Tri kilometre chutí a vôní

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínom

Zažite Karlovský gastrofestival! Len tri kilometre za českými hranicami, kúsok od Makova, si môžete tento víkend vychutnať jedinečný sviatok labužníkov a milovníkov (nielen) valašskej kuchyne a regionálnych produktov. Festival sa koná 1. a 2. októbra.

Doprajte si ochutnávky rozmanitých špecialít v krčmičkách, reštauráciách a penziónoch na celkovo trinástich miestach karlovického údolia Léskové, kde sa predstavia miestni kuchári a ich hostia z regiónu, ale taktiež pestrý sprievodný program, ktorý poteší celú rodinu.

Jednotlivé gastro zastávky si môžete vďaka malým vzdialenostiam ľahko obísť peši a užiť si tak naviac celý deň na čerstvom vzduchu. Alebo sa môžete previezť turistickým vláčikom, konským poťahom či historickým autobusom. Práve umiestnením do prírody je Karlovský gastrofestival jedinečný oproti iným akciám v Českej republike i na Slovensku.

A naviac - vstup na Karlovský gastrofestival je tradične zadarmo!!

Súťaže o najlepší frgál a klobásu

Spestrením gastrofestivalového programu sú tradičné súťaže, do ktorých sa môžete priamo zapojiť a pomerať si sily s ostatnými kuchármi, alebo ochutnávať súťažné vzorky. V sobotu 1. októbra sa koná súťaž o najlepšiu klobásu, v nedeľu 2. októbra zasa nesmierne populárna súťaž o najlepší frgál, jediná v Českej republike.

Valašský frgál je tradičný koláč, ktorý sa od roku 2013 teší ochrane EÚ a pod týmto názvom sa nesmie vyrábať nikde inde na svete, len práve na Valašsku. Musí mať v priemere 30 centimetrov a vážiť 600 gramov a byť naplnený iba jednodruhovou plnkou. Najčastejšia a najobľúbenejšia je tvarohová, maková, hrušková a lekvárová. Každý rok hodnotia porotcovia desiatky frgálov, vlani ich bolo už  do sedemdesiat.

Na gastrofestivale si môžete tieto koláče nielen kúpiť a ochutnať, ale tiež sa ich naučiť vyrábať. Na to tu bude pripravená frgálová manufaktúra, kde si môžu dospelí i deti vyskúšať pod vedením pekárok Resortu Valachy vyrobiť vlastný frgál – od prípravy cesta až po plnenie, zdobenie a upečenie.

Spracovala BH, www.valachy.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.