Ako Fénix z popola...

Horský hotel Čeladenka stojí na samotnom konci obce Čeladná, na úpätí hory Smrk, pri toku riečky Čeladenka, ktorá dala tomuto miestu svoje meno...

Základy na jeho vznik položil vplyvný brnenský advokát JUDr. Jaroslav Lorek, ktorý sa rozhodol vybudovať pre svoju rodinu sídlo na rekreačné účely. Vila  začala jeho rodine slúžiť v roku 1935. Sotva však tušil, aký osud čaká jeho majetok v dôsledku zmeny politických pomerov v Československu, po februári 1948.

Tzv. Lorkovu vilu zrekonštruovali a upravali pre potreby Krajského výboru KSČ na čele s krajským tajomníkom Miroslavom Mamulou, ktorý si napr. nechal pri výstavbe svojho apartmánu zabudovať tajné únikové dvere a rovnako betónový kryt v bezprostrednej blízkosti vily. KV KSČ postupne na pozemku vily otvoril reštauráciu a ubytovacie zariadenie, čím sa  z pôvodnej Lorkovej vily stal hotel. K tomuto objektu pribudli chaty a tzv. okály.

Keď sa komplex dočkal i miniatúrneho kúpaliska s ohrievanou vodou, rodiny významných členov KSČ od 70. rokov až do roku 1989 chodili sa rekreovať. Na jar 1990 začali do tohto objektu prichádzať autá a urýchlene odvážať majetok na stranícke sekretariáty. Časť z neho rozkradli, vrátane zariadenia vily pôvodného majiteľa. Podľa očitých svedkov sa z nej „stratili“ aj obrazy a rad ďalších cenností, patriacich advokátovej rodine.

V rámci následného reštitučného konania vilu vrátili späť do rúk Lorkových potomkov. Tí sa ju rozhodli darovať Okresnej hygienicko-epidemiologickej stanici vo Frýdku-Místku s tým, že Čeladenka začne slúžiť predovšetkým k ozdravným pobytom detí a mládeže. To sa do veľkej miery skutočne stalo. Objekt však postupne v dôsledku zubu času chátral, postupne pobyty obmedzili iba na letné obdobie, až celkom prestal slúžiť svojmu účelu.

V roku 2012 prevzala do svojej starostlivosti uzatvorený a chátrajúci areál Čeladenka, spoločnosť KOVOTOUR PLUS s.r.o. a celkom ho zrekonštruovala. Zámerom bolo otvoriť  horský rezort v krásnej prírode Beskýd a poskytovať kvalitné služby klientom. Či sa im to podarilo, posúdia už návštevníci hotela Čeladenka v Čeladnej.

Ocenenia: Uznanie Best of reality za rok 2014 (uznanie za rekonštrukciu hotela Čeladenka), uznanie najlepší hotel v Beskydoch za obdobie 2015/2016/2017.

Info a foto: www.celadenka.cz

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.