Veľká noc v Taliansku

Ako slávia Taliani Veľkú noc?

Taliani milujú veľkonočné sviatky. Procesie, ľudové veselice, svetské oslavy, to všetko zažiejete počas Veľkej noci v Taliansku. Samozrejme ich centrom je ako inak, mesto Rím. Tu sa koná každoročne na omša, na ktorú prídu veriaci z celého sveta, do večeného mesta: na veľkonočnú nedeľu pápež požehná orbi urbi et – „mestu ( Rím) a svetu“ a koná sa špeciálny rituál tzv. sepolcri, kedy príbuzní navštívia hroby mŕtvych. Vajce je symbolom času Veľkej noci, no v Taliansku nie je tak rozšírený ako napriklad holubica, symbol mieru. K Veľkej noci Taliani radi napečú tradičnú „colomba pasquale“, čo je briožkové cesto posypané mandľami a kandizovaným ovocím. Samozrejme aj torta Torta di Pasquetta, najmä na severe Talianska nemôže chýbať – ide o koláč plnený vajcami, syrom ricotta a špenátom...
Južné Tirolsko: Na palmovú nedeľu, procesia do Jeruzalema, všetko je v znamení palmových listov, metlí z palmového lístia, zväzky olivových konárikov, vrbové konáriky, stomov buxusu či iných jarných kvetov. Tie sú priviazané na dlhé konáriky, nosia ich deti.

Smútok i potešenie: to sú procesie na juhu Talianska, na Sicílii. Na veľký piatok v meste Trapani bude takmer 20 hodinová procesia so sochami, ktoré dokumentujú strastiplnú cestu Ježiša Krista k ukrižovaniu.

V regióne Umbria sú všakovaké slávnosti v dedinách a mestách. Napríklad 11.apríla v stredovekom meste Orvieto bude veľkonočný koncert v gotickej katedrále. V Terni je tento rok novinka: vracia sa sem džezová hudba. Okrem toho nebude chýbať ani procesia, ktorá začne na námestí Piazza San Francesco večer o 21.00 hodine. Jej záver bude patriť pašiovým hrám...

V Toskánsku, v meste  Grassina neďaleko Florencie sa zíde viac ako päťsto ľudí, v historických kostýmoch aby vzdali vďaku tomu, že toto mesto počas morovej epidémie prežilo bez úhony.

Spracovala BH

www.enit.at


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.