Južné Tirolsko - statky u Červeného kohúta

Kam za dobrou kuchyňouKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam a kde sa ubytovaťKam za dobrým vínom

Milujete víno, dlouhozrající sýry, toužíte ochutnat poctivý jihotyrolský speck, projít se malebnou  panensky čistou přírodou, setkat se s vřelými a pohostinnými lidmi? Vydejte se do Jižního Tyrolska a ubytujte se v některém ze statků organizace Roter Hahn. Věřte, že nebudete litovat!
Na fasádě téměř 1700 statků v Jižním Tyrolsku momentálně najdete obrázek červeného kohouta, který je symbolem organizace Roter Hahn (www.roterhahn.it) – selského svazku, který už od roku 1999 sdružuje vybranné jihotyrolské statky a díky přehledné brožuře s informacemi, kterou organizace každoročně vydává, pomáhá místním statkářům, aby se o nich vědělo.
Roter Hahn  je dobrá vizitka
Být členem Roter Hahnu však vyžaduje splnění značného množství kritérií (celkem je jich více než 100!). Dům označený červeným kohoutem proto vypovídá o určité kvalitě daného statku a pro návštěvníky této oblasti je ukazatelem úrovně. O tom, jak vysoká úroveň statku je, pak návštěvníky informuje počet kytiček, které mu povedlo získat. Podobně, jako jsou hotely označovány hvězdičkami, se tedy místní statky pro změnu pyšní kytičkami od jedné do pěti. Nejvyšší úroveň mají logicky statky s pěti kytičkami, jimiž se však v Roter Hahnu aktuálně může pochválit pouze devět statků. Ubytování v nich nicméně nabízí maximální komfort a představuje hotový zážitek.
Prima azyl na statku
Pěti kytičkami se může pochlubit například statek Weidacherhof v Rittenu. Kromě krásných apartmánů s dřevěným nábytkem i podlahami (mimochodem jedna z podmínek k získání 5-ti kytiček), skvělé snídaně, na níž ochutnáte bezpočet domácích produktů (marmelády, jihotyrolský speck, sušené ovoce, bylinné čaje z vlastní bylinné zahrádky apod.) i z obchůdku, kde si můžete podomácku vyrobené dobroty následně zakoupit, se můžete těšit i na využití útulného wellness. K dispozici je v něm klasická finská sauna, infrasauna a dopřát si můžete i některou z mnoha blahodárných koupelí či zábalů. Náš tip? Za zkoušku stojí třeba syrovátková koupel, zábal v horkém seně nebo poleženíčko v nahřáté ovčí vlně. 
Návštěva bio farmy
Ubytovat se a zároveň ochutnávat domácí jihotyrolský speck i jiné dobroty můžete také na bio statku Unterkranzerhof, kde vás sedlák Mario Kral, samotný majitel statku, dokonce rád provede. A že se tu je na co koukat! Mario totiž na statku chová přibližně 150 prasat, 40 slepic a neuvěřitelně čistý chlév, ve kterém se uklízí dokonce dvakrát denně, má plný dobře rostlých krav, jimž velí býk Gustav. Každý týden Mario poráží 3 až 7 prasat a maso si pak na statku sám zpracovává. Pro své stálé odběratele masa navíc plánuje zdarma kurzy, jak jeho maso tepelně upravovat, aby neztrácelo na své kvalitě a chutnalo co možná nejlépe. Tím nejsympatičtějším místem na statku je ovšem nepochybně rozsáhlá sklepní místnost, jakási spižírna, kde ze stropu visí neuvěřitelné zásoby voňavého zrajícího masa, jehož ochutnání – navíc na pobídnutí samotného pana Krále – rozhodně neodoláte...
Ochutnávka zdejších dobrot
I vegetariáni si však na jihotyrolských statcích přijdou na své. Místní sedláci se totiž nezaměřují pouze na proslulý jihotyrolský speck, ale i na jiné laskominy. V malém domácím obchůdku sedláka Roberta Thurnera můžete ochutnat a zakoupit si třeba vynikající domácí marmelády (skvělá je třeba netradiční angreštová a kaštanová) nebo další špičkové produkty připravené ze starých odrůd ovoce a zeleniny, za jejichž výrobu si Thurner nedávno vysloužil i cenu za nejlepší inovativní přístup. A při toulkách po Jižním Tyrolsku by byl jistě hotový hřích úplně opomenout víno… Popíjí se tu především Vernatsch a Lagrein anebo z nich dvou namíchaný St.Magdalener. Všechno to jsou suchá červená vína, která se skvěle hodí právě ke specku nebo k sýru. Ani zastánci bílého vína tu však nepřijdou zkrátka. Patříte-li do jejich řad, dopřát si tu můžete třeba vynikající Chardonnay, Müllera či Muškát. Co dodat? Sami uvidíte, že Jižnímu Tyrolsku přijdete doslova na chuť!
Autorka Petra Jančálková je spolupracovníčkou  www.kamkam.eu 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.