Hold známemu Čechovi

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipom

Josef Mysliveček, syn mlynára, český hudobný skladateľ. Narodil sa v roku 1737 v Prahe, nazývajú ho aj „Božským Čechom“. Pôsobil v období neskorého baroka a klasicizmu. Jeho život inšpiroval mnohých spisovateľov, hudobníkov ale aj filmárov. V období, v ktorom žil, bol najlepšie plateným skladateľom, žil dlhé roky v Taliansku, ale bol známym v celej Európe. Už v roku 1765 uviedli v talianskom meste Bergamo úspešne prvú operu Semiramide. Zložil takmer 30 opier, 10 oratórií, rad symfónií, koncertov a množstvo komornej a chrámovej hudby. A možno mnoho z jeho diel ešte ani dnes nepoznáme.

Historický veľkofilm IL BOEMO je inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Film zavedie diváka do slnečného Talianska, kde Mysliveček žil, tvoril, stal sa legendou, ale tiež zomrel v zabudnutí.

Snahou tvorcov filmu bolo vrátiť publiku výnimočného hudobného skladateľa, ktorý sa dokázal vypracovať na jednu z popredných hudobných osobností v Európe. „Pre Myslivečka by bola hrozná škoda, keby bol zabudnutý a pre nás by bolo smutné nepoznať ho, pretože čím viac poznáte Myslivečkovu hudbu a vďaka nemu iných jeho súčasníkov, otvára sa vám celý svet,“ hovorí režisér Petr Václav (na spodnej fotografii). 

V hlavnej úlohe Josefa Myslivečka sa divákom predstaví český herec a hudobník Vojtěch Dyk. Ten absolvoval kvôli dôveryhodnému stvárneniu tejto historickej postavy náročnú prípravu. „Snažil som sa stelesniť Josefa ako človeka s jeho vášňami, s jeho presvedčením i s jeho pochybnosťami. Je to hudobník, ktorý́ stojí o kariéru, pretože mu umožňuje robiť to, čo má rád, ale nie je karierista,“ povedal Vojtěch Dyk.

Odhaľte tajomstvo jeho úspechu a nechajte sa uniesť strhujúcou hudbou v podaní Collegia 1704 pod vedením Václava Luksa. Il Boemo (v preklade znamená Čech), mal svetovú premiéru 19. 9. 2022 v hlavnej súťaži 70.ročníka prestížneho medzinárodného festivalu v španielskom San Sebastiane. Film nakrúcali v Čechách i v Taliansku. Už v týchto dňoch ho môžeme vidieť aj u nás v kinách.

Foto: © Mimesis Film, foto: Richard Hodonický


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.