Do Milána to máme tak blízko...

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na víkendKam za dobrým vínom

Miláno je pre návštevníkov zo Slovenska pohodlne dostupné aj vďaka priamym leteckým spojeniam z Bratislavy a Košíc. Ochutnajte a vychutnajte si teda mesto histórie a módy.   

Miláno leží v oblasti Lombardia a je druhým najväčším talianskym mestom po Ríme. Návštevu mesta môžete začať na milánskej hlavnej stanici – Milano Centrale, ktorá samotná je architektonickým skvostom. Je to niečo úplne iné ako naša hlavná stanica. Tam by sme radšej turistov neposielali. Tá v Miláne je druhou najrušnejšou a najväčšou v Taliansku a je považovaná za jednu z najkrajších v Európe. Bola postavená v roku 1864 a je umiestnená priamo v centre. Len štyri zastávky metrom a ste na stanici Duomo. Čiže priamo v centre, pri Milánskom dóme. 

POZRITE SI FOTOGALÉRIU NA FACEBOOKU

Veľkolepá Milánska katedrála

Il Duomo di Milano je gotická katedrála a nachádza sa na Piazza del Duomo. Je sídlom milánskeho arcibiskupa a patrí k najväčším na svete. Je druhá najväčšia v Taliansku po Bazilike sv. Petra v Ríme a druhá najväčšia gotická katedrála na svete. Dovnútra sa zmestí vyše 40 tisíc ľudí. Je skutočnou dominantou Milána. Ohromí vás, tak ako i nás svojou rozlohou a nádherou. Pred katedrálou je neustály ruch. Je tu množstvo turistov z celého sveta, ale i veľa neodbytných pouličných obchodníkov. Nezabudnite, na vstup do katedrály sa musíte adekvátne obliecť. Čiže plecia a kolená musia byť zahalené. Vstup do katedrály stojí 4 eura a fotenie je zakázané.

Katedrála je dlhá 157 metrov a má množstvo vežičiek a špirál. Ich celkový počet je 135 a najvyššia má 109 metrov. Na streche sa nachádza i pozlátená socha Madony, ktorá meria 4,16 metrov. Dostanete sa tam za poplatok.

Obchodné centrum

Miláno je centrom ekonomiky a obchodu v Taliansku. Sídlia tu najdôležitejšie banky a burza. Pripravte sa na to, že mesto patrí k najbohatším, ale i najdrahším v Európe. Vychýrené je i ako mesto módy a práve v centre, oproti katedrále sa nachádza svetoznáma presklená obchodná galéria Vittorio Emanuel II. Nachádzajú sa tu svetové značky a i keď mnohí tvrdia, že sa tu dá nakúpiť lacno počas výpredajov, my sme to šťastie nemali. Obchodníci práve v tomto období zažívajú turisticky boom, takže o zľavách nemôže byť ani reči. Samozrejme v Miláne sa dvakrát ročne konajú i svetoznáme Týždne módy. Na jar a na jeseň. Prezentácie módnych tvorcov z celého sveta udávajú trendy, ktoré sa potom stanú inšpiráciou pre všetky šik dámy. Ale inšpirovať sa v Miláne dá vždy. Srdcom módy je Via Montenapoleone, kde sa pohodlne dostanete metrom – linkou 3. Práve tu nájdete obchody talianskych návrhárov, ale i iné trendové značky a najvyššiu budovu mesta – mrakodrap Pirelli.

História a umenie

Deň na prehliadku Milána je málo. Nachádzajú sa tu historické skvosty ako Castello Sforzesco, preslávené operné divadlo La Scala a práve v Miláne môžete vidieť známy obraz Leonarda da Vinciho – Posledná večera. Je umiestnená v kostole Santa Maria Della Grazie, ktorý sa nachádza na Corso di Porta Ticinese. Dominikánsky kostol postavili v 15. storočí. Táto umelecká perla vznikla po tom, čo Lodovico Sforza poveril Leonarda da Vinciho, aby kostol vyzdobil. V súčasnosti je tento kostol súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Gastronómia a šport

Miláno je vyhlásené i svojou gastronómiou. Kto by nepoznal milánske špagety alebo skvelé talianske rizoto, ktoré je práve tu obzvlášť obľúbené. Samozrejme, nechýba ani pizza a množstvo zaujímavých zákuskov. Ku gurmánskym hodom patrí i úžasné talianske víno a to vám skutočne odporúčame. A čo vás poteší, víno je lacnejšie ako pivo.  

Zdroj: http://www.kosickespravy.sk/, em, slo, Foto: Miro Vacula

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.