zvýšený záujem o podujatia organizované pod holým nebom. Nárast návštevnosti hlásilo aj mestské múzeum s modernou interaktívnou expozíciou. Už tradične bola najväčším ťahákom pre miestnych i zahraničných návštevníkov Kunovská priehrada.

"Každý rok pridávame v tejto rekreačnej oblasti novú atrakciu. Minulý rok sa nám podarili až dve. Prvou bol enviropark, financovaný z projektu cezhraničnej spolupráce. A vďaka spolupráci s OOCR Záhorie sa podarilo zrealizovať nové prvky na detskom ihrisku – maják a loď," povedal primátor mesta Senica Martin Džačovský. Doplnil, že mestu sa investícia do okolia Kunovskej priehrady vypláca. "Na základe návštevnosti v sezóne 2022 môžeme konštatovať, že záujem o priehradu medzi ľuďmi je enormný. Aj preto máme na tento rok pripravené plány, ako okolie priehrady ešte viac zatraktívniť," dodal Džačovský.

Foto hore: Jozef Rusňák - Moravský svätý Ján, OOCR Záhorie, viac o regióne nájdete na: www.regionzahorie.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.