Bezbariérové cestovanie v Nemecku

Prístupnosť je súčasťou rozmanitej ponuky. Bezbariérový cestovanie pre hostí so zdravotným postihnutím.

Pred väčšinou turistických atrakcií, ako sú pamiatky, múzeá a ubytovacie zariadenia, sú k dispozícii parkovacie miesta pre cestujúcich s postihnutím.

Odpočívadlá na diaľniciach majú zvyčajne okrem toho aj toalety pre cestujúcich so zdravotným postihnutím. Na prístup k toaletám môže byť potrebný takzvaný eurokľúč.

Nástupiská na veľkých železničných staniciach sú spravidla dostupné bez schodov a vybavené navádzacími systémami. Pri nastupovaní a vystupovaní z vlakov to väčšinou tak nie je, ale k dispozícii sú technické pomôcky, ktoré môžu obsluhovať len zamestnanci železničnej spoločnosti Deutsche Bahn. Vo vlakoch Deutsche Bahn sú vyhradené miesta pre cestujúcich so zdravotným postihnutím. Rezervácia pred cestou je odporúčaná.

Na medzinárodných letiskách v Nemecku môžete požiadať o asistenciu, ktorá vás bude sprevádzať pri odbavení, bezpečnostnej kontrole a pri vstupe do lietadla, a v prípade potreby vás odvezie. Taktiež sa odporúča rezervácia vopred.

Nohfelden: Žena s kochleárnym implantátom pri rozhovore v Seezeitlodge © DZT/Jens Wegener

Praktické informácie na plánovanie cesty

Slučky pre nepočujúcich a načúvacie systémy: Na mnohých miestach v Nemecku sú indukčné slučky pre nepočujúcich nainštalované v miestnostiach, kde sa konajú podujatia, a na informačných pultoch. Dokážu prenášať zvuk, hluk a reč do načúvacích prístrojov a implantátov CI. Ak ich chcete používať, prepnite prijímač na cievku T. V priestoroch konania podujatí môže byť potrebné, aby ste sa na optimálny príjem nachádzali v určitom priestore/sedadle. Požiadajte prevádzkovateľa o viac informácií.

Systémy pre nepočujúcich používané na prehliadky so sprievodcom často nevyžadujú samostatný prijímač, ako je napríklad načúvací prístroj alebo implantát CI. Účastníci dostanú vlastné zariadenie, ktoré prijíma a počuje všetko, čo sprievodca hovorí do ich vlastného malého mikrofónu hlasnejšie. Aj v tomto prípade je najlepšie vopred sa informovať o používanej technológii.

Dresden: Prehliadka pre nevidiacich na zámku Residenzschloss, Braillovo písmo na modeli © DZT/Jens Wegener

Materiály v Braillovom písme, hmatové plány a modely: Čoraz viac miest má na centrálnych miestach plastové modely mesta alebo hmatové mapy. Aj pamiatky a múzeá majú často hmatové objekty. Oplatí sa opýtať!

To, čo hľadáte, môžete nájsť aj na stránke " Deutschen Zentrum für barrierefreies Lesen (dzb)". Centrum požičiava a predáva knihy v Braillovom písme, nemecké a cudzojazyčné zvukové knihy a hmatové reliéfy. Spýtajte sa, čo je k dispozícii pre vašu konkrétnu dovolenkovú destináciu!

Ďalšie informácie o plánovaní cesty so zdravotným postihnutím vám poskytnú naši partneri v jednotlivých spolkových krajinách a destináciách (kliknite na „Accessible travel destinations in Germany“) alebo miestne turistické informačné centrá.

Množstvo ďalších užitočných informácií o bezbariérovom cestovaní a destináciách či tipov na plánovanie cesty nájdete na stránke https://www.germany.travel/en/accessible-germany/travel-plans.html

Foto na slideri: Seebach: Skupina peších turistov s vozičkárom a mužom s protézou nohy na Čiernohorskej magistrále © DZT/Jens Wegener

Otváracia fotka: Neuharlingersiel: Vlakom do Langeoogu na invalidnom vozíku © DZT/Jens Wegener

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.