Príliv adrenalínu v Maďarsku

Kam na dovolenkuKam za športom v leteKam za oddychomKam za dobrým tipomKam na turistikuKam za zdravím, wellnessom

Sľúbili sme čitateľom nášho špecializovaného turistického  portálu www.kamkam.eu, že si ešte Maďarsko ako optimálnu dovolenkovú destináciu raz predstavíme. Ponúka totiž mnoho nového najmä pre tých, ktorí si želajú stráviť svoj voľný čas nielen pri vode, ale aktívne na bicykli, či lezením po stenách, „via ferrata“ je napríklad v lokalite Csesznek (http://www.vasaltutak.hu/), či jazdou na koni alebo si jednoducho naplánujú celodenný výlet do zábavného parku, samozrejme podľa počasia. Časť Maďarska, najmä oblasť stredného i západného, je doslova popretkávaná vodnými plochami. Bazénmi, termálnymi prameňmi, kúpaliskami, ale aj inými atrakciami. Tie sme navštívili a zažili zaujímavé chvíle plné adrenalínu. Dovolíme si dať vám niekoľko nepochybne, atraktívnych tipov.

Tak napríklad, keď strávite dve hodinky v meste Pápa, prehliadkou kaštieľa rodu Esterházy, po nej odporúčame navštíviť zaujímavý park neďaleko. Tak spojíte kultúru s aktivitami, ktoré budú určite pre vás nové.

Jedným našim tipom je napríklad park Sobri Jóska Élménypark. Keď sa sem však vyberiete, naplánujte si minimálne pol dňa, optimálne  je však, stráviť tu celý deň. Atrakcie, ktoré tu majú pre deti aj dospelých skúsi isto celá rodina. Či už na hladine umelého jazera, na zjazdovke na kolese, brodením hladiny či v nafukovacej guli alebo si otestujete svoju nebojácnosť a budete lietať na „flying foxe“, obľúbenej atrakcii najmä v Rakúsku, ktorú posledné dva roky ponúkajú s veľkým úspechom v niektorých  maďarských zábavných parkoch. Na lane, perfektne a profesionálne pripútaní a istení, letíte nad jazerom parku takmer kilometer, a práve v Sobri Jóska parku môžete letieť aj dvaja takmer súčasne. Autom vás vyvezú na protiľahlý kopec a z veže sa už len na pokyn inštruktora spustíte do doliny. (http://www.bakonyikalandpark.hu/), pre budúcu sezónu pripravujú web stránku aj v iných jazykových mutáciách, slovenskú nevynímajúc.

Ďalšou možnosťou je napríklad Sárvár, leží približne necelú hodinku autom od  Kislödu, teda Bakonyiho regiónu. Sárvár je pre slovenských turistov už známy, avšak tí, ktorí ho ešte nepoznajú, výborným cieľom výletu možno aj na predĺžený víkend. Sárvar - kúpalisko je totiž atrakcia, ktorú môžete zažiť v každom počasí. Okrem známych liečebných kúpeľov, množstva bazénov Sárvári Gyógy- és Élményfürdő, či možností pre deti je pri chladnejšom počasí vhodné si zmerať sily a odvahu s celu rodinou v dobrodružnom parku. Je umiestnený v rámci areálu kúpaliska, takže nemusíte chodiť ďaleko (http://www.sarvarikalandpark.hu/http://www.sarvarfurdo.hu/).

A ak keď sa budete vracať smer Bratislava, ďalšou možnosťou je na palube dreveného člnka previezť sa po hladine dunajských luhov. Na malom žitnom ostrove - Szigetköz je malý raj, s nádhernou faunou i flórou. Odtiaľ už nie je ďaleko do Bratislavy. I tu už Slováci objavili nové možnosti pre kúpanie a dovolenku. Kúpaliská v Lipóte, či mnohým už dlhé roky známe termálne kúpele s hotelom v Mosonyimagyarrovári, v posledných rokoch vybudovali a prebudovali staré bazény, doplnili novými, pribudli moderné stravovacie zariadenia. Maďari boli vždy pohostinní a úslužní, v gastronómii nás už dávno predbehli, a tak ako aj Česi si zachovali počas rokov kvalitu v službe a záujem o zákazníkov. Na kúpalisku v Lipóte dokonca aj v horúcich dňoch pred vami spravia čerstvé cesto a vyvaľkajú z neho langoš. Pred touto pekárňou pod holým nebom stojí vždy obrovský rad labužníkov. Veď domáci, maďarský langoš je úžasnou pochúťkou, diéta - nediéta... Aj to patrí k atmosfére a ponuke západného Maďarska. (http://www.szigetkozportal.hu/sk/)

Text a foto - Beata Havranová 

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.