Brixen sa zmení na nepoznanie

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za športom v leteKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam za dobrým vínom

Malebné mesto v Južnom Tirolsku, mesto Brixen, mesto s bohatou históriou, zaujímavou architektúrou, vinicami vôkol,úžasnou prírodou. A v neposlednom rade s elementom, ktorý je voda, tá dotvára nielen celý obraz Brixen a okolia, ale hrá významnú  úlohu v dennodennom živote a lokálnej kultúre. Tak napríklad už len preto, že cez mesto tečie voda v kanáloch, ktoré tuež dotvárajú kolorit mesta.

Rieka Eisack, tečie majestátne cez mesto a rieka Rienz zasa prispieva ku koloritu okolia a najmä pre zavlažovanie úrodnej pôdy. Len málokto však vie, že socha ochrancu mesta Brixen St. Nepomuka pri moste Adlerbrücke po desaťročia „pozorovala“ pilné ruky práčiek. Pretože práve na schodoch pri moste ženičky poctivo prali bielizeň. V stredoveku v Brixene boli verejné kúpele a práve na mieste, tzv „padehaus“ bude koncom marca 2024 Boutique Hotel Badhaus s vežou s 21 izbami, s elegantým barom a vnútorným dvorom pre verejnosť.

Element voda však bude stvárnený aj protagonistami jedinečného podujatia. Na jar tu totiž bude akcia  Water Light Festival ©. Od 24. apríla do 2. mája 2024 – festival mágie vody, svetlo a tón, odeje mesto do jedného krásneho umeleckého útvaru. Breh rieky Eisacks, fontány budú počas večera ale aj dňa v kláštore Kloster Neustift ( tu bude akcia až do 29. Júna) svetelné inštalácie a projekcie, tie budú hovoriť o histórii okolo témy voda. Jej historický význam, zdroje eko systémy zeme. Festival  bude aj prepojením obyvateľov, návštevníkov s dôležitým elelementom vody,  s témou meniacej sa klímy.

Ďalším projektom je "Refill Your Bottle". Iniciatíva popodruje udržateľnosť ale aj spôsob používania a čerpania vody, ako by sme správne mali k používaniu vody pristupovať. Jednou z nich je opäť naučiť ľudí z domácich zdrojov, z fontán s pitnou vodou plniť si svoje fľaše na pitie. S týmto krokom s modrým zlatom, ako sa vode hovorí môžu domáci i návštevníci veľa ovplyvniť a to, že plastovú fľašu použijú len raz, nezahodia ju a nekúpia si novú.

22. marec svetový deň vody

V tento deň leží na domácom kopci Brixenu Plose ešte sneh, ten sa však skoro roztopí a po ceste pod skalami, v zemi, či na zemi voda poputuje do rôznych častí, odkiaľ vyviera zo 16 prameňov „Brixner Wasser“. V tento deň Stadtwerke Brixen a OEW (Organizácia pre solidárny svet ) sa bude v  mestskej knižnici konať podujatie, do ktorého sa zapojí aj Brixen Tourismus, akési senzibilovanie hostí, turistov, na tému voda.

Bolo tu aj Lido, staré Kneipp zariadenie, krásne horské jazerá a vodopády. Tak napríklad kedysi Lido, dnes už len rybník s množstvom druhov rýb a  Foodparc Brix 0.1, a ďalšie zariadenia pre voľný čas a rodiny s deťmi. Na rieke Eisack sa môžete učiť aj surfovať. Najstaršie kúpele v Južnom Tirolsku , kúpele Kneipp, Kneippanlage boli na potoku Schalderer Bach, pri obci Varna, v blízkom okolí mesta. Od roku 1666 tu boli kúpele tzv. „Wildbad Schalders“, až do roku 1914.

V lete vás osvieži voda v jazere Puntleider See, či keď si spravíte výlet k jazerám Schrüttenseen. Vodopády v gaštanových lesoch Barbianer Wasserfälle, merajú viac ako 85 metrov a počuť žblunkanie a hukot vody narážajúcej na skaly je nádherný. Silu vody z neho využívali v píle a v mlynoch. Tak napríklad pílu Sägewerk Gereuth, Gereuther Höfeweg, zreštaurovali a aj dnes sa pasuje so silou vody a píli z obrovských pňov krásne dosky. Presne tak, ako to kedysi robili predkovia. Voda, modré zlato, mestu Brixen a okoliu dáva život.

Festival "Refill Your Bottle", prameň minerálnej vody Plose-Mineralwasserquelle, surfovanie na rieke Eisack a vandrovanie ku krásnym jazerám, to všetko by sme mali zachovať pre mnoho a mnoho generácií po nás, aby voda zostala zdrojom života, tak ako to bolo po tisícročia.

Viac informácií o podujatiach na tému voda sú: www.brixen.org/de/urbanes-lebensgefuehl/wasser/wasserorte

Foto: So súhlasom Brixen Tourismus / Pierluigi Orler, Andreas Tauber. Martin Rainer Brunnen

Pripravila: Beata Havranová

Súvisiace destinácie

NÁŠ TIP: Múzeum v Miláne
NÁŠ TIP: Múzeum v Miláne
Taliansko
Konkrétne ide o Grande Museo del Duomo di Milano, ktoré sa nachádza v priestoroch Palazzo Reale, v tesnej...
Aostatal – lyžiarske eldorádo
Aostatal – lyžiarske eldorádo
Taliansko
Viete, že... Valle d’Aosta je hornatý región so zvláštnym autonómnym postavením na severe Talianska....
Pozývame vás do
Pozývame vás do "Ladinska"
Taliansko
Ovláda ju 20% obyvatelstva tohto regiónu, ale nie je vôbec nič zvláštne, keď začujete po ladinsky...
Ostrov Procida a jeho netradičné veľkonočné zvyky
Ostrov Procida a jeho netradičné veľkonočné zvyky
Taliansko
Každý rok sa na Veľký piatok celý ostrov oblieka do sviatočného rúcha vďaka veľkému tajomnému...
Svet záhrad v Merane
Svet záhrad v Merane
Taliansko
Návšteva vyše 80-tich tematických plôch kvitnúcich a ťahavých rastlín z celého sveta je...
Verona in LOVE
Verona in LOVE
Taliansko
Každoročne sa tu totiž konajú rôzne romantické podujatia, a to predovšetkým v starom centre Verony,...
Sviatky jari v Južnom Tirolsku a špargľové týždne
Sviatky jari v Južnom Tirolsku a špargľové týždne
Taliansko
Na Zelený štvrtok sa farbia veľkonočné vajíčka. Používa sa stará prírodná metóda – farbenie ...
Kráľovstvo podľa Messnera
Kráľovstvo podľa Messnera
Taliansko
Prešiel rok a v pošte sme si našli pozvánku na jeho slávnostné otvorenie.  Exkluzivita tejto pozvánky...
V Piemonte zavonia syr
V Piemonte zavonia syr
Taliansko
Festival vznikol na podnet mladých sedliakov, ktorí sa rozhodli venovať sa chovu dobytka v horských...
Južné Tirolsko – zimné novinky
Južné Tirolsko – zimné novinky
Taliansko
V Alta Badii otvárajú sezónu s novou expresnou šesťsedačkou La Frain, ktorá nahradila pomalšiu...
Očarujúca Apúlia
Očarujúca Apúlia
Taliansko
A čo vám ponúka? Olivové háje s obrovskou rozlohou, stromy staré aj viac ako dvesto rokov, mimoriadne...
Kronplatz a Dolomity
Kronplatz a Dolomity
Taliansko
Každý hosť v oblasti Južného Tirolska dostane po príchode bezplatný cestovný lístok, ak je hotelier...
Lago di Garda
Lago di Garda
Taliansko
Příležitost se mi naskytla letos na začátku léta. Kamarádi mi nabídli přidat se k nim a poznat tohle...
Región Friuli - Venezia - Giulia
Región Friuli - Venezia - Giulia
Taliansko
Dostupná lyžovačka Zimnú atmosféru v tomto príjemnom a pre nás menej známom regióne sme mali možnosť...
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.