Zermatt - najväčšie iglu na svete

Je to už oficiálne potvrdené, že v Zermatte stojí najväčšie Iglu na svete. Postavil ho v januári 18-členný tím.

Jeho priemer je 13 metrov a vo vnútri siaha do výšky 10,5 metrov. A od 30. januára 2016 je to aj oficiálne potvrdené, že ide o Guinnessov rekord. Potvrdila to aj porota tímu Guinnessovej knihy rekordov. Tá všetko presne premerala a presvietila. Pri stavbe použili okolo 1400 snehových tehál, pričom každý blok vážil až do 40 kilogamov. A iglú stavali cca 2000 hodín.  
Adrian Günter, iniciátor tohto projektu poznamenal, že „o rekord sa zaslúžila skvelá spolupráca a skvelé plánovanie celého tímu“. Adrian Günter je tiež zakladateľom projektu Iglu-Dörfer v Európe. Projekt oslavuje v tomto roku svoje 20-te jubileum. Doterajší svetový rekord patril jednému domu v tvare iglu v Rakúsku (priemer 12.10 metrov ) a teraz ho prekonal švajčiarsky Zermatt so svojimi 12.90 metrami. 
 
Iglu a jeho pominuteľnosť
Iglu bude v prevádzke do jari 2016 a možno ho nielen navštíviť, ale možno si ho aj prenajať na  rôzne spoločenské akcie. Intenzívne zermatské jarné slnko však toto unikátne svetového dielo po čase roztopí.
Iglu-Dorf leží na úpätí zjazdovky Gornergrat-Pisten. Prístup k nemu vedie železnicou Gornergrat zo stanice Rotenboden. Potom 15 minútová chôdza od Rotenboden do výšky 2.815 nad morom.
Ďalšou možnosťou navšítviť zermattský stan je na lyžiach, po zjazdovke č. 37. Iglú je otvorené denne od 10.00 do 17.00 hod.
 
GK
 

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam za zaujímavosťami a poznanímKam na víkendKam za dobrou kuchyňou
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.