Najstarší Karolov wellnes

Začiatok tohtoročnej zimy nie je veľmi štedrý na snehovú perinu, na niektorých zjazdovkách je len minimálne množstvo snehu. Práve preto vám dáme niekoľko tipov, ktoré by vám mohli spríjemniť pobyt na horách, keď snehu nebude dostatok, alebo si budete chcieť od lyžovania trošku oddýchnuť. A keďže nielen to najnovšie je vždy to najlepšie, ponúkneme vám najprv trošku histórie.

Kúpele ako za starých čias

Ak sa vyberiete do Korutánska, presne do regiónu nádherných hôr Nockberge, odporúčame vám navštíviť kúpele Karlbad. Ležia vo výške takmer 1600 metrov nad morom na horskej ceste Nockalmstrasse, ktorá sa 35 kilometrov kľukatí v nádhernej prírode pohoria Nockberge. Kúpele ponúkajú nielen úžasný zážitok zo „starých“ kúpeľov, ale aj kulinárske pôžitky, za ktorými sa oplatí merať cestu práve sem.

O tento skvost sa stará pán Georg Aschbacher a jeho syn  Hans-Jörg. Sú už ôsmou generáciou, ktorá pokračuje v tradícii. Každé ráno zvolajú dialektom „Booooodn!" (zo slova baden = kúpať sa) a hostia zo siedmich izieb i tí, ktorí prišli do kúpeľov len na jeden deň, sa rýchlo poberú „naložiť sa“ do kadí plných horúcej a zdravej vody, aby sa poriadne vykúpali.

Už niekoľko hodín predtým sa majitelia starajú o to, aby kamene plné minerálov ‒ bohaté na radón, železo a síru ‒ boli rozohriate na potrebnú teplotu. Aby boli doslova dočervena rozpálené. Otec Georg ich zahrieva v zapálenej pyramíde z dreva. Po dvoch hodinách ponorí rozžeravené kamene do kade plnej pramenitej radónovej vody. A procedúra kúpania sa môže začať. Presne tak, ako za starých čias v 17. a 18. storočí. Už vtedy poznali miestni ľudia účinky vody z potoka Karlsbach. Kúpele Karlbad majú totiž už 500 rokov. Voda, ktorá tu pramení a procedúry, ktoré tu zažijete, pôsobia blahodarne pri problémoch s dnou a reumou. 

Pohorie Nockberge a jeho termálne pramene

Priamo v obci Bad Kleinkirchheim si môžete vybrať z ďalšej bohatej ponuky rôznych termálnych kúpeľov. Či  už navštívite Thermal Römerbad (www.roemerbad.com) alebo kúpele Therme St. Kathrein (www.vondenpistenindiethermen.com/therme-st-kathrein). 

NAŠE TIPY

Lyžovanie s hviezdou - Franzom Klammerom

Unikátne skoré (od 7.00 hod.) ranné lyžovanie Early Morning Skiing v Bad Kleinkirchheim s hviezdou olympijského formátu Franzom Klammerom. Po prvý raz sa uskutočnilo vlani v januári a zúčastnilo sa ho takmer 40 nadšencov. Aj vy máte možnosť sa k nim tento rok pripojiť. 

www.badkleinkirchheim.at/heut-frueh-gehoert-die-piste-mir

www.schiclub-bkk.at/veranstaltungen

Vandrovka tichou a pokojnou prírodou, zimné čaro mimo zjazdoviek a alpsko – jadranská kuchyňa

Vychutnajte si možnosť ísť so sprievodcom na miesta, kde je ten najčistejší vzduch a nedotknutá príroda, smerom k chate Klamerhütte. Po dvoch hodinách prídete k Feldpannalm chate, kde vás očaria úžasné gastronomické dobroty. No a napokon sa napoludnie zveziete do doliny na saniach. Ubytovať sa môžete v šiestich zariadeniach podľa vášho výberu  ‒ sedliacky dvor, hostinec, hotel alebo prázdninový byt.

Termíny: 15. január, 29. január, 12. február, 19. február, 05. marec a 12. marec 2014

Tento zážitok je súčasťou štvordňového špeciálneho balíčka.

www.badkleinkirchheim.at/wandern-durch-die-stille-winterzauber 

www.familien-euro.at/der-familien-euro-winter

Kompletné informácie o regióne na: www.badkleinkirchheim.at

Beata Havranová, foto www.badkleinkirchheim.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.