Južná Morava je "IN"!

Jižní Morava je turisticky atraktivní region. V těsném sousedství jsou zde hned čtyři památky UNESCO (kulturní krajina Lednicko-valtického areálu a funkcionalistická vila Tugendhat v Brně, dále slovácký verbuňk a Jízda králů jako dva klenoty nehmotného kulturního dědictví).

Perly moravské metropole
 
O Brně se píše jako o živé galerii funkcionalistické architektury, ve které nechybí snad žádné významné jméno. K drahokamům patří třeba čtyři brněnské vily. Na seznamu UNESCO od roku 1996 figuruje Vila Tugendhat, dílo klasika funkcionalismu Ludwiga Miese van der Rohe. Její stavbu financoval Alfred Löw-Beer, otec Grety Tugendhatové, jeden z největších brněnských textilních podnikatelů, jehož rodina obývala secesní rezidenci v dolní části téhož stavebního pozemku. Také Löw-Beerovu vilu nyní po rekonstrukci otevřeli veřejnosti a instalovali v ní expozici o životě brněnské buržoazie od poloviny 19. do půle 20. století. Další rezidenční stavbou, nově otevřenou pro veřejnost, je Vila Stiassni – někdejší sídlo textilního průmyslníka (v poválečných letech sloužilo jako „vládní vila“), které navrhl architekt Ernst Wiesner. Čtvrtou atraktivní rezidencí je secesní rodinná vila architekta Dušana Jurkoviče s jednou z expozic Moravské galerie.
 
Při návštěvě Brna si nedejte ujít zdejší mladičké VIDA! science centrum, jehož interaktivní expozice za první rok provozu přilákala 225 tisíc návštěvníků. Od prosince se centrum zapojilo do jihomoravského projektu Top výletních cílů Jižní Moravy a rozšířilo tak jejich počet na 32. Stát se Na webové stránce Top výletních cílů www.vyletnicile.cz  získají turisté přehled o tom, co by při návštěvě regionu neměli minout. 
 
Z Brna do pohádky
 
Do pohádky vás jižní Morava pozve hned za brněnská humna: Lednicko-valtický areál je pod ochranou UNESCO. Nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zaujme nejen nádherou dvou liechtensteinských sídel, ale také množstvím umělých zřícenin, triumfálních oblouků, letohrádků a dalších romantických staveb, jež vyrostly v 19. století. Je mezi nimi i 62 metrů vysoký minaret, postavený podle návrhu Josepha Hartmutha.
 
Lednicko-valtický areál je stále přitažlivějším také díky novodobým investicím: Někdejší zámecké konírny v Lednici byly pod dohledem památkářů přeměněny v dobře vybavené multifunkční kongresové centrum. Ve Valticích se zámecké jízdárny a barokní divadlo proměnily v Národní centrum divadla a tance. Novotou září kolonáda, spojující nejmladší české lázně v Lednici s centrem obce. V nedalekých Pasohlávkách vznikl na zdejším termálním prameni léčivé vody atraktivní aquapark. Nový druh wellness nabízejí vinné lázně v Hustopečích. Tady dokazují, že hrozny a víno jsou klíčem k věčnému mládí.
 
Zdraví ze sklenky vína
 
Dnešní rozvoj vinařské turistiky má obdobu snad jen v expanzi informačních technologií. Kdysi ospalé vinařské uličky se proměnily v životem kypící střediska lákající stále náročnější a vybíravější hosty. Nabídka služeb šla ruku v ruce s nebývalým růstem kvality vína, jehož producenti se dnes z prestižních soutěží vracejí jako medailisté a šampioni. Tomu odpovídá i proměna klientely, které vinaři nabízejí stále sofistikovanější programy: řízené degustace, snoubení vín s pokrmy, výklady sommeliérů, účast při sklizni a výrobě vína, pikniky ve vinohradu a další moderní formy vinařské turistiky, spojující poznání s relaxací. Vinaři investují nejen do moderních technologií, ale také staví designové hotely, penziony, restaurace a organizují aktivity, o kterých ještě nedávno nebylo slyšet (www.sklepni-ulicky.cz, www.stezky.cz). Kalendář doslova přetéká nabídkou akcí na vinařských stezkách. Vrcholem je zářijová série vinobraní ve většině vinařských měst a obcí, mezi nimiž dominuje Pálavské vinobraní v Mikulově a Znojemské historické vinobraní.
Více info na: www.jizni-morava.info
PR, slo, Foto: Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.