A vily sú už štyri...

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Milovníci architektúry si prídu na svoje, ak navštívia  moravskú metropolu Brno. Pre širokú verejnosť sprístupnili už štvrtú štýlovú vilu, čím len potvrdili rozmanitosť brnianskej architektúry. Ďalšou je vila slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Od roku 1889 pôsobil na Morave. Dnes turisti obdivujú jeho secesné stavby s folklórnymi motívmi. Pred rokom 1906 zakúpil lesný svah nad riekou Svratka vo vtedy ešte prímestskej obci Žabovřesky. Za niekoľko mesiacov tam postavil honosný dom – použil síce tradičnú hrazdenú konštrukciu, no s moderným stavebným materiálom. V roku 2006 český štát dom odkúpil a s prispením Nórskych fondov v rokoch 2009 až 2010 vilu zrenovovali. V apríli 2011 vilu aj s expozíciou Jurkovičovej tvorby sprístupnili verejnosti. 

Vila Löw-Beer (na fotografii vpravo), secesná vila textilného podnikateľa Alfreda Löw-Beera, mimochodom otca Grety Tugendhatovej, ktorý financoval výstavbu vily Tugendhat pre svoju dcéru. Vila Tugendhat (na snímke vľavo), je vrcholným dielom svetového klasika funkcionalizmu Ludwiga Mieseho van der Rohe z roku 1930. Je zapísaná do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Konajú sa tu rôzne koncerty, prednášky a filmové projekcie. V poradí treťou vzácnou architektonickou pamiatkou je vila Stiassni (na fotografii dolu), dielo českého klasika funkcionalizmu Ernsta Wiesnera z roku 1929. Je situovaná v nádhernej rezidenčnej  Masarykovej štvrti. Po rekonštrukcii koncom roka 2014 sprístupnili objekt aj s priľahlým parkom verejnosti. Jeho súčasťou je bádateľské zázemie Metodického centra modernej architektúry. Nesmieme zabudnúť ani na nášho rodáka. Secesne orientovaná Jurkovičova vila (na hlavnej snímke hore), je dielom slovenského architekta Dušana Jurkoviča z roku 1905. Dnes je v správe Moravskej galérie a je v nej umiestnená výstava výtvarného umenia a dizajnu. Tento unikátny štvorlístok verejnosti prístupných víl je skvelou príležitosťou na víkendovú návštevu druhého najväčšieho mesta Čiech a Moravy.

GK, Foto: Filip Šlapal - www.vilastiassni.cz, www.vilalowbeer.cz, www.tugendhat.eu, www.moravska-galerie.cz

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.