Unikátne nielen históriou

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Cintoríny sú posledným miestom, kde končí naša púť životom. Mnohé z nich sú staré, ale pôsobivé, s jednoduchými, či nákladnými náhrobnými kameňmi, kovaním. Niektoré z nich sú aj “atrakciou” pre domácich ale aj turistov. SLOVAKIA TRAVEL predstavuje unikátne slovenské cintoríny, ktoré stoja za návštevu celoročne.

Nepoznaným cintorínom s výnimočnou atmosférou je napríklad vojenský cintorín v Petržalke – Kopčanoch, ktorý sa až do pádu železnej opony nachádzal v prísne chránenej hraničnej oblasti s Rakúskom. „V roku 2004 ho náhodne objavil miestny fotoreportér. Zrekonštruovali ho podľa pôvodných plánov z minulého storočia,“ povedal pán Vladimír Grežo, predseda predstavenstva Bratislava Tourist Board.

Vojenský cintorín v Petržalke, Foto: Bratislava Board Tourism

Málo objavené, no doslova unikátne sú aj historické náhrobníky v Hornom Tisovníku (na hlavnej fotografii, autor Mišo Šesták), v okrese Detva, zdobené tajomnými nápismi a ornamentmi. „Prepájajú kresťanské a pohanské zvyky. Zatiaľ čo nápisy na nich približujú život nebožtíkov a ich vieru, ornamenty a farebnosť majú čisto pohanský pôvod,“ vysvetľuje Tomáš Krahulec, výkonný riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. Turisti by podľa neho mohli unikátne náhrobníky objaviť aj vďaka novej cyklotrase, ktorá spojila mesto Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš, s regiónom Podpoľanie.

V lone prírody

K Symbolickému cintorínu pri Popradskom plese prichádzajú turisti, ale aj pozostalí obetí, ktorých osud sa naplnil v horách. V limbovom háji je 404 tabuliek s 554 menami, medzi nimi aj meno slovenského horolezca Vladimíra Štrbu, ktorý zahynul počas expedície na Mount Everest. Je najstarším a najrozsiahlejším na Slovensku. Podobné sú v Nízkych a Západných Tatrách, v Malej a Veľkej Fatre či v Slovenskom raji.

Lákajú zvedavcov

Výnimočnú atmosféru majú prvé prírodné cintoríny na Slovensku, Záhrada spomienok vo Zvolene a Les spomienok v Košiciach. Pozostatky tu ukladajú nie do hrobov, ale priamo do zeme, ku koreňom rastlín a stromov. Rozlúčky sa konajú pod korunami stromov a zapálené sviečky ukladajú pozostalí na hladinu kamenného umeleckého diela. 

Záhrada spomienok Zvolen, Foto: CEEV ŽIVICA

Slovenský panteón

Jedným z najnavštevovanejších slovenských cintorínov je Národný cintorín v Martine. Organizované skupiny aj individuálnych návštevníkov lákajú mená významných slovenských osobností, ktoré tu našli posledný odpočinok. Medzi nimi Martin Kukučín, Ján Kráľ či Jozef Cíger-Hronský. „V roku 1967 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Zaujímavý je z architektonickej stránky pretože sú tu náhrobné kamene vytvorené známymi umelcami.

Viac na:https://slovakia.travel/

Národný cintorín v Martine, Foto: Jaroslav Moravčík

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.