Nassfeld, Kötschach Mauthen

..... tak ako to v živote niekedy chodí, aj náš život je často aj makový aj lekvárový, také kudl, nudl..

...či si pod týmto pojmom predstavíte názov detskej hračky, či spoločenskej hry, ktorú ešte nepoznáte, ale ide o festival špecialít, akýchsi cestovinových „košíčkov“ v regióne Nassfeld, Lesachtal, Weissensee v Korutánsku, konkrétne v obci Dellach/St. Daniel. Priamo pri hlavnej ceste  nájdete hostinec Grünwald, kde sa v kuchyni zvŕtajú dve sestry. A práve tento hostinec a jeho kuchárky bolo cieľom našej návštevy. Boli sme na ne zvedaví lebo práve oni sú iniciátorom zaujímavej ponuky – robia festival korutánskych cestovinových špecialít, akési Nudl, Kudl, Mudl dnes už festivalu cestovín, známeho v celom okolí..

Sestry, ktoré tento hostinec vedú sú špecialistkami vo výrobe korutánskych taštičiek, „Kärnten Nudl“. Sú tradičným pokrmom tohto rakúskeho regiónu a práve v hostinci Grünwald hrajú práve taštičky hlavnú úlohu. Tie klasické, či tradičné sú plnené tvarohom, zemiakmi, bylinkami – najmä mätou piepornou, všetky ingrediencie sú zásadne z produkcie tunajších sedliakov – teda z mlieka z korutánskych kráv, či od producentov zemiakov, chovateľov dobytka, či pestovateľov ovocných stromov... Vyrábajú ich ručne a pred podávaním ich polejú horúcim hnedým maslom...Zaujímavosťou je, že ich v Korutánsku ponúka každá potravinová predajňa i potravinové siete, a tým podporujú  tento ručne robený domáci produkt, a teda aj tradíciu korutánskej kuchyne!

Ingeborg a Gudrun Daberer  pôvodne ponúkali hosťom taštičky len počas predĺženého víkendu ako zaujímavý doplnok kuchyne. V ponuke ich na začiatku mali desať. Dnes je každoročne v októbri obrovská „taštičková“ slávnosť, pripravia ich až 15 000 kusov s 28 plnkami!! Všetko robia ručne a pripravujú ich: mäsové, z diviny, z tekvice, z kapusty, z polenty, či na sladko: orechové, hruškové, gaštanové, no jednoducho aká chuť vám len napadne.. V špeciálnom balení si ich môžete zobrať, či objednať i domov. Jedine počas festivalu sú v ponuke len priamo v hostinci Grünwald.

A ak by sa vám zažiadalo po vynikajúcich korutánskych taštičkách vypiť si dobrú kávičku, náš tip: priamo v obci Kötschach Mauthen, cca 2 km od Dellachu, je rodinný podnik – otca a syna Thurnerových – kaviareň a pražiareň kávy San Giusto Caffé (www.sangiusto.at). A samozrejme stráviť celý víkend v tomto peknom regióne vám umožní aj ponuka špecializovaných hotelov. Napríklad Hotel SCHLANK SCHLEMMER HOTEL KÜRSCHNER (www.vacanzeinaustria.com), v Kötschach Mauthen, sa špecializuje na pohodu tela i ducha a využíva na to mnoho svojich doma vyrobených produktov. Kúpele v roztlačenom hrozne, špeciálne zábaly.. Trošku inú ponuku má zasa bio hotel der daberer ( www.biohotel-daberer.at) tiež v obci St. Daniel v doline Gailtal.

Beata Havranová

www.sangiusto.at, www.nlw.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.