Sviatky jari v Južnom Tirolsku a špargľové týždne

Veľká noc patrí v Južnom Tirolsku k najvýznamnejším sviatkom, a preto jej predchádzajú veľké prípravy.

Na Zelený štvrtok sa farbia veľkonočné vajíčka. Používa sa stará prírodná metóda – farbenie  cibuľovými šupami. Na Veľkonočnú nedeľu sú potom vajíčka, v košíku spolu so šunkou a pečivom, vysvätené v kostole. Pred kostolom môžete natrafiť i na tradičné „súboje“. Protivníci si vezmú dve natvrdo uvarené veľkonočné vajíčka a hádžu ich po sebe. Ten, ktorého vajíčko zostane celé, víťazí. Na Veľkonočnú nedeľu a pondelok dostávajú juhotirolské deti darčeky od krstných. Často ide o chlieb „fochaz“. Ten sa pečie zo sladkého kysnutého cesta a máva tvar zajačikov, sliepočiek alebo venčekov.

Zaujímavou veľkonočnou akciou, na ktorú za schádzajú ľudia zo širokého okolia,  je Preisguffen – vajíčková súťaž – konajúca sa v dedinke Niederdorf/Villabassa neďaleko Toblachu/Dobbiaco. Ľudia si prinášajú uvarené vajíčka a súťažia vo dvojiciach, kto má najtvrdšie vajíčko, a to ťukaním špičkou svojho vajíčka na súperovo. Vyhráva ten, ktorého vajíčko „prežije“.

Špargľové týždne 
Tiež  ste si obľúbili špargľu, ktorej obdobie sa práve začína? Potom sa môžete vybrať na Týždne špargle do Terlana/Terlano. Špargľa sa v  údolí Etschtal/Adige pestuje  už od 19. storočí.. A darí sa jej tu výborne; trojicu dedín Terlan/Terlano, Vilpian/Vilpiano a Sieben-eich/Settequerce dokonca prezývajú „špargľový trojuholník“.
Týždne špargle sa konajú v v deviatich miestnych reštauráciách, začínajú sa 31. marca a končia 31. mája.  Ochutnať tu môžete napríklad  „miestnu klasiku“ − špargľu s juhotirolskou slaninou. varenými zemiakmi a bolzanskou omáčkou. K tomu sa hodí miestne víno Sauvignon. Tunajšia odroda špargle sa volá Margarete a môžete si ju tu i kúpiť (www.spargelwirte.it)

Špargľa s bolzanskou omáčkou
Suroviny: 2 kg špargle, 1 lyžica masla, ocot, olej, 4 vajíčka, 2 malé lyžice nasekanej pažítky a petržlenu. Soľ, cukor,  čierne korenie, horčica, džús z jedného citrónu 
Príprava:
Špargľu umyte, olúpte, odrežte tuhé časti. Dajte na panvicu a zalejte vodou tak, aby bola ponorená. Pridajte maslo, štipku soli, cukru, zakryte a pomaly varte 20 minút.
Omáčka: vajíčka povarte osem minút, nechajte ich vychladnúť a olúpte. Vyberte žĺtok, rozotrite ho, zmixujte s olejom, čiernym korením, horčicou, trochou octu a citrónom.  Špargľu servírujte na dobre ohriatych tanieroch, omáčku osobitne. 
Podáva sa s varenými zemiakmi a s nakrájanou juhotirolskou slaninou.
Ďalšie recepty nájdete na: www.suedtirol.info

Spracoval Prokop Slováček

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.