Vizovický zámok – unikátna kaplnka po rekonštrukcii

Vizovický zámok ponúka svojim návštevníkom aktuálnu novinku: prehliadku zrekonštruovanej zámockej kaplnky. Jej interiér, plný jemných detailov, možno označiť za skvostný a rozhodne stojí za návštevu, rovnako ako zámok samotný.

Vizovický zámok pochádzajúci z polovice 18. storočia nechal postaviť Heřman Hannibal z Blümegenu, neskorší Královohradecký biskup. Zámocká kaplnka je umiestnená v ľavom (južnom) krídle zámku a ukrýva majstrovstvo architekta Františka Antonína Grimma a sochára Ondreja Schweigla. Po dvoch rokoch náročnej rekonštrukcie je teraz sprístupnená verejnosti.

Hoci kaplnka nie je veľká, jej súčasťou sú štyri oltáre. Nad hlavným oltárom nesú dvaja anjeli zázračný obraz Panny Márie Matky Dobrej Rady, ktorej je kaplnka zasvätená. Na ďalších oltároch sú obrazy Sv. Ján Nepomuckého, Kajúcnika s lebkou a sv. Ján z Boha.

Hlavný oltár je tiež miestom pre výnimočnú zbierku relikvií. V dvanástich pozlátených schránkach, pomenovaných podľa mesiacov v roku, je uložených 365 ostatkov svätých. Väčšiu zbierku relikvií na našom území zhromaždil údajne iba kráľ Karol IV.

Zámok vo Vizoviciach je národnou kultúrnou pamiatkou v správe Národného pamiatkového ústavu. Okrem zámockej kaplnky ponúka ďalšie dva prehliadkové okruhy. Zámocké interiéry patria k tým najviac zachovaným v celej Českej republike, zámok sa radí k najhonosnejším sídlam svojej doby. Očaria vás nielen sály a predmety mobiliáru, ale aj vzácne zbierky obrazov.

Informácie: www.zamek-vizovice.cz, www.vychodni-morava.cz

Spracoval Prokop Slováček

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.