Jazerá v srdci Korutánska

Slnko, voda a kúpanie... Presne toto očakávajú dovolenkári od najkrajšej časti roka – leta. A s tým všetkým môžu v regióne Villach aj stopercentne rátať.

V regióne sa nachádza množstvo jazier, z ktorých viaceré sú vhodné na kúpanie. Najväčšie je Ossiacher See, po ňom Faaker See, Afritzer See, Silbersse, St. Magdalener See, Vassacher See, St. Leonharder See či Wernberger Badesee. Všetky majú spoločné, že voda v nich má kvalitu pitnej vody. A neexistuje žiaden druh vodného športu, ktorý by sa nedal na ich hladine vyskúšať- vodné lyže, jachting, surfing, Stand Up Paddle, potápanie, parasailing, divoká jazda na banáne.

Veľkí dvaja

Jazero Ossiacher See je známe nielen u milovníkov kúpania. Medzinárodne populárnym sa stalo aj ako miesto televízneho prenosu festivalu Carinthischer Sommers, ktorý spolu so Salzburgom a Bregenzom patrí k trojici  najväčších medzinárodných letných slávnostní v Rakúsku, a to už od roku 1969, kedy sa datuje jeho zrod.

Najjužnejším z týchto jazier je Faaker See, tiež nazývané „der Südsee“, južné jazero. Jeho tyrkysovomodrá farba je vďačným letným motívom pre každý fotoaparát. V jeho strede sa nachádza rozkošný ostrov s romantickým  hotelom. Raritou je prísť tam na kanoe, pomedzi husté rákosie.

Kempy – kvalita ako v hoteli

Pri jazerách sa nachádza množstvo miest na kempovanie. Dvadsať z celkom 32 prevádzok je dokonca zaradených do renomovanej listiny ADAC na poprednom mieste. Navyše sa môžu niektoré miesta radiť medzi najvyššie ocenených  kategórie ADAC. Päť prevádzok získalo novú výsadu „Tip 2015“, čo znamená, že pri opätovnej previerke ADAC klasifikácie získali štyri až štyri a pol hviezdičky. Štyri prevádzky označili za zvlášť „naklonené“ deťom a čo treba pripomenúť, že je tu ešte ADAC – Umwelt Symbol (symbol životného prostredia), ktorým sa môže pýšiť ešte šesť ďalších prevádzok. Kritériom pre toto ocenenie boli aktivity  vedenia prevádzok orientované na životné prostredie, tie kempingy, ktoré sa zasadili  o udržanie kvality pitnej vody, o vlastnú požičovňu bicyklov, ako aj o blízke umiestenie autobusovej zastávky alebo o obmedzenie množstva premávky osobných áut v okolí. 

Tri kempy v regióne (Campingbad Ossiacher See, Seecamping Berghof a Terrassen Camping Ossiacher See) zdobí tiež aj Kärntner Qualitätssiegel (Korutánsky znak kvality). Touto značkou sú ocenené prevádzky, ktoré majú určitú úroveň služieb a snažia sa ju zvyšovať. Tým sa stávajú vyslancami turistickej značky „Kärnten – Lust am Leben“ (Korutánsko – chuť na život).

Na skok do Talianska a Slovinska

Všetci hostitelia, či už ide o prevádzky v kempoch alebo v hoteloch či apartmánoch, sa snažia vytvoriť čo najpríjemnejšiu atmosféru. Že im to nepadne zaťažko, to zaručuje korutánska mentalita, ktorá sa tu prejavuje s určitou prirodzenou ľahkosťou. To tiež zasa vyplýva zo zjavnej mediteránskej povahy. Nič zvláštneho, keďže k talianskym alebo k slovinským hraniciam je to len niekoľko málo kilometrov. Pohodlne môžete zrealizovať jeden celodenný výlet napríklad do susedného Friaul alebo dokonca do Ľubľane či Benátok. Ako ďalšia možnosť pre výlet v rámci regiónu sa núka cesta výletnou loďou po jazere Ossiacher See alebo  tiež po rieke Dráva. A dobrá príležitosť ešte pre lepšie spoznanie tohto regiónu  je samozrejme jazda na bicykli – množstvo tratí s rôznymi stupňami obtiažnosti čakajú na všetkých cyklistov.

Hory a mesto

Kto sa už nasýti pobytom pri vode, núka sa mu viacero možností na rozsiahle vandrovanie, v top štyroch hlavných oblastiach regiónu: Gerlitzen Alpe, Verditz, Dreiländereck a Naturpark Dobratsch. Neslobodno zabudnúť samozrejme ani na mesto Villach, ktorého návštevu si nikto nesmie nechať ujsť. Potulky po starom meste s jeho talianskym duchom sú vždy príjemným zážitkom, o to väčšmi, že väčšina krčmičiek a reštaurácií ponúka príjemné posedenie vonku.

V prípade zlého počasia

V prípade, že predsa len nevyjde počasie, aj keď tu je to zriedkavosťou, netreba  oželieť zážitok z kúpania. Najlepšie je vydať sa na cestu do Kärnten Therme ( znovuotvorené v júli 2012), a to do Warmbad-Villach. A zároveň sa pre zmenu  núka aj celý rad cieľov výletov práve v tomto regióne: v Affenbergu sa pod zrúcaninou hradu Landskron vo voľnom výbehu predvádzajú makaky, na postriežke priamo na hrade Landskron „tiahnu“ orly a sokoly, a bane Terra Mystica & Terra Montana v Bad Bleibergu otvárajú pohľady na minulosť vtedajších horských miest.

Korutánska karta/Kärnten Card

Komu to všetko ešte nestačí, tomu otvára možnosti Kärnten Card pre voľný vstup do viac ako 100 výletných miest v celom Korutánsku. Malú čipovú kartu dostanete od 12. apríla do 26. októbra a má 1,2  príp. 5 týždňovú platnosť. Cena: od 36 do 62 € pre dospelých a pre deti od 16 do 31 € (ročník 2000 až 2008).

Informácie a objednávky: Region Villach Tourismus GmbH, Töbringer Straße 1, 9523 Villach-Landskron, Österreich, Tel.: +43 / (0)4242 / 42000 – 56 • Fax DW: 42

Viac informácií: www.region-villach.at, www.kamkam.eu

B.H.PUBLIC RELATIONS & PROMOTION s.r.o., beata@bhpromotion.sk, marketing@kamkam.eu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.