Nový skvost, Hotel Kaštieľ CHÂTEAU GBEĽANY

09 May 2016

Len nedávno sa oficiálne otvorili brány zrenovovaného kaštieľa v Gbeľanoch, pri Žiline. Je v ňom historický hotel.

Jeho história sa začala písať už dávnejšie, podľa dostupných dokumentov, v roku 1756. V tom čase sa viedol spor o jeho vlastníctvo. Kaštieľ obývali mnohé šľachtické rody. Napríklad rod Szerényiovcov, či rod Nyiári zo Sučian. Spomína sa dokonca aj známe meno rodiny Zichy. Každý z majiteľov iným dielom prispel do obnovy, či rekonštrukcie  i prestavby budovy. Záležalo vždy na vkuse i odbornosti tej ktorej prestavby kaštieľa. Posledným rodom bola rodina Majláthovocov, ktorí ale začiatkom 2. svetovej vojny kaštieľ opustili, odišli do Bratislavy, neskôr do Maďarska a do Švédska. Roky síce plynuli, osud rodín, ktoré kaštieľ vlastnili bol rôznorodý, tak ako osud dnešných majiteľov pani Evy a Petra Janíčkovcov. Pán Janíček, žil dlhé roky neďaleko kaštieľa a denno-denne  doslova obchádzal schátranú budovu, bolo mu veľmi ľúto ako národná, kultúrna pamiatka vyzerá a obaja nezávisle od seba, teda aj pani manželka, tajne túžili raz budovu vlastniť a vdýchnuť jej nový lesk a život.

V roku 2011  sa ich sen stal skutočnosťou. Pán Peter Janíček, tak ako jeho pani manželka Eva, je úspešným stavebným inžinierom. Venuje sa viac ako dvadsať rokov tejto profesii, má cit pre materiál, históriu.  V roku 2011 zničenú budovu kúpili a v roku 2014 začali s jej obsiahlou rekonštrukciou. Ich zámer bol kaštieľ zachovať v čo najvernejšej podobe i napriek tomu, že niektoré časti boli veľmi zničené. Rodine Janíčkovcov sa však zámer úžasne podaril, vďaka vlastným zdrojom ale aj  Eurfondom na rekonštrukciu kultúrno-historickej pamiatky, ktoré čerpali. Samozrejme výsledok je aj dielom architekta, či dizajnéra interéru. Kaštieľ  Gbeľany dnes stojí v novom šate, pre účely cestovného ruchu. Stal sa z neho hotel. Je v sieti historických hotelov Európy.

Hotel Kaštieľ CHÂTEAU GBEĽANY dnes úžasne zrekonštruovaný, menší hotel, s veľkým citom pre detaily a architektúru, v súlade s prírodou. Má 94 komfortných lôžok, v jeho priestoroch je možné organizovať akcie až pre 200 hostí. Moderné sa veľmi vkusne snúbi so starým, a tým majitelia vytvorili príjemný celok, atmosféru, ktorá osloví každého návštevníka. Zaujímavosťou je, že použili stavebné materiály, aké poskytoval okolitý park, napríklad staré jasene, niektoré mali až viac ako 300 rokov. Z časti z nich sú dnes drevené schody, či časť nábytku vo vínnej pivnici. Zachovali aj pôvodné kladenie parkiet. Využili tunajších remeselníkov, či dodávateľsky domáce firmy z okolia, zo Slovenska a Čiech, svietidlá z talianskeho Murana. Moderne vybavený interiér dotvára celkovú atmosféru stavby. Nechýba dobrá kuchyňa, bazén, wellness priestory, či zázemie pre oddych, moderný bowling. To všetko  poskytuje  príjemné prežitie dňa v kaštieli, okolité prostredie Malej Fatry, či Žiliny nevynímajúc. Je tu otpimálna možnosť príjemne a aktívne stráviť a prežiť deň. Z takejto atmosféry sa tešia isto i majitelia kaštieľa hotela CHÂTEAU GBEĽANY, manželia Janíčkovci s rodinou. Majú síce ťažkú životnú etapu za sebou, akou bola náročná rekonštrukcia kaštieľa, ale aj veľa pred sebou a síce udržať dobrú úroveň pre hostí aj v službe, ktorú poskytujú. A to nie je ľahká vec. Želáme im len mnoho spokojných hostí a aby boli aj oni spokojní, s tým, pre čo sa rozhodli. Práca v hoteliérstve je pre takých ľudí ako sú manželia Janíčkovci veľkou výzvou i poslaním!

 

Autorka Beata Havranová, foto autorka, Pavol Urbánek

www.chateaugbelany.com

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínomKam na dovolenkuKam za športom v leteKam za športom  v zimeKam a kde sa ubytovaťKam za zdravím, wellnessom
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.