Za bránami Salzburgu

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na víkend

Ak nemáte radi tlačenicu, a na vianočných trhoch chcete predovšetkým pookriať a oddýchnuť si z komerčnej hektiky, odporúčame vám zájsť na niektorý z alternatívnych vianočných trhov. Tri z nich sme v Salzburgu navštívili. Najprv v pivovare Stiegl, kde môžete najprv absolvovať prehliadku známeho pivovaru a ochutnať všetky druhy piva, ktoré sa v ňom varia a potom si na nádvorí rozsiahleho komplexu urobiť drobné nákupy a ochutnať „teplé pivo“, ktoré je tunajšou špecialitou.

Najväčší adventný kalendár  

Druhou zastávkou bol zámok Hellbrunn, krásny renesančný letohrádok, kde nájdete okrem nádhernej atmosféry azda najväčší adventný kalendár v Európe. Každé okno zámku (na prednej časti fasády j ich presne 24) je jedným adventným okienkom, ktoré sa postupne až do Vianoc otvára. Celý komplex je vyzdobený nespočetným množstvom červených vianočných gúľ, je ich vyše 10 000 a už stali sa symbolom Hellbrunu. V stánkoch vám ponúknu hlavne domáce výrobky z dreva, slamy, kovu, vlny... (www.hellbrunneradventzauber.at)

Charitatívny trh, čo plní sny hendikepovaných  

V obci St. Leonhard pri Grödigu tento rok opäť otvorili charitatívny trh, na ktorom všetci pracujú bez nároku na honorár a všetky zarobené peniaze putujú na fond pre hendikepované deti. V charitatívnej tradícii pokračuje tunajšia turistická organizácia, ktorú vedie už dlhé roky generácia rodiny Reitinger. (www.groedig.net/st-leonhard)

Sedliacky advent

Ďalšou špecialitou je trh v Glaneggu pri Grödigu. Je to tradičný sedliacky či ak chcete poľnohospodársky trh v prekrásnej kulise súkromného historického panstva na ktorom predajcovia ponúkajú domáce výrobky, divinu z miestnych lesov, pálenky, džemy, likéry, sladké dobroty, všetko len a len produkty od farmárov z regiónu. Atmosféra sa nedá opísať, musíte ju zažiť. (www.advent-groedig.com/de/bauernadventglanegg)

Prokop Slováček, foto: autor

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.