Svet záhrad v Merane

Záhrady v Trauttmansdorffe v Merane, v Južnom Tirolsku, sa rozprestierajú na ploche 12 hektárov vo forme prírodného amfiteátra so stometrovým výškovým rozdielom. Návštevníkom sa otvára dojímavá perspektíva na exotickú krajinu i dych vyrážajúce pohľady na okolo týčiace sa končiare hôr.

Návšteva vyše 80-tich tematických plôch kvitnúcich a ťahavých rastlín z celého sveta je neopakovateľná. Na výstavbe záhrad sa podieľali architekti z celej Európy a dokonca aj z Japonska, pretože vynikajúca klíma v Merane praje aj exotickým rastlinám. Svahy okolo zámku, orientované na všetky svetové strany, umožnili nádherné kreácie kvitnúcich rastlín. Tie, ktoré sa v strednej a severnej Európe môžu pestovať len v skleníkoch, na tunajších slnečných svahoch nádherne kvitnú pod holým nebom. Zámocké záhrady v Trauttmansdorfe ponúkajú neobyčajný zážitok zo stále sa meniacich farieb kvetov podľa ročných období. Kvety spolu dotvárajú živý obraz všetkého, čo vo svete rastie. Kto má rád kvety, ten si tu príde na svoje.

Aj cisárovná Sissi

Zámok Trauttmansdorff, kde sa nachádzajú nádherné zámocké záhrady, bol jednou z mnohých dovolenkových destinácií cisárovnej Sissi. Hoci odvtedy ubehlo veľa času, po jej stopách sa majú možnosť vydať aj novodobí návštevníci. Tak napríklad je tu „Sissi terasa“ spolu s trónom. Ešte v roku 1908 organizoval barón von Deuster, vtedajší majiteľ zámku, veľkú slávnosť na počesť pobytu cisárskeho páru a dal vytesať trojmetrovú mramorovú lavicu. Umiestnili ju pod gaštanom, obľúbeným miestom cisárovnej. Dnes je lavica umiestnená na terase na južnom krídle zámku. Odtiaľ je nádherný pohľad na botanickú záhradu s voňajúcimi rastlinami a ružovým jazerom. Aj tzv. „Sissi promenáda“ vedie po stopách prechádzok, ktoré rada v týchto záhradách absolvovala.

Po stopách histórie turizmu

Po skvelom zážitku zo zámockých záhrad v Trauttmansdorffe stojí za to navštíviť aj Touriseum, miestne múzeum turizmu. Ide o prvé múzeum v alpskom regióne, ktoré mapuje dvestoročnú tradíciu turizmu v Tirolsku. Jej obrázok je vytvorený inscenovanými obrazmi formou mechanického divadla, i detailnými modelmi0 a filmom. Landesmuseum für Tourismus, ako sa oficiálne Touriseum nazýva, len umocňuje možnosti pestrej ponuky pre návštevníkov tohto regiónu. Okolo juhotirolského Merana sa čas dá tráviť naozaj zmysluplne.

www.trauttmansdorff.it

GK


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.