Učarovala im Diana

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipom

Keď sa vášeň stane hobby, je to to najkrajšie čo môže v živote človeka stretnúť. Hovoríme o dámach, poľovníčkach z celého Slovenska. Niektoré dostali už do vienka to, aký má zmysel a čo to je les, zvieratá, príroda, niektorým zasa učarovala príroda až v nekoršom veku. Každá Diana sa však "zoznámila", či "zoznámi" s lesom inak.

Avšaj všetky ho milujú. Zvieratá a lov so všetkým, čo k tomu patrí. Každá je iná, z „iného cesta“, ale všetky majú v sebe nadšenie pre prírodu i lov. Klub poľovníčok Slovenska jestvuje len piatym rokom, ( podobné kluby v Európe majú už dlhšiu tradíciu, a tak sa ženy poľovníčky podieľajú n a aktivitách poľovníckeho spoločenského života) je síce ešte mladý, ale už za svoje pôsobenie, si získali svojim prístupom sestry Diany rešpekt a uznanie. Boli sme pri ich posledním výročnom zasadnutí na Sliači, na ich Výročnej konferencii Klubu slovenských poľovníčok, kde prezentovali svoju päťročnú prácu. Spojili na ňom príjemné s užitočným, ako hovorí ich znovu zvolená predsedníčka Klubu, pani Dr. Supeková: “ zastrieľali sme si na strelnici v Sielnici, ktorá má olympijské parametre, absolvovali sme odborný výklad a jej exkurziu a prezreli sme si aj krásnu prácu puškára, pána  Vávru“. A verte, bolo sa na čo pozerať, pažby z tueckého orecha, či tepané nože, úžasná práca puškára.

POZRITE SI FOTOGALÉRIU NA FACEBOOKU

A čo je cieľom Klubu? Dámy, poľovníčky sa  starajú najmä o mladú populáciu, organizujú rôzne podujatia pre školy, materské škôlky, napríklad“ Detské dni svätého Huberta“, či „Zvieratkovo“ – zábavno-súťažné podujatie, robia osvetu, najmä pre školy či prírodovedné krúžky, sú aktívne najmä vo svojom voľnom čase. A aký je ich kalendár na nastávajúce dni? Tak napríklad, v piatok, 22.mája sa koná v Čechách Výstava natura Viva Lysá n.Labem alebo následne v sobotu, 13. júna, opäť známe podujatie pre deti, usporadúvané slovenskými poľovníčkami: "Zvieratkovo". Tento raz bude v Plaveckom Podhradí, na Záhorí.

Téma a stvárnenie  bohyne Diany na love bola nesmierne obľúbená u barokových maliarov 17. a 18. storočia. Bohyhňa Diana sa spomína, či pripomína, v mnohých hrách W. Shakespera, napríklad vo filme J.Cocteau „Kráska a zviera “ je to práve Dianina sila, ktorá dokázala skrotiť zviera.. A aký je odkaz sv. Huberta poľovníkom: „Zver nielen loviť, ale chrániť, pochopiť jej význam v prírode a podľa toho krotiť svoje vášne“.. a v tomto duchu, dámy poľovníčky v  Klube slovenských poľovníčok aj pokračujú. Takže dámy, úspešnému lovu zdar aj v budúcnosti!

Beata Havranová

www.ksp.polovnickakomora.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.