Otvorili Dom prírody pri Koněpruských jaskyniach

Pri Koněpruských jaskyniach otvorili Dom prírody Českého krasu s 3D modelom podzemia. Stavbu za    95,5 milióna korún, pričom väčšinu nákladov pokryla dotácia z Európskej únie, oneskorila koronavírusová pandémia. Chýbali robotníci.


Demolícia pôvodnej šesťdesiat rokov starej budovy prebehla už v roku 2020. Zamestnanci Správy jaskýň tak museli pracovať tri roky v provizórnych bunkách. Teraz sa konečne dočkali dôstojného zázemia.

„Dom bude slúžiť na vzdelávanie detí, študentov aj dospelých a súčasne je oneskoreným darom k nedávnym 50. narodeninám tunajšej chránenej krajinnej oblasti,“ povedal pred prestrihnutím pásky minister životného prostredia Petr Hladík. V budove je viacúčelový sál, kde sa budú zadarmo premietať tematické filmy o prírode, ale budú tu prebiehať aj prednášky alebo výstavy. A už v deň otvorenia bolo prichystané premietanie filmu Listovanie Českým krasom a výstava fotografií Martina Frouze, ktorá sa venuje premenám areálu Konepruských jaskýň v priebehu času. Zobrazuje jaskyne od ich objavenia v roku 1950 až do súčasnosti. Výukové programy pre školy sa tu zamerajú na netopierov, trilobity, prírodu či minulosť krajiny Českého krasu.

Turisti majú k dispozícii tiež úschovňu bicyklov, ktorá pripomína voliéru a oddychový altán, ktorého dominantou je 3D model Konepruských jaskýň. Nechýba ani reštaurácia a kútik na hranie pre deti.

„Na prevádzkovanie reštaurácie vyhlásili výberové konanie, vyhrala firma Kapuli, ktorá sa pýši, že ponúka zdravšie stravovanie. Predtým tu bol bufet s rýchlym občerstvením, na čo si návštevníci sťažovali. Bežne otvárame až prvého apríla, ale kvôli Veľkej noci sme otvorili vo všetkých jaskyniach už v piatok, 29. marca. Vstupné v Konepruských jaskyniach zdraželo minulý rok len symbolicky, a to o desať korún, ale tento rok žiadne zdraženie neplánujeme. A už nebudeme vyberať ani poplatok za parkovisko,“ prezradil Pavel Gejdoš zo Správy jaskýň.

Pribudla tiež výstava kameňov s podrobným popisom, informačné tabule, herné a náučné prvky pre deti a náučná cesta po povrchu návršia Zlatého koňa a jeho opustených lomov, geologických a paleontologických nálezísk, či krasovej flóre. Návštevník si tak okrem prehliadky Konepruských jaskýň odnesie i rad ďalších poznatkov.

„Na vytvorení expozície o geologickej, biologickej i historickej rozmanitosti Českého krasu sa podieľali odborníci Správy jaskýň, Českej geologickej služby a Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR. Ide o dvanásty Dom prírody, ktorý bol v Českej republike otvorený. Ešte tohto roku sprevádzkujeme ďalší na Pálave a v Hodonínskej Dúbrave. A pred štrnástimi dňami bol otvorený v Bielych Karpatoch. Dúfame, že sa podarí mať v každej chránenej krajinnej oblasti Dom prírody,“ uzatvorila Karolina Šulová z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR.

Konepruské jaskyne v skratke

  • Objavené boli v roku 1950, pre verejnosť ich otvorili v roku 1959.
  • Ročne ich navštívi okolo 100 000 turistov. S celkovou dĺžkou 2050 metrov (sprístupnených je 620 metrov) a výškovým rozpätím cez 70 metrov sú najväčším jaskynným systémom Čiech s bohatou kvapľovou výzdobou.
  • Dĺžka prehliadky: 50 minút
  • Konštantná teplota: 10,5 C
  • Majú tri výškové úrovne.
  • Vo vrchnom poschodí bola v 15. storočí tajná peňazokazecká dielňa.
  • Cena vstupenky: 220 korún pre dospelých, 120 korún pre deti od 3 do 15 rokov a ZŤP osoby, 180 korún pre seniorov nad 65 rokov a študentov do 26 rokov.
  • Otváracie časy: každý deň od apríla do októbra (v novembri len vo všedné dni), cez letné prázdniny od 8 do 17, v júni a v septembri od 8 do 16 hodiny, inak od 9 do 16 hodiny.

Text a foto: Jana Hájíčková, Deník


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.