Lyžovanie s esami

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za dobrým tipomKam za športom  v zime

Kôš rôznych prekvapení

Takto by sme mohli charakterizovať ponuku zimného strediska obľúbeného medzi slovenskými a českými turistami, ponuku, oblasti na juhu Korutánska, priamo pri talianskych hraniciach, strediska Nassfeld. To ponúka každým rokom počas zimy  rôzne tipy pre návštevníkov, pre deti i rodiny... Z Bratislavy len tri hodinky cesty smerom na Graz, Villach a už ste v celkom inej krajine.

Lyžovanie s esom: Len prednedávnom, tu zápolilo takmer 800 lyžiarov, amatérov, aby si zmerali sily so známym rakúskym lyžiarom, s Arminom Assingerom...Tunajší pracovníci turistickej organizácie vymysleli zaujímavé podujatie a dali mu nesporne priľahlý názov „ Schlagg den Ass“  „Poraz eso“...je to v prenesenom zmysle slova, vychádzali z mena tojto lyžiara. Ide o to, poraziť bývalého lyžiara, dnes televízneho moderátora známej relácie, vedomostnej súťaže  „Milionár“, pána Armina Assingera. Týmto zápolením ešte viac získal Nasfeld na svojej zimnej atraktivite. Tento rok sa konal už v poradí piaty pretek s Arminom Assingerom a pán Assinger si pozval aj tento raz zaujímavých hostí, ktorí spolu s ním a doslova s davom lyžovali. Známu lyžiarsku legendu zo Slovinska, pána Bojana Križaja, ďalšiu rakúsku legendu v lyžovaní, Hansa Enna, či pilota, stuntmana Hannesa Archa a moho ďalších....Počas preteku sú pre verejnosť lyžiarske trasy zatvorené, pretekári štartujú v skupine 20 účastníkov a v 2  minútových intervaloch..

Nassfeld Trophy  - ako sa zápolenie nazýva je atraktívne aj výhrou, ktorá čaká na víťaza. Tento rok to bol BMW X1 a týždeň možnosti lyžovania s helikoptérou tzv. heliskiing...

Minulý rok sa slovenský pretekár, pán Andrej Dula z Bratislavy, mohol pochváliť svojim víťazstvom. So 700 pretekárov, získal 130.miesto.. !!

Keď povieme Nassfeld

Ide o najväčšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko. Patrí medzi desať najlepších v  Rakúsku. Nielen panoráma hôr ale i kvalita snehu zanechá u každého hosťa nezabudnuteľný dojem. Korutánska tzv. „ snehová diera“ profituje z príjemnej klímy, a tak si môžete pohodlnú lyžovačku vychutnať od začiatku decembra až do polovice apríla. Avšak nielen to, novinkou poslednej sezóny je možnosť odpočívať a relaxovať v pohodlných lounge pohovkách, ktoré sú umiestnené na tom správnom mieste, priamo na vrcholcoch kopcov, odkiaľ sa Vám pri troche šťastia s počasím, ponúka impozantný pohľad na  najvyššiu horu Rakúska,  Grossglockner, i známe talianske Dolomity. Ale aj novinka, akési kino na hore  "Kofelplatz Madritsche" a "Gartnerkofel" – vychutnajte si v nassfeldskom kine úžasnú panorámu i naddimenzionálnu proporciu kulisy v pomyselnom kine, ktoré je miestom  pre úžasné zábery vašim fotoaparátom či mobilom. A ešte čosi, je tu bedzrôtové a zdarma pripojenie na internet, a tak sa váš pekný obrázok a atmosféra Nassfeldu okamžite dostane do mobilov vašich priateľov i rodiny.

Lyžiarske stredisko Nassfeld v skratke

- 110 kilometrov dlhých svahov, všetkých stupňov obtiažnosti, 100 % zasnežované trasy

- trasy sa rozprestierajú na dvoch oproti stojacich svahoch s rôznymi dĺžkami zjazdoviek i obtiažnosti i kvality snehu

- 30 moderných lanoviek a vlekov: 5 lanoviek, 4 šesť sedačiek, jedna z nich je aj vyhrievaná, 4 štvor -  sedačky

Millennium Express - najdlhšia kabínová lanovka v Alpách vôbec. Postavili ju na prelome storočí, len za 17 minút dopraví hostí z údolnej stanice Tröpolach až na vrch Madritsche a to vo výške 2000 metrov nad morom. Z kopca sa dá spustiť  na lyžiach cez zjazdovku  zvanú „Carniu“.  Je to  7, 6 km dlhý zjazd do údolia, ktorého sa jedna tretina každú sobotu premení na najdlhšiu 2,2 km dlhú zjazdovku v Alpách, pri večernom lyžovaní. Určite odporúčami vyskúšať !

25 horských chát, s príjemnou, typickou rakúskou atmosférou a rôznych  reštaurácii v lyžiarskom stredisku. Tento rok pribudla priamo na vrchole chat Kofelalm, vo výške takmer 1700 metrov. Murovaná, obložená drevom, zariadená s veľkým vkusom a s využitím tunajších materiálov. Nechýbajú krby, kachle, moderné závesy, čalúnenie, nové sa snúbi so starým a samozrejme nechýba ani vynikajúca korutánska, domáca kuchyňa s mnohými tunajšími špcialitami i slovenská obsluha.. Horská chata Kofelalm sa nachádza priamo oproti vrcholovej stanici na hore Madritsche, má veľkú terasu.

Rekordná dĺžka pretekov v regióne Nassfeld

26 km dlhá pretekárska dráha, ktorá sa tiahne cez lyžiarske stredisko Nassfeld , získala zápis do Guinessovej knihy rekordov ako najdlhšia dráha na svete!. 6 400 metrov výškové rozdiely,  to museli pretekárski nadšenci zvládnuť bez prestávok. Jediný oddych si mohli dovoliť vtedy, keď sa dali ťahať vlekmi, či sedeli v lanovkách, ktoré spájajú jednotlivé pretekárske úseky

www.naturarena.com, www.nassfeld.at

Známa obec Hermagor

Obec, ktorá leží približne 5 kilometrov od údolnej stanice lanovky na Nassfeld. V posledných rokoch sa preslávila v tzv. Slávnosťou slaniny”. V prvý júnový víkend sa bude konať už po 22. raz!! A síce 07.-08. 06.2014. Ak sa rozhodnete prísť ešte počas zimných dní, dame vám zaujímavý tip na ubytovanie. Biedermeier zámok Lerchenhof, ponúka úžasnú paletu domácej ale najmä tradičnej korutánskej kuchyne i veľký výber gailtalskej slaniny v rôznych prevedeniach z domácej produkcie. Majiteľ hotela, p8n Steinwender, je jedným zo špecialistov, sedliakov, ktorí sa viac ako 20 rokov venujú výrobe špeciálnej slaniny. Vymyslel rözne zaujímavé chute na "pác", tak napríklad veľmi chutný z vína, z bylín a korenín, či klasicky spracované mäso. Okrem toho ponúka až do 15. marca 2014 akýsi hit týždeň – 7 prenocovaní s polpenziou, jeden kulinársky, tematický večer, hotelový program, 6 –dňový lyžiarsky pas, vrátane  snoubord či lyžiarskeho depa stojí 600,-EUR....

www.lerchenhof.at

Neďaleký, korutánsky Bad Kleinkirchcheim

Máme pre vás aj ďalší tip. Len o niekoľko desiatok kilometrov od stredfiska Nassfeld zápolila pred nedávnom, ďalšia rakúska lyžiarska hviezda o svoje víťazstvo. V obci Bad Kleinkirchcheim, už po druhý rok lyžoval so svojimi priaznivcami, viacnásobný olympijský víťaz, pán Fran Klammer. Mali sme krásny zážitok s ním aj my, lebo lyžovať s takým esom, nie je každodenná samozrejmosť. Vrelo odporúčame.  

Ďalšie dni, ktoré ponúka na spoločné lyžovanie  pod názvom  „ Early morning skiing“:

www.badkleinkirchheim.at

Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.