Natale v Benátkach

Kam na dovolenkuKam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Vianoce (Natale) aj digitálne...

Benátky, sú snáď najromantickejším miestom na zemi. Už pri prvej prechádzke, či plavbe, v typickej zdobenej benátskej gondole doslova zatajíte dych. Ak ste milovníkom architektúry, histórie, Benátky sú tým pravým miestom na výlet. Prechádzku si naplánujte aspoň na tri hodiny. Tunajší Benátčania odporúčajú začať, ako inak, než námestím svätého Marka, alebo kostolom Santa Maria Formosa. Trasa vedie aj popri gotickom kostole Kirche Santi Giovanni e Paolo alebo k čarovnej fasáde kostola Santa Maria dei Miracoli, v najviac obývanej štvrti Cannaregio, má prekrásnu, mramorovú fasádu.

Lagúna, v ktorej Benátky ležia je ozaj čarovným miestom. Odporúčame výlet na blízky ostrov Murano, ktorý sa preslávil už v 14. storočí, výrobou známeho skla a sklenených lustrov, váz, či dekorácií, muránske sklo je známe, vyhľadávané i oceňované po celom svete. Len niekoľko kilometrov sú aj ostrovy Burano či s Torcello, známe svojimi typickými ostro farebnými domami i výrobou čipky. K ostrovom vás privezie tradičný, menší, pôvodne parou poháňaný drevený čln tzv. vaporetto. Je to ozaj zážitok. Kto navštívil Benátky a páčili sa mu, môže žiaľ len spomínať. My si ich atmosféru pripomíname tento raz trošku inak. Umelecký projekt iniciovala tunajšia radnica, zrealizoval ju renomovaný taliansky umelec, pán Fabrizio Plessi. Použil technické  svetlo, aby navodil trošku pozitívneho čara, v tejto ťažkej dobe, ktorú s pandémiou zažívame. Vyjadril ňou nádej pre toto krásne mesto Benátky, ako aj pre celú Európu, či svet. Inštalácie budú v Benátkach do 6. januára budúceho roka. Nechajte sa aspoň takto, očariť ich krásou aj v tejto, pre nás neľahkej dobe.

Vedeli ste že...

Gondola, typický benátsky špeciálne vyrobený čln, podlhovastého, úzkeho tvaru, ktorý postavili tunajší lodiari už v 11. storočí. Má 11 metrov a šírku 1,5 metra. Zmestí sa doň, maximálne šesť osôb, minimálne však dvaja. Gondolu vyrobia aj dnes podľa tradičných návrhov z rôznych druhov dreva. Lodiari ich na stavbu používajú podľa veku, váhy a podľa toho aj ako je drevo vysušené. Môže byť orechové, čerešňové, lipové, bukové, dubové, brestové, z jedle, z červeného smreku. Každý typ dreva je určený pre rôzne časti gondoly..

 Viac na: www.avmspa.it

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.