Viedenský Belvedere oslavuje

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvom

Jedna z popredných kultúrnych inštitúcií vo Viedni finišuje s prípravami na svoj jubilejný rok 2023. Výročie 300 rokov od dokončenia paláca Belvedere. Nechal si ho vystavať princ Eugen Savojský, bol jeho pýchou.

Viedeň, rok 1723. Pred vtedajšími bránami mesta sa práve skončila niekoľkoročná stavba honosného horného paláca Belvedere pre jedného z najvýznamnejších vojvodcov svojej doby, princa Eugena Savojského. Ten stál v čele cisárskych armád v množstve bitiek vrátane vojen s Osmanskou ríšou. Svojmu majiteľovi slúžil veľkolepý palác Belvedere až do smrti v roku 1736 ako reprezentatívne sídlo. Po niekoľkých desaťročiach, v roku 1781, sa stavba premenila na výstavnú galériu cisárskych umeleckých zbierok a tým aj na jedno z prvých verejne prístupných múzeí na svete.

Dnes patrí galéria Belvedere  so  zbierkami v hornom i dolnom paláci a blízkom múzeu súčasného umenia Belvedere 21, medzi najznámejšie viedenské kultúrne adresy. Paláce i priľahlé záhrady tvoria jeden z najvýznamnejších súborov rakúskeho baroka, celý komplex je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí  medzi najnavštevovanejšie miesta krajiny. Nemenej podstatnú úlohu však hrajú aj zbierky. Belveder okrem iného vlastní  najväčšiu zbierku obrazov Gustava Klimta (24 obrazov) na svete, rovnako aj prominentné diela viedenského Biedermeiera, rakúskeho baroka, francúzskeho impresionizmu alebo predmetov z Viedne z prelomu 19. a 20. storočia.

Chystané oslavy v rámci 300. výročia označuje svetoznáma inštitúcia ako Zlatú jar. Zlatom sa odvoláva na tradíciu, zasvätenú jar (ver sacrum) odkazuje na viedenskú secesiu okolo roku 1900, prerod a vznik moderny. Program výročí bude podľa Belvederu odrážať zachovávanie pôvodných princípov a ich prepojení s víziami budúcnosti. Už v decembri tohto roka galérie v Oranžérii otvoria výstavu „Belvedere 300 rokov miestom umenia“. Tou sa bude venovať vlastnej histórii od čias reprezentatívneho paláca cez rastúce zbierky, až po rad zásadných historických zlomov vrátane podpísania rakúskej štátnej zmluvy v hornom paláci, čím bola v roku 1955 ukončená povojnová správa víťazných mocností a obnovená rakúska suverenita.

Od februára 2023 sa po koronavírusovej prestávke otvoria brány výstavy „Klimt. Inspired by Van Gogh, Rodin, Matisse …“. Tá sa sústredí na otázku, kto inšpiroval popredného predstaviteľa viedenskej secesie, Gustava Klimta. V nasledujúcom mesiaci, marci 2023, zažiaria trvalé zbierky Belvederu v hornom paláci v novom svetle a novej podobe, ktorá sa väčšmi zameria na vzťah umelcov k svojej dobe a spôsobu, akým ich diela reflektujú dané epochy.

Okrem toho chystá galéria ďalšie významné akcie vrátane jarnej a letnej výstavy inštalácií alebo viacerých retrospektív, ktoré prebehnú i v modernej galérii Belvedere. Jubilejný rok sa premietne aj do publikačnej činnosti. Inštitúcia pripraví prehľady svojej doterajšej činnosti aj uplynulých výstav, pričom prierez výstav za posledné storočie sa bude dať zhliadnuť  online.

Viac na  www.belvedere.at

Foto:© WienTourismus-Paul Bauer

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.