Pozývame vás do "Ladinska"

Tak by sme mohli začať článok o regióne v Južnom Tirolsku – respektíve v Taliansku. V okolí Brunecku a Brixenu a v priľahlom okolí sa totiž dodnes hovorí pôvodným jazykom ladinčinou, ktorá pochádza z rétorománčiny.

Ovláda ju 20% obyvatelstva tohto regiónu, ale nie je vôbec nič zvláštne, keď začujete po ladinsky rozprávať aj malé deti. V Južnom Tirolsku sa dohovoríte po nemecky, po taliansky. Tiroláci si pestujú svoje tradície a kultúru na každom kroku a sú hrdými obyvateľmi. Majú byť aj na čo pyšní. Veď málokdo z nás môže mať okolo seba takú krásnu krajinu a skvosty v podobe obrovských a majestátnych Dolomitov. Tie sú od roku 2009 zapísané do UNESCO svetového prírodného dedičstva, a to je dobre, pretože taká krása jednoducho musí byť zachovaná pre ďalšie generácie. Masív objavil geológ Deodat Gratet de Dolomieu, a tak je logické, že dostal pomenovanie po ňom. Zubaté skaly z vápenca obsahujúceho horčík sa dvíhajú do výšky až 3.300 metrov nad morom. Ich nádherné ostré, či niekde ploské tvary sa akoby na dosah vynárajú nad Kronplatzom – Plan de Corones, vypínajú sa nad Marmoladou, Alta Badiou, Cortinou d'Ampezzo, Val Gardenou, či Sella Rondou a Arabbou...
 
Treno Val Pusteria
 
Od roku 2008 je novinkou pre všetkých lyžiarov veľmi zaujímavé spojenie - moderný vlak Treno Val Pusteria. Spája lyžiarske oblasti v doline Pustertal tak, že nie je potrebné vôbec sadnúť do auta či ski busu... Vlak jazdí každú pol hodinu a má kapacitu takmer 400 osôb.
Vďaka hypermodernému vlaku môžu šoféri odstaviť auto pri hoteli a pohodlne sa nechať doviezť až do cieľa, kde sú už lanovky údolných staníc, napríklad z Welsbergu-Monguelfo ako my, do stanice Perca-Percha, kde spravíte zopár krokov a už vás lanovka vyvezie na Plan de Corones, teda Kronplatz, do výšky 2275 metrov.  A tam na vás čaká ďalší šok, opäť však pozitívny, v podobe nespočetných nádherných a upravených svahov. Tie sú vlastne pripravené a preparovné tak, aby sa na jar a v lete mohol opäť na nich pásť dobytok. Ten je totiž ešte stále, popri pestovaní jabĺk, výrobe domácich produktoch a výbornom víne (najmä tramín, chardonnay) zdrojom obživy. 
 
Plan de Corones - Kronplatz bol v roku 2012 vyhlásený za nejlepší lyžiarsky rezort v Alpách. Mimochodom, na otázku ako a čo investujú do turizmu nám náš hostiteľ Artur Costabiei povedal: „Zarábame veľa peňazí na turizme, v zime i v lete. Žiadne dividendy si naša firma nevypláca, všetko znovu investujeme. V prvom rade do bezpečnosti lyžiarskych zariadení i do modernizácie nášho Kronplatzu. Svahy, lanovky, sedačky, krásne horské chatičky, to všetko musí byť komfortné a bezpečné, aby sa k nám hostia vracali po celý rok.“ Denne sa na Kronplatz vyvezie asi 10 000 ľudí  a to bez dlhého čakania. A čo je už úplný komfort? Že niektoré sedačky sú vyhrievané a dokonca mnoho kabínok má aj WIFI. 
 
Lyžovačka na mnoho spôsobov 
Kronplatz sa hrdí aj novým produktom tzv. SKIDO Dolomites. To sú štyri dni, štyri unikátne lyžiarske regióny v talianskych Dolomitoch - Cortina d'Ampezzo, Sella Ronda, Kronplatz, Sextner Dolomiten. Prečo si teda nespraviť denný výlet do Cortiny d'Ampezzo, alebo lyžovať okolo masívu Sella? Známu Sella Rondu zlyžujete za jeden deň, domáci odporúčajú začať najneskôr o desiatej hodine a najneskôr do 15.30 hod skončiť. Inak sa nevyhnete riziku, že príde náhle zlé počasie a vy zostanete niekde na kopci. Kratšia trasa Sella Rondy, zelená, je dlhá 39 kilometrov, oranžová je dlhšia o 3 kilometre. Je určená pre náročnejších lyžiarov. Do projektu SKIDO sa zapojilo aj päť štvorhviezdičkových hotelov vo  Welsbergu-Monguelfo. Ponúknu minibus, ktorý hostí dopraví do strediska, kam si hosť želá a na sklonku dňa ho zasa odvezú späť do hotela. 
Beata Havranová
 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.