Výstava bábik v Zlíne

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Už len pár dní, do štvrtka 31. augusta,  môžete navštíviť unikátnu výstavu bábik. A síce   v 14|15 BAŤOVOM INŠTITÚTE, v  Zlíne. Vystavených je ich viac než 1 300 vrátane bábätiek.  Súčasťou expozície sú aj stovky medvedíkov a historické kočíky.

„K bábikám máme vzťah  po celý život. Do zbierky pribúdajú  zberateľské kusy i bábiky z hračkárstva, keď nás niečím upútajú. Jedným zo skvostov našej zbierky je bábika, ktorú nám venovala mamička Lucie Hadašovej, českej miss 2007. Táto bábika pochádza z obdobia okolo roku 1920. Vyrobili ju z biskvitu, čo je jemný porcelán bez glazúry,“ uviedla majiteľka a zberateľka Monika Chmelařová. „Našou vášňou sa stalo rebornovanie,  špeciálna technika výroby realistických bábik. Návštevníci môžu na výstave vidieť hneď niekoľko rebornovaných bábik, ktoré získali medzinárodné ocenenie,“ doplnila Nikol Chmelařová, dcéra majiteľky zbierky, mladá dáma pokračuje v zberateľskej tradícii.

Uvidíte bábiky rôznych veľkostí a materiálov. V zbierke sú zastúpené rovnako historické bábiky. Najstaršiu vyrobili okolo roku 1890. Výstava ponúka pohľady na stovky medvedíkov, historických kočíkov a  kolísok, ktoré k bábikám neodmysliteľne patria. Najstarší kočík zo zbierky je z roku 1876. Medzi kočíkmi  je aj najstaršia anglická značka Silver Cross.  Zaujímavým exponátom je tiež Medvedík podľa princa Georgea. Na celom svete je iba 500 kusov tohto medvedíka z dielne známej nemeckej spoločnosti Hermann.

Výstava je v priestoroch konferenčných sál, v 15. budove továrenského areálu. Otvorená je denne od 10:00 do 18:00. hodiny. Vstupné: dospelý 69 Kč, dieťa, študent a dôchodca: 39 Kč. Deti do 3 rokov zadarmo.

Viac informácií na www.14-15.cz

Informácie o Východnej Morave hľadajte na www.kamkam.eu 

www.vychodni-morava.cz a www.facebook.com/vychodnimorava

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.