Vianoce na zámkoch

Šľachtické  Vianoce sa začínajú na zámku v Opočne, ďalšie pamiatky na Královohradecku, Pardubicku i Liberecku sa pripoja o týždeň neskôr.

V sobotu 22. novembra sa začne na zámku v Opočne obdobie adventných a vianočných prehliadok – koná se tu Zámocký jarmok a zámok bude vianočne nazdobený. Postupne sa s tematickou výzdobou otvoria brány ďalších objektov, kde sa teraz všetko chystá nielen na prehliadky, ale tiež na trhy a koncerty.

„Adventné a vianočné sprevádzanie je to najkrajšie za celý rok – návštevníci si s nadšením prezerajú výzdobu a pozorne načúvajú výklad, pretože všetkých zaujíma, ako prebiehali šľachtické Vianoce. Najčastejšie sa pýtajú na pokrmy a tiež na darčeky. Je pravda, že v objektoch je obvykle chladno a je potrebné sa poriadne obliecť, ale adventné obdobie a obdobie sviatkov má čaro pre všetkých, a to sa odráža na atmosfére – ľudia si dovolia  zastaviť sa v tom celoročnom zhone a nechajú na seba pôsobiť čaro Vianoc“, vysvetľuje Miloš Kadlec, riaditeľ ÚPS na zámku Sychrov.

S vianočnými prehliadkami a tiež jarmokom začína zámok Opočno už 22. novembra. 28. novembra sa pridáva zámok Hrádek u Nechanic, kde sú pripravené podvečerné prehliadky (aj za svitu sviečok) vianočne vyzdobeného zámku. V rovnaký deň, či skôr večer, sa otvorí aj zámok v Náchode  s hranými prehliadkami vo vianočne vyzdobených interiéroch. Práve na náchodskom zámku sa pre návštevníkov chystá mimoriadne večerné sprístupnenie veže (6. decembra), aby si záujemcovia mohli pozrieť mesto vysvietené adventnými svetielkami.

V sobotu 29. novembra sa k vyššie uvedeným objektom pridá s adventnými prehliadkami zámok Zákupy, zámok v Litomyšli a v Slatiňanoch. Počas prvého adventného víkendu prebehnú tiež vyhlásené adventné trhy na sychrovskom zámku. Trhy ponúknu až sto stánkov s rôznym tovarom; gastrozóna bude pripravená v zámockej záhrade, sprievodný program sa odohrá na nádvorí, kde je umiestnený betlehem, ktorý je kópiou betlehemu zámockého, ale v životnej veľkosti. Súčasťou vstupného je tiež voľná prehliadka vyzdobenej zámockej kaplnky a bývalé zámockej koniarne, kde je vytvorené peklo (s dobrými čertami) a nebo s anjelikmi. Vstup bude z parkoviska pred zámkom a tiež z aleje Rohanka, na trhy platí zákaz vstupu s domácimi maznáčikmi. Zámockými interiérmi bude počas trhov sprevádzať čertica – tieto prehliadky sú určené detským návštevníkom.

Adventné trhy sa konajú 30. 11., 7. a 14. 12. tiež na Hrádku u Nechanic a 12. až 14. 12. v koniarňach zákupského zámku. 6. a 7. decembra prebehnú Vianoce na Grabštejne v podobe hraných prehliadok, dielničiek a malého adventného trhoviska. Od 27.do 30. decembra sa otvorí  ratibořický zámok a Staré bielidlo s vianočnou výzdobou. Adventné koncerty sa uskutočnia vo vybraných termínoch na zámku Kuks, v Ratibořiciach, na Hrádku u Nechanic, vianočný koncert 26. 12. na Sychrove.

V súčasnosti je sprístupnený hospital Kuks (iba víkendy), zámok Sychrov (pondelok – nedeľa), zámok Zákupy (utorok- nedeľa), zámok Litomyšl (štvrtok – sobota) a zámok Slatiňany (víkendy, vo vybraných termínoch i piatok či pondelok).

Viac na:www.hospital-kuks.cz, Foto: www.npu.cz

Najnovšie

Najkrajšie destinácie na jesenné výlety: Bodamské jazero:

Jeseň je časom objavovania a ani s jej koncom sezóna na...

Vianočné sviatky v Nemecku. Zažiť, vychutnať si, žasnúť!

Od pobrežia až po Alpy na vás čaká množstvo...

Marseille si užijete aj v zime. A možno oveľa intenzívnejšie

Mesto Marseille je známe ako ideálna letná destinácia. Vedeli...

Má aj motorka zimné pneumatiky a kedy je jazda na dvoch kolesách ešte bezpečná?

Pre motorkárov je zima ročným obdobím plným otáznikov, najmä...

Neviete sa ho naučiť? Intenzívny jazykový kurz si môžete urobiť aj z cestovania

Jazyková bariéra sa v globálnom svete stáva čoraz menšou...

Neviete kam? Kliknite na kamkam.eu

spot_img

Podobné články

Kategórie