Lago di Garda

Na Lago di Garda jezdí s nadsázkou řečeno všichni. Byli tady moji rodiče, spousta kamarádů, známých a každý z nich o tomhle místě vždycky básnil. Zajímalo mě, co na té Gardě všichni mají a napsala si ji také na seznam míst, kam se chci co nejdřív podívat.

Příležitost se mi naskytla letos na začátku léta. Kamarádi mi nabídli přidat se k nim a poznat tohle největší jezero v Itálii trochu jinak, než by mě asi napadlo. Místo zdolávání kilometrů na kole nebo chytání větru do plachet při windsurfingu, se totiž mělo jednat spíše o kulinární výlet. Dobré jídlo, kvalitní víno… Ačkoliv moje duše bije především pro sport, neodolala jsem. Navíc jsem měla na poslední den přislíbenou i jednu ferratu!

Ubytovat se a hurá na večeři

Na Gardě jsme byli autem přibližně za sedm hodin. Cesta na pohodu. Už chápu, proč sem tolik Čechů jezdí skoro jako na chalupu. Ubytovali jsme se v příjemném hotelu Al Maso na kraji Riva del Garda a hned spěchali na večeři do rodinné restaurace Osteria Le Servite vzdálené asi deset minut autem od hotelu. Tohle místo můžu jedině doporučit. Z interiéru vyzařovala ryze domácí atmosféra a každému z nás u stolu jeho jídlo spárované s vínem skvěle chutnalo. Já vsadila na štiku vylovenou přímo z Gardy a k tomu na osvěžující dvě deci lehkého bílého. Pochutnala jsem si!

Pozoruhodný příběh kávy

Na druhý den jsme si naplánovali návštěvu Omkafé. Po rodinné fabrice i muzeu na výrobu kávy, kterou založil v roce 1947 Ital Ottorino Martinelli, nás provedla přímo jeho vnučka Camilla. Kromě toho, že jsme se od ní dozvěděli vše o procesu výroby kávy, jsme si mohli rovnou dopřát také několik ochutnávek. Co mě příjemně překvapilo? Nikdo mě tu nenutil ochutnávat hořkou kávu bez mléka a cukru. Naopak! Podle Camilly by měl totiž každý ochutnávat kávu tak, jak je zvyklý pít ji i doma. Konečně rozumná řeč. Všem milovníkům kávy se tady určitě bude líbit.

Historický mlýn o čtyřech patrech

Kam dál? My se vydali do historického mlýna Molino Pellegrini, po kterém nás provedl sám jeho majitel a mlynář v jedné osobě. Čtyřpatrový mlýn se stroji z poloviny 19. století si mlynář ovládá úplně sám, nepotřebuje k tomu žádné počítače ani jiné vymoženosti dneška. Pravda, chvílemi si tu budete připadat jako ve filmu Na samotě u lesa, protože některé mlynářovy věty přes rámus strojů jen těžko uslyšíte, ale svoje kouzlo tenhle mlýn tedy nepochybně má. A navíc se tu zalíbí i dětem! Ostatně mlynář tu pořádá prohlídky také přímo pro základní školy.

Výlet lodí a oběd přímo u jezera

Po přibližně dvouhodinovém výkladu mlynáře nám ale pořádně vyhládlo, a tak jsme vyrazili na oběd. Tentokrát dokonce lodí! Z přístaviště Riva del Garda jsme se po jezeře během deseti minut přesunuli do sousedního městečka Torbole (zpáteční jízdenka pro dospělého stála 6 eur), ráje všech windsurfistů. Na doporučení jsme se posadili do restaurace La Terrazza , odkud jsmě měli jezero jako na dlani. Užívali jsme si pohled na Lago di Garda a nechávali si z degustačního rybího menu nosit jeden chod za druhým. Carpaccio ze síha s rajčaty, uzený úhoř, kapr s bramborem, tloušť s hráškem, štika s polentou… Jedna delikatesa střídala druhou!

Via ferrata a hora Monte Colodri

Přes všechny vynikající jídla a především ryby, které jsem na Gardě ochutnala, se pro mě ale největším zážitkem stalo absolvování ferraty okolo hory Monte Colodri u městečka Arco. Ve sportovním centru dole pod ferratou jsme si s kamarády půjčili vybavení (pro jednoho za 12 eur) a protože to mělo být naše kolektivní „poprvé“, připlatili jsme si raději i za instruktora (59 eur). Přiznávám, ze začátku se ve mně pocity celkem míchaly. Těšila jsem se, jaký budu mít z ferraty pěkný zážitek, ale zároveň jsem se trochu bála, aby mě nepřepadla závrať. U ferraty je navíc ten problém, že jakmile se pro ni jednou rozhodnete, už příliš není cesty zpět. Za vámi se totiž lana většinou drží zástup dalších lidí, které v těžším úseku jen ztěží obejdete. Tahle ferrata byla ale pro začátečníky jako stvořená, dokonce ji tu šly i děti! Nenechali jsme se tedy zahanbit a všichni jsme ji nejen zvládli, ale pohledy z výšky na úžasnou krajinu kolem Lago di Garda si jaksepatří užili. Pro mě skvělý zážitek, stejně jako návštěva Gardy a okolí.

Nejkrásnější část jezera Lago di Garda je ta trentinská, do které spadají městěčka Riva Del Garda, Arco, Torbole...

Vydejte se tedy právě sem! Více o této oblasti na www.gardatrentino.it

Petra Jančálková, autorka je spolupracovníčkou portálu www.kamkam.eu

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.