Očarujúca Apúlia

Talianske pobrežie na juhu je také rozmanité ako možno máloktorá krajina v Európe. Tento kus „La Puglie“, ako mu Taliani hovoria, nádherného Talianska, je obdarený nielen plážami s nádhernými kulisami horizontu, prírodou, históriou, či tradíciou. Dovolenku, aj keď len párdňovú, tu môžete stráviť počas celého roka, pretože v každom ročnom období je Apúlia očarujúca.

A čo vám ponúka? Olivové háje s obrovskou rozlohou, stromy staré aj viac ako dvesto rokov, mimoriadne kvalitný olivový olej, typické keramické dielne, dobré víno ale aj typické domáce cestoviny- známe orecchiette. Kedysi to bolo jedlo chudobných, dnes je vyhľadávaným pokrmom turistov. Aj známe cavatelli a fricelli, majú tú istú chuť a správnu konzistenciu ako pred stáročiami, samozrejmosťou sú čerstvá zelenina, ryby, ktoré lovia na malých drevených bárkach. V provincii Taranto, v meste Grottalgie, kde sme mali možnosť stráviť niekoľko dní, nájdete ďalšie skvosty regiónu. Je tu silná tradícia výroby keramiky, tunajšie manufaktúry poznajú milovníci Apúlie na celom svete. Apúlsku keramiku začali vyrábať už v 16. storočí. 

V ponuke je všetko. Dekoračné kusy, ozdobné, figurálne, s krásnymi farbami, žiarivými glazúrami. Úžitkové kusy, obrovské nádoby  tzv. capasone, sa dodnes používajú na víno, či olivový olej alebo srulu, akýsi druh krčahu na víno alebo vodu. Najoriginálnejšími sú však pumu – dekoratívne objekty umiestnené v rohoch na kamennom či železnom zábradlí balkónov domov. Jestvuje tu aj škola  keramiky, a to  od roku 1889. A samozrejme dedenie hrnčiarskeho umenia, kruhu aj dielne, sa posúva z generáciu na generáciu. Do mnohých manufaktúr môžete vojsť a pozorovať majstra pri práci. Najťažšie je rozhodnúť sa, čo si kúpite ako spomienku. Ponuka keramiky je taká bohatá a nádherná, zaujímavý je každý kúsok. 

Najjužnejšia provincia je známa ako kraj Trulli. Alberobello je kolískou špeciálnych stavieb kuželovitého tvaru, ktoré sú symbolom Apúlie. Sú pod ochranou UNESCO. Ďalšou perlou je neďaleké Locorotondo, „mesto do kruhu“, s prekrásnou dolinou, kde sú vinice, olivové háje, lesy a polia, kolorit dokresľujú nízke, biele múry. Región sa rozprestiera pozdĺž Jadranského a Jónskeho mora. Má päť provincií Foggia, Bari – hlavné mesto Apúlie, Brindisi, Tarent, Lecce, Barletta-Adria-Trani. Za návštevu stoja naozaj všetky a nezáleží na to tom, v ktorom ročnom období, atmosféra je vždy úžasná. Spojenie je pohodlné a to letecky z Viedne priamo na Bari alebo cez niektorú taliansku metropolu spoločnosťou Allitalia (www.alitalia.com). 

Beata Havranová, Foto: autorka, Carlos Solito, Agenzia Pugliapromozione

Viac informácií nájdete na: ttp://www.enit.de/reisethemen/berge/apulien.htmlhttp://www.enit.at/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.