Jarná atmosféra v Dunajsko-moravskom regióne

19 March 2013

Príroda sa postupne začína prebúdzať a to je čas otvoriť sezónu v Dunajsko-moravskom regióne, ktorý sa nachádza kúsok za slovenskými hranicami, len pár kilometrov od Bratislavy. Extra tipom je 20 percentná zľava pre slovenských návštevníkov počas slovenských štátnych sviatkov.

Nová sezóna ponúkne viacero noviniek: V roku 2013 oslavuje Schloss Hof 350.-te výročie narodenia svojho staviteľa, princa Eugena Savojského. Táto téma bude na zámku dominovať. Na konci veľkonočného týždňa sa po prvý raz uskutoční v Archeologickom parku Carnuntum rímska slávnosť Parilia.Prebúdzajúca sa príroda začne lákať návštevníkov do Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen). Brány zámku Orth - centra národného parku - v obci Orth an der Donau, ktorý je kontaktným miestom a vstupnou bránou pre návštevníkov Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen), sa otvoria 21. marca.

SCHLOSS HOF

Zámok Schloss Hof – „350 rokov princa Eugena“

V roku 2013 oslavuje najväčší rakúsky zámocký areál 350.-te výročie narodenia svojho staviteľa, princa Eugena Savojského. Mimoriadna výstava s názvom „Triumf a vášeň – 350 rokov princa Eugena“ ukáže mnohé princove podoby (25. 3. – 3. 11.). Popri vojenskej kariére, ktorá ho urobila jedným z najbohatších mužov v Európe, dotvárali jeho osobnosť ďalšie záujmy. Najmä v krásnych záhradách zámku Schloss Hof bude zjavne viditeľná zberateľská vášeň princa Eugena. Ak by sme hľadali odpoveď na otázku: Kto by bol aj dnes šikovným stratégom, diplomatom a mecenášom umenia? Odpoveď nájdeme na tejto výstave.

V nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11.30 hod., o 13.30 hod. môžu návštevníci využiť služby slovenského sprievodcu. Aktuálnu tému sezóny podporí aj ďalší program. Napríklad hudobno-literárna okružná cesta (20. apríla, 4. mája, v nemeckom jazyku), alebo barokový hudobný koncert Marchfeldskej filharmónie (13. apríla).    

 Barokové jarné slávnosti

K okrúhlemu výročiu narodenia nesmie chýbať ani bujará oslava. V znamení  princa Eugena bude aj Veľká baroková slávnosť na zámku Schloss Hof - 29. júna. V slávnostnej nálade sa ponesú aj Veľkonočné trhy (23. – 24. marca, 10.00 – 18.00 hod.) v priestoroch zámku. Koncom veľkonočného týždňa (31.3. a 1.4.) budú po celej zámockej záhrade poschovávané veľkonočné vajíčka, ktoré budú čakať len na to, aby ich počas svojej prechádzky objavili.

Celkom z iného súdka bude májový Barokový sprievod zvierat, ktorý sa uskutoční 1. mája. Štvornohí obyvatelia zámockého majera, počnúc miniponíkmi až po ťavy, sa zoradia do pestrého sprievodu. Deti sa v tento deň môžu tešiť na rôzne tvorivé aktivity.

 „Bezhraničný“ zážitok

Schloss Hof je teraz dostupnejší pre cyklistov i pre peších. Vďaka novému mostu v Devínskej Novej Vsi, kam sa pohodlne dostanete autobusom číslo 21. Most vedie cez rieku Moravu priamo k východnej bráne zámockého komplexu, ktorá bude otvorená počas víkendov a štátnych sviatkov.

Zámok Schloss Hof

Otvorené: 25. marec - 3. november 2013, denne od 10.00 – 18.00 hod.

A-2294 Schlosshof 1, Tel.: +43 (0)2285 20 000-38, www.schlosshof.at; office@schlosshof.at

NÁRODNÝ PARK DUNAJSKÉ LUHY (DONAU-AUEN)

Dunajské luhy sa prebúdzajú k novému životu

Odhaliť tajomstvá Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen), pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí a vychutnávať si zvláštnosti krajiny. Návšteva národného parku je skvelým tipom na rodinný výlet. Brány zámku Orth - centra národného parku - v obci Orth an der Donau, ktorý je kontaktným miestom a vstupnou bránou do národného parku, sa otvoria 21. marca.

Na multimediálnej výstave „DonAUräume“ o dunajských ramenách (je prístupná aj v slovenčine) sa hravým spôsobom možno dozvedieť o premenách tejto oblasti pri Dunaji a spoznať pozadie zvláštností dunajských luhov. Na zámockom ostrove, ktorý je vonkajším areálom centra národného parku, môžete na vlastnej koži spoznávať osobitosti fauny (napr. európska korytnačka močiarna, užovka, syseľ) a flóry lužných lesov v okolí Dunaja. V jednom z dunajských ramien, v jedinečnej presklenej podvodnej stanici je možný unikátny pohlaď na život pod vodou. Výstavy, podujatia, vyhliadková veža, obchod so suvenírmi s tematikou národného parku a kaviareň dopĺňa ponuku pre návštevníkov.

Vyhliadková veža s novou prezentáciou „Au-Tage“ - dni luhov, má funkčnú kameru na pozorovanie hniezd bocianov a kaviek obyčajných. Ale to nie je všetko: V tomto roku bude v centre národného parku - na zámku Orth - výstava viacerých autorov fotografií, ktorí zaznamenali premeny dunajských luhov. Nenechajte si ujsť ani výlety (pešie alebo na lodi) so sprievodcami parku, ktoré sú naozajstným zážitkom. 

TOP: Rodinná slávnosť na zámku Orth

Počas Rodinnej slávnosti na zámku Orth (21. apríla) sa všetko bude točiť okolo obojživelníkov. K dispozícii budú sprievodcovia parku, informačné stánky, živá hudba, možnosť vyhrať jednu z cien, pochutnať si na jarných lahôdkach, jedným slovom skvelá zábava. Slávnosť sa uskutoční za každého počasia, od 10-  do 18-tej hod

Zámok Orth – centrum Národného parku Dunajské luhy (Donau-Auen)

Otvorené: 21. marec - 1. november 2013, marec – september: denne od 9.00 do 18.00 hod., október - 1. november: denne od 9.00 do 17.00 hod.

A-2304 Orth/Donau Terl.:+43(0)2212-3555, www.donauauen.at; schlossorth@donauauen.at

ARCHEOLOGICKÝ PARK CARNUNTUM

Archeologický park Carnuntum: Dni tolerancie a slávnosť Parilia (21. – 24.3)

Pre všetkých milovníkov rímskych dejín bude od 21. marca otvorený už aj Archeologický park Carnuntum. Koncom týždňa (21. - 24. 3) vždy od 10.00 do 16.00 hod. sa možno nechať sprevádzať po novej výstave v Múzeu Carnuntinum (hodinové prehliadky v nemeckom jazyku) – „Od Carnunta do čias Kristových“. 

Dňa 23. a 24. marca (o 12.00, o 14.00 hod.) sa uskutočnia aj prehliadky dobovými rímskymi mestskými štvrťami. V Múzeu pod holým nebom Petronell sú počas slovenských dní zľavy na vstupnom a aj prehliadky v slovenskom jazyku (o 12.00, o 14.00 hod.) 

Slávnosť Parilia: rímska veľkonočná slávnosť (31. 3. - 1. 4.)

Počas veľkonočného víkendu sa po prvý raz uskutoční v Archeologickom parku Carnuntum tzv. slávnosť Parilia. Parilia  (tiež palilia) boli slávnosti pastierov, ktoré hrali v ranných časoch Ríma veľkú úlohu. Po čase sa tieto hry spájali s mýtickým založením Ríma a začali sa datovať s jeho vznikom. V antike sa tieto slávnosti konali 21. apríla. Stajňa i dom sa v čase Parilie vyčistili, vchodové časti sa ozdobili girlandami, bohom sa obetoval pastiersky chlieb  a mlieko. Potom obetujúci trikrát preskakovali oheň, aby podstúpili očistný rituál. Na rituáli pečenia chleba sa môžu zúčastniť aj návštevníci, popri tom im budú vyhrávať rímski hudobníci vo Ville Urbana. Deti môžu tráviť čas pri  rímskych hrách, alebo si vyskúšať dobové oblečenie.

Archeologický Park Carnuntum

Otvorené: 21. marec  - 17. november 2013, denne 9.00 – 17.00  hod.

A-2404 Petronell Carnuntum, Hauptstr. 1a, Tel.: 02163/3377-0, www.carnuntum.co.at; info@carnuntum.co.at;  

Kulturfabrik Hainburg: Stavba antického mesta

Ako je možné po 1.700 rokoch znovu postaviť podľa originálu rímsku budovu, mestský palác a termálne kúpele? Aké techniky sa používali už za rímskych čias? Na tieto otázky odpovie výstava „V lóte – postavené dejiny Carnunta“. Výstava v Kulturfabrik v Hainburgu sprevádza návštevníkov krok za krokom procesom rekonštrukcie, od vykopávok až po inštalácie. Všetky výstavné priestory Archeologického parku Carnuntum je možné absolvovať s kombinovanou vstupenkou, a tak si vytvoriť úplný obraz.

Kulturfabrik Hainburg

Otvorené: 21. marec  - 17. november 2013, denne 9.00 – 17.00  hod.

Kulturfabrik Hainburg, 2410 Hainburg/Donau, Kulturplatz 1 alebo Donaulände 33, Tel.:+43-2163/3377-7944

www.kulturfabrik-hainburg.at; info@kulturfabrik-hainburg.at

 EXTRA TIP

Slovenské dni so zľavou

TIP: 20% zľava pre slovenských návštevníkov počas slovenských štátnych sviatkov: 29. 3.; 1. 4.; 1. 5.; 8. 5.; 5. 7.; 29. 8.; 1. 9.; 15. 9.; 1.11. Platí pri návšteve Schloss Hofu, Archeologického parku Carnuntum a Národného parku Dunajské luhy (Donau Auen).Podrobnosti o Dunajsko-moravskom regióne nájdete na slovenskej webovej stránke www.dunajskomoravsky-region.sk

Prokop Slováček

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam na turistiku
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.