Živá ulica v Plzni

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipom

Priamo v historickom centre Plzne sa uskutoční festival Živá ulica. Ponúkne stovku koncertov a desiatky divadelných predstavení.

Multižánrový festival Živá ulica, ktorý sa koná už tradične v lete priamo v uliciach historického centra Plzne, doslova zasiahne západočeskú metropolu v troch vlnách.  Tešiť sa môžete najprv na pouličné divadlo, potom na pestrý hudobný blok a nakoniec polievkový festival.  Bude to celkovo 22 dní zábavy, počas ktorých sa predstaví 100 kapiel a odohrajú dve desiatky divadelných predstavení. Všetky podujatia  festivalu sú zadarmo, a tak nemusíte vopred zháňať vstupenky. Ak sa tretí júlový týždeň alebo v polovici augusta vydáte do Plzne a prejdete sa  mestom, festival vás sám vtiahne do deja. A bezpochyby si ho užije celá rodina, ponúka totiž množstvo akcií i pre deti, takže zábavu si tu nájde každý.

Pouličné divadlo

Prvú časť festivalu ovládne divadelný blok. Ale pozor, organizátori vás v peknom počasí rozhodne nebudú nútiť sedieť v temných divadelných sálach, práve naopak, všetko sa odohrá vonku v kulisách historického jadra Plzne. Na pouličné divadlo, nový cirkus, rozprávky pre deti, koncerty a site specific performance sa môžete tešiť už tretí júlový týždeň, kedy je pre návštevníkov  Živej ulice pripravených hneď niekoľko divadelných predstavení denne  a podvečerný koncert. Do Plzne pricestujú domáci i zahraniční umelci, súbory z Polska, Francúzska  alebo Španielska. Bude sa lietať vo vzduchu, tancovať na chodúľoch, spievať,  muzicírovať a hrať. Jedným z vrcholov bude v stredu 15. júla nemecko-české predstavenie Brána do fantázie s povrazolezcom Oliverom Zimmermanom v priestore DEPO2015. Do Plzne príde na chodúľoch aj Alenka z Ríše divov v podaní súboru Long Vehicle Circus. S predstavením pre deti i dospelých vystúpi Vanda Hybnerová a Lucie Kašiarová.

Hlavný hudobný blok

Druhá vlna festivalu bude patriť predovšetkým koncertom. Na hlavný hudobný blok pozývajú organizátori Živej ulice od 10. do 23. augusta. Denne sa môžete tešiť na niekoľkých zaujímavých interpretov. Okrem iných vystúpi Dubioza kolektív, Adam Ben Ezru, Fanfara Transilvania  alebo  Moonligh Breakfast, ale napríklad i Katapult a Burma Jones a mnoho ďalších vrátane The Tap Tap, The Chancers, Mira Žbirku, Znouzecnost, Fast Food Orchestra a ďalších klasikov. Program sa odohrá na siedmich pódiách, jedno z nich, v Proluke, v bezprostrednej blízkosti námestia bude patriť deťom. Pre najmenších sú pripravené nielen divadelné predstavenia, ale tiež tvorivé dielne, knižnica pod holým nebom i spoločné cvičenie. Organizátori prichystali rad ďalších zaujímavých akcií. Tešiť sa tak môžete na silent kino v sprievode živej hudby alebo napríklad na Pilsen Fashion Days. Bodkou za letným festivalom bude 6. septembra Festival polievky, na ktorom sa budú v 40 litrových kotloch priamo na Námestí republiky variť polievky najrôznejších chutí a vôní.

V priebehu Živej ulice Plzeň naozaj ožije, takže nudiť sa určite nebudete. Celodenný program si môžete doplniť návštevou niektorej z turistických atrakcií. Milovníkov piva určite nadchne prehliadka pivovaru. Novinkou sú komentované prehliadky bytových interiérov od svetoznámeho architekta Adolfa Loosa. Deťom sa bude určite páčiť v zoo, v Múzeu bábok alebo v science centre v Techmánii.

Výlet do Plzne si môžete naplánovať prostredníctvom www.visitplzen.eu

Kompletný program Živej ulice nájdete na www.zivaulice.eu

Spracoval Prokop Slováček, foto: Lynda Phan, Živá ulice

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.