Čarovné jarné výlety - na návšteve Dunajsko-moravského regiónu

19 March 2014

Po slabšej zime prišla jar skôr ako sme boli zvyknutí. A tak sa aj tie najkrajšie ciele výletov v Dunajsko-moravskom regióne, len 35 kilometrov od Bratislavy, mohli začať pripravovať na sezónu skôr ako obvykle. Ale o to dôkladnejšie. Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen) a Archeologický park Carnuntum bude pre verejnosť otvorený už od 21. marca, barokový zámok Schloss Hof od 7. apríla. Počas celej sezóny až do novembra čaká na hostí bohatý a napínavý program. A aj množstvo noviniek! Informácie o celom Dunajsko-moravskom regióne v slovenskom jazyku nájdete na: www.dunajskomoravsky-region.sk.

V Archeologickom parku Carnuntum bude tento rok v znamení gladiátorov, barokový zámok Schloss Hof ponúkne špeciálnu novú „lesklú“ výstavu, Schloss Orth – centrum Národného parku Dunajské luhy pripravil pestrý program túr, vďaka ktorým môžete na vlastnej koži spoznať život v dunajských luhoch. 

Stabilnou ponukou pre slovenských hostí počas tzv. „Slovenských dní“, to znamená vtedy, keď sú u nás štátne sviatky, sú zľavy na vstupnom, špeciálny program a mimoriadne prehliadky v slovenskom jazyku. Najbližšie termíny Slovenských dní sú: 18.4., 21.4., 1.5., 8.5., 5.7.

ZÁMOK SCHLOSS HOF – V ZNAMENÍ DVORNÝCH OSLÁV

Aktuálna výstava „Lesk a pôvab - oslavy na cisárskom dvore“ (od 7. apríla do 2. novembra) bude v rôznych formách a pri rôznych príležitostiach pripomínať, ako kedysi kniežatá na dvore oslavovali narodenie detí, svadby alebo meniny. Do sveta baroka sa budú môcť návštevníci ponoriť už 7. apríla pri otvorení sezóny. Tip: Prvé zoznámenie sa s novou výstavou môžete zažiť už počas Veľkonočných trhov na Schloss Hofe. Ďalšou novinkou je interaktívny svet pre rodiny s deťmi v tzv. Bäckenhofe. Otvoria ho 22. júna. 

TIPY NA PODUJATIA: Veľkonočný trh na majeri zámku sa bude konať počas dvoch víkendov – 29. a 30. marca a 5. a 6. apríla. Hostia budú môcť ochutnať regionálne dobroty, remeselníci budú prezentovať svoje výrobky, deti sa budú môcť niečo naučiť v dielni veľkonočného zajaca, povoziť na kočoch, na vychádzku budú lákať aj záhrady plné tulipánov. V programe sú aj ďalšie klasické podujatia. Barokový sprievod zvierat sa uskutoční 1. mája, Dni záhrad 16. – 18. mája a Slávnosť pre rodiny s deťmi na tému kôň a oslík –  25. mája.

Pre hostí zo Slovenska sú každú nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11:30 a 13:30 hod. pripravené špeciálne prehliadky v slovenskom jazyku. K tejto ponuke dostanú slovenskí návštevníci aj 20-percentnú zľavu na vstupnom. 

Do Schloss Hofu sa môžete dostať aj mestskou verejnou dopravou. Konkrétne autobusom číslo 21 do Devínskej Novej Vsi, odtiaľ vedie most pre cyklistov a pre peších ponad rieku Moravu až k východnej bráne (tzv. Moravská brána) zámku. 

Schloss Hof - otváracia doba: 7. apríl – 2. november 2014, denne od 10:00 do 18:00 hod. 

www.schlosshof.at

SCHLOSS ORTH – CENTRUM NÁRODNÉHO PARKU DUNAJSKÉ LUHY

S fascinujúcim svetom dunajských luhov sa môžu hostia zoznámiť na multimediálnej výstave „DonAUräume“ (je aj v slovenčine), v prírodnom areáli zážitkov Schlossinsel (polostrov pri zámku Orth), kde je aj unikátna presklená pozorovacia stanica pod vodou. Schloss Orth – centrum národného parku, pomyselná brána do dunajských luhov, je otvorené od 21. marca denne od 9:00 do 18:00.

Multimediálna výstava „DonAUräume prezentuje národný park v štyroch miestnostiach. Od jeho vzniku až po súčasnosť. Park dáva možnosť zoznámiť sa prírodou dunajských luhov na vlastnej koži. Tu žijú zvieratá a rastú rastliny vo svojom prirodzenom prostredí. Na ostrove pri zámku napríklad sysle, európska korytnačka, rôzne druhy hadov, na jar kvitnú zriedkavé vodné rastliny, divoké kvety, k životu sa prebúdzajú impozantné stromy. V presklenej pozorovateľni pod vodou môžete sledovať ryby dunajských ramien, mušle či kraby v ich prirodzenom prostredí. Na vyhliadkovej veži na zámku Orth budete mať dunajské luhy od Hainburgu až po Viedeň ako na dlani. Navyše je tam kamera pozorujúca bociany v ich hniezde, a takýto pohľad naživo je skutočne veľmi zaujímavý.

TIPY NA PODUJATIA: Ideálnou možnosťou ako sa priblížiť a spoznať prírodu v dunajských luhoch je výlet loďou. Tipom pre celú rodinu je kombinovaná túra, romantická plavba na historickom člne Tschaika, spojená s prechádzkou po dunajských luhoch. Koná sa pravidelne až do 19. októbra. Sprievodca vás počas plavby naučí mnoho zaujímavého z histórie plavby loďou po Dunaji a porozpráva vám o dynamike rieky a celého národného parku. Čln Tschaika, poháňaná veslami, je presnou kópiou lode z roku 1530.

Ďalším tipom je Rodinná slávnosť v Schloss Orth – centrum národného parku (27. apríl) s podtitulom „Voda, život, objavovanie“. Očakávajte bohatý program, súťaže, živú hudbu a množstvo jarných dobrôt. Rovnako aj špeciálne stanovištia s možnosťou rôznych aktivít pre deti. Všetko je venované elixíru života – vode.

Počas slovenských štátnych sviatkov majú hostia zo Slovenska zľavnené vstupné, k dispozícii budú slovenskí sprievodcovia a informačné letáky v slovenskom jazyku. 

Otváracia doba - Národný park Dunajské luhy: 21. marec ‒ 30. september denne od 9:00 do 18:00 hod., 1. október ‒ 1. november denne od 9:00 do 17:00 hod.

www.donauauen.at

 

ARCHEOLOGICKÝ PARK CARNUNTUM - GLADIÁTORI SA PREBÚDZAJÚ K ŽIVOTU

Od 21. marca môžu fanúšikovia rímskej histórie opäť obdivovať zrekonštruované stavby. Rímsky mestský palác, mestskú vilu, verejné termálne kúpele, ale aj meštiansky dom s originálnou podlahovou mozaikou ukazujú, ako žili Rimania pred viac ako 1700 rokmi. V roku 2011 tu archeológovia objavili doteraz jedinú známu gladiátorskú školu z rímskych čias. Aj preto bude tento rok patriť gladiátorom, ich životu, zákulisiu, celému tomuto masovému fenoménu antiky.

TIPY NA PODUJATIA: Počas dvoch dní, 14. a 15. júna (od 10:00 do 18:00 hod.), bude pri Slávnosti Rimanov panovať výnimočný stav. Okolo 200 obchodníkov a remeselníkov z mnohých provincií rímskeho impéria si rozloží na celom území múzea pod holým nebom Petronell svoj stan. Budú predávať a prezentovať svoje výrobky. Tak ako kedysi. Hojnosť jedla a pitia, podľa starých receptov.

V múzeu pod holým nebom Petronell si môžete počas slovenských štátnych sviatkov užiť exkluzívnu prehliadku v slovenskom jazyku (o 12.00 hod., o 14.00 hod.), samozrejme so zľavnenou vstupenkou.

Otváracia doba – Archeologický park Carnuntum, múzeum pod holým nebom Petronell, múzeum Carnuntinum, amfiteáter v Bad Deutsch-Altenburgu: 21. marec  ‒ 16. november 2014, denne  9:00 – 17:00  hod.

www.carnuntum.co.at

Foto - Donau Niederösterreich - Steve Haider, Schloss Hof, Archäologischer Park Carnuntum, Nationalpark Donau-Auen  

 

 

 

 

Súvisiace aktivity

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkendKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam na turistiku
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.