Pyramidenkogel - hor sa nahor za pekným rozhľadom

Najvyššia výhliadková drevená veža na svete je v Korutánsku. Týči sa nad jazerom Wörthersee.

Po osemmesačných stavebných prácach sprístupnili pre verejnosť novú vyhliadkovú vežu na vrchole Pyramidenkogel nad jazerom Wörthersee. So svojimi sto metrami je vo svete najvyššia, z dreva postavená vyhliadková veža.

Návštevníkom ponúka dych vyrážajúci pohľad na korutánske jazerá a hory. Pôvodná stará veža z betónu z roku 1960, ktorá stála na 850 metrov vysokom kopci Pyramidenkogel, mala len 54 metrov. V októbri minulého roku ju zrúcali. 

Unikátna konštrukcia
Architektonický návrh novej veže je z dielne Klagenfurter Architektenbüro Klaura Kaden & Partner. Pozostáva zo 16 mohutných elipsovitých podpôr   z červeného smreku, posilnených desiatimi elipsovitými kovovými obručami a 80 diagonálnymi priečkami. Samotné stavebné teleso má výšku 67 metrov. Na ňom je osadená hlava veže s dvoma vysokými plochami pre návštevníkov, a aj Sky Box, v ktorom sa budú konať rôzne podujatia. Najvyššia platforma pre návštevníkov sa nachádza vo výške 71 metrov.

Zábava pre všetkých
Okrem výstupu na vyhliadku je ďalšou napínavou zábavou šmykľavka z nerezu, ktorá meria 120 metrov. Šmyk trvá až 18 sekúnd a dosiahnutá rýchlosť môže byť až 25 kilometrov za hodinu. V budove sa nachádza okrem iného aj reštaurácia, obchod a sanitárne priestory.

Na terasu nadväzuje veľká plocha pre detské hry. Veľká pozornosť sa venovala bezpečnosti a bezbariérovej možnosti pohybu. Už v predošlých mesiacoch bol záujem domácich i zahraničných návštevníkov enormne veľký. Zďaleka viditeľná  veža má ročne prilákať viac ako 100.000 návštevníkov.

Otváracia doba

Veža Pyramidenkogel bude otvorená denne od januára do marca od 10-tej do 18-tej hod. V apríli a v októbri od 10-tej do 19-tej hod., v máji a v septembri od 9-tej do 20-tej hod. Od júna do augusta od 9-tej do 21.00 hod. A v novembri a v decembri na skúšku od 10-tej do 18-tej hod.

 

Spracovali

Prokop Slováček

Beata Havranová

 

 

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkendKam za športom  v zime
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.