Otvor si Plzeň 2015

Zbaviť sa titulu „polhodinového mesta“, prezentovať Plzeň ako kultúrne mesto a naštartovať jeho rozvoj do budúcnosti. A v neposlednom rade zabaviť ľudí. To sú niektoré z mnohých cieľov, ktoré by chcela Plzeň dosiahnuť v najbližších mesiacoch. V januári sa na rok stala Európskym hlavným mestom kultúry a s ňou aj belgický Mons. Určite si spomeniete že v roku 2013 boli jedným z dvoch Európskych hlavných miest kultúry Košice.

Kultúra je viac ako len...

V roku 2015 vás Plzeň pozve na viac ako 600 podujatí. Divadlo, koncerty, výstavy, akcie vo verejnom priestore, umelecké intervencie. Ale je tu jedna dôležitá vec: ako sa hovorí, "kultúra je viac". Európske hlavné mesto kultúry je projekt, ktorý je viac ako festival, viac než len prezentácie umelcov, viac než jednorazové oživenie mesta, viac než reklamný priestor pre sponzorov. Je to projekt, ktorý má silu zmeniť vnímanie Plzne, vnímanie úlohy kultúry, stať sa míľnikom vo vývoji mesta.

„Aby som vysvetlil pojem polhodinového mesta. Pol hodinu je to do Nemecka, aj do Prahy a za rovnaký čas sa dá prejsť celé mesto. Preto takýto prívlastok. Našim cieľom je zbaviť sa ho, dokázať hosťom, že Plzeň má čo ponúknuť. Na celý deň, víkend, na viac dní. Veríme, že prostredníctvom kultúry sa nám to tento rok podarí,“ povedal Radovan Auer, riaditeľ marketingu a komunikácie projektu Plzeň 2015 – Európske hlavné mesto kultúry.

 „Plzeň už dávno nie je len mestom priemyslu a piva, aj keď sú to tradície, ktoré pretrvajú. Zmenila sa, skrásnela, stala dobrým mestom na bývanie, štúdium, mimopracovné i športové aktivity, je plná zelene. Teraz nastal čas, aby sme sa prezentovali aj ako mesto s bohatými kultúrnymi tradíciami s potenciálom ich rozvíjať,“ doplnila Jana Ježková z marketingového oddelenia Plzeň – TURISMUS.  

Otvor si Plzeň v Plzni

Do programu, ktorý potrvá až do konca roka, zmestili organizátori takmer všetko, čo sa zmestí pod pojem kultúra. Bábkoherectvo, „nový cirkus“, vážnu i populárnu hudbu, festivaly filmu, divadla, moderného tanca, dizajn, moderné umenie, retrospektívne výstavy, podujatia so zameraním na históriu...

Motto „Otvor si Plzeň 2015“ vystihuje všetko a tak veríme, že cestu do Plzne si nájdete aj vy. Inšpiráciu môžete hľadať na: www.plzen2015.cz, alebo na stránkach www.kamkam.eu.

Prokop Slováček, foto: www.plzen2015.cz, 3dsense      

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.