Jazda kráľov vo Vlčnove

Jazda kráľov sa uskutoční od piatka 26. do nedele 28. mája. Akcia sa dočkala uznania aj v zahraničí, keď bola v roku 2011 zapísaná organizáciou UNESCO na zoznam majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva. Vlčnovská Jazda kráľov je zo všetkých podobných akcií, ktoré sa ešte v tomto regióne konajú, najpopulárnejšia a má za sebou minimálne dvestoročnú tradíciu.

Počiatky tejto folklórne akcie siahajú tak hlboko do histórie, že ľudia hľadajúci jej vysvetlenie, sa často obracali k mýtom a povestiam. Asi najrozšírenejšia je povesť o uhorskom kráľovi Matejovi Korvínovi. Ten utekal v prestrojení v ženskom kroji po prehratej bitke pri Bíloviciach do Uhorska. Tvár mal prikrytú stuhami, aby ho nikto nepoznal, a ružu v ústach, aby mlčal.

Odborníci sa prikláňajú k názoru, že jazdy predstavovali prastarý obrad dospelosti, ktorým sa mládenci zaradili do radov bojovníkov, teda dospelých. Sprievod tvorí skupina jazdcov, v dnešnej dobe sú to mladíci, ktorí v danom roku dosiahnu osemnásť rokov. V ich strede kráľ na bielom koni oblečený v starodávnom ženskom kroji a má v ústach ružu na znamenie mlčanlivosti.

Každá jazda je novým originálnym prevedením tohto zvyku a pre jej aktérov určitým iniciačným obradom (ako ich poznáme zo starých kultúr) pri vstupe medzi dospelých občanov obce. Vykonávajú ju vždy 18-roční chlapci a každý z nich ide ako člen kráľovskej družiny len raz v živote. Kráľom môže byť len malý chlapec vo veku 10-12 rokov prezlečený do dievčenského kroja. Tento tradičný ľudový zvyk tu nebol prerušený ani v čase 2. svetovej vojny.

Pred druhou svetovou vojnou sa Jazda kráľov konala takmer v každej dedine na Slovácku, dnes sa táto špecifická tradícia udržiava okrem Vlčnova ešte v Hluku, Kunoviciach a Skoroniciach.

Najstaršiu a najznámejšiu Slovácku národopisnú slávnosť sprevádzajú prekrásne slovácke kroje, známe Vlčnovske dolky, slivovica, ochutnávky miestnych vín, vystúpenia folklórnych súborov, koncerty dychových a cimbalových muzík, jarmok remesiel a výstavy.

Viac informácií: www.jizdakralu.czwww.vychodni-morava.cz, www.facebook.com/vychodnimorava

 Foto: CzechTourism - Vladimír Kubík, Lukáš Žentel

Spracoval Prokop Slováček


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.